Miłość, pieniądze i władza

Mazowsze

Justyna Janusz 2014-05-28 09:08:22 liczba odsłon: 6034
Prof. Andrzej Dubas otrzymał akt nadania doktoratu honoris causa z rąk rektor UPH prof. T. Zacharuk. Fot. J. Mazurek

Prof. Andrzej Dubas otrzymał akt nadania doktoratu honoris causa z rąk rektor UPH prof. T. Zacharuk. Fot. J. Mazurek

Gdy w 1969 roku Amerykanie lądowali na księżycu, a w Związku Radzieckim odbywała się premiera kultowej kreskówki „Wilk i zając”, w Siedlcach powstawała Wyższa Szkoła Nauczycielska, która dzisiaj jako Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny świętuje swoje 45-lecie. Przez lata uczelnia wpisała się nie tylko w historię Siedlec, ale również miała wpływ na prywatne losy wielu pracowników i studentów, w tym na przykład obecnej rektor, prof. Tamary Zacharuk.

Obchody jubileuszowe były okazją do zorganizowania wieczoru wspomnień. Wzięli w nim udział pracownicy i studenci siedleckiej uczelni. Wspominał m.in. Antoni Jówko – ostatni rektor Akademii Podlaskiej i pierwszy rektor Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego. – Do Siedlec przyjechaliśmy razem z żoną z bardzo prozaicznego powodu – mówił. – Tutaj dostaliśmy mieszkanie,
a w latach 70. była to nie lada gratka.
Antoni Jówko chciał, aby go zatrudniono w siedleckiej uczelni, ale poczatkowo do pracy go nie przyjęto.
– Zostałem zatrudniony w zakładach Caro – wspominał. – Później moja żona rozmawiała z jedną
z pracownic uczelni i powiedziała, że jestem chemikiem. Zadzwoniła do mnie w środku nocy dziekan doc. dr Alina Purzycka i powiedziała „Człowieku, z nieba mi spadłeś!”.
Przyszły rektor zajmował coraz wyższe stanowiska na uczelni. Dumna była z niego cała rodzina. Gdy
A. Jówko został prorektorem (godność pozwalająca nosić czerwoną togę), wysłał swoje zdjęcie mamie. Ta pochwaliła się sąsiadowi. – Paulina, mówiłaś, że Antek na uczelni pracuje,
a nie że jest biskupem – skomentował mężczyzna.
 

Zostało Ci do przeczytania 48% artykułu

Aby przeczytać całość kup e-wydanie nr 21/2014:

Komentarze (6)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najstarsze

  • najnowsze

  • popularne

Czytaj także

Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.