Skarby z kwietniowego grzybobrania

Siedlce

Piotr Giczela 2014-04-28 22:21:25 liczba odsłon: 4468
Maślaki znalezione w lesie w Iganiach Starych. Fot. PGL

Maślaki znalezione w lesie w Iganiach Starych. Fot. PGL

Sos grzybowy ze świeżych maślaków? Czemu nie? Przecież grzyby można importować z tych rejonów świata, gdzie akurat teraz rosną. Dariusz Kozłowski z Siedlec przygotował jednak obiad dla swego synka i żony z grzybów samemu znalezionych w minioną sobotę w lesie w Iganiach Starych.

– Grzyby zbieraam od 4-5 roku życia, gdy do lasu zabierał mnie mój ojciec i uczył ich rozpoznawania. Te, które znalazłem, to przedstawiciele maślaków żółtych. W atlasie grzybów przeczytałem, że w Polsce można je najwcześniej znaleźć w lipcu. Tymczasem w Iganiach wyrosły już w kwietniu – cieszy się D. Kozłowski.

Pan Dariusz powiedział nam, że grzyby rosną w zagajniku na terenie tzw. „Siedleckiej krainy przygód” - miejsca zabaw dla dzieci. – Było ich tam dużo więcej, ale małe zostawiłem na później, by trochę podrosły. Przyroda spłatała mi bardzo fajną przygode. Od wielu lat zbieram grzyby, ale z czymś podobnym się jeszcze nie spotkałem, by w kwietniu mieć w domu świeże grzyby z lasu na obiad – dodaje mężczyzna.

Ze znalezionych maślaków cieszy się cała rodzina: pan Darek, Adaś i pani Ania. Fot. PGL

Z kwietniowego grzybobrania, w które przekształcił się sobotni spacer po lesie cieszy się też rodzina pana Darka, a szczególnie jego kilkuletni syn Adaś. – Chłopiec jest jeszcze za mały, więc tym razem nie skorzysta z grzybów kulinarnie, ale uwielbia je moja żona Ania, więc razem będziemy mieli ucztę – zakończył D. Kozłowski.

Przez ostatnie dni mieliśmy pogodę dobrą dla wzrostu grzybów. Było wilgotno i ciepło. Krótka i niezbyt mroźna zima jest też odpowiedzialna za grzyby w kwietniu. Może więc warto także w innych rejonach zajrzeć do lasu i najbliższą majówkę spedzić na grzybobraniu? Życzymy sukcesów takich jakie miał pan Darek! (pgl)

Komentarze (1)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najstarsze

  • najnowsze

  • popularne

Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.