Dam na bilet lub benzynę

Węgrów

Stanisław Jastrzębski 2013-07-21 09:22:29 liczba odsłon: 3610
fot. J. Mazurek

fot. J. Mazurek

Pani Bożena wstaje o 5 rano, by dowieźć swoje niepełnosprawne dziecko do Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Węgrowie. O godzinie 7 ma autobus, którym jedzie z córką. W Węgrowie czeka, aż dziecko skończy zajęcia. Do domu wraca dopiero późnym popołudniem. I tak od czterech lat...

Kobieta mieszka w niewielkiej wsi Rostki w gminie Miedzna. Ma niepełnosprawną córkę po chemioterapii i z orzeczonym znacznym stopniem opóźnienia. Dziewczynka nie może uczęszczać, tak jak inne dzieci, do szkół w gminie. Jedyną szansą na rozwój intelektualny dziecka jest nauka w specjalistycznej placówce oświatowej.

Prosi po raz trzeci

- Dwa lata temu, wspólnie z dwoma innymi mamami, które mają niepełnosprawne dzieci, zwróciłam się do gminy, by ta zapewniła nam transport do Węgrowa. Wiem, że gmina posiada samochód przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych. Wówczas naszą prośbę załatwiono odmownie. Rok później ponownie zwróciłyśmy się w tej sprawie do gminy. Odpowiedź była taka sama - relacjonuje pani Bożena.

Pod koniec czerwca pani Bożena jeszcze raz napisała do gminy prośbę o zapewnienie transportu dla swojej córki. - Napisałam, że chcę, by moje dziecko było od września tego roku dowożone gminnym samochodem dla niepełnosprawnych do Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgrowie. Gdy składałam pismo, wójt mi powiedział, że nie będzie to możliwe, bo samochód jest potrzebny do spraw służbowych na terenie gminy - mówi pani Bożena. - Dodał, że może mi zwrócić za bilety PKS albo dać pieniądze na paliwo. Co mi z tego. Nie mam własnego samochodu ani prawa jazdy, a we wsi nikt nie zgodzi się, by codziennie wozić moje dziecko.(...)

Co na to wójt?

- Gdybyśmy chcieli dowozić niepełnosprawnych do Węgrowa, wówczas trzeba byłoby zatrudnić jeszcze jednego kierowcę i osobę do opieki. Do tego samochód należałoby wyposażyć w dodatkowe foteliki dla dzieci. To wszystko, to dość duży wydatek i nas na to nie stać - mówi wójt, Janusz Rutkowski. (...)

Więcej w papierowym i e-wydaniu "TS".

Zostało Ci do przeczytania 57% artykułu

Aby przeczytać całość kup e-wydanie nr 29/2013:

Komentarze (14)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najstarsze

  • najnowsze

  • popularne

Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.