Pochopna decyzja siedleckich urzędników?

Siedlce

Siedlczanin 2016-06-08 17:00:00 liczba odsłon: 8400
Czy ten znak z taką tabliczką powinien stać na ulicach osiedlowych w pobliżu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego? Fot. Siedlczanin

Czy ten znak z taką tabliczką powinien stać na ulicach osiedlowych w pobliżu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego? Fot. Siedlczanin

Parking przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Siedlcach jest drogi, a parkowanie na okolicznych uliczkach zostało zabronione. Czy wydział dróg w siedleckim magistracie nie wydał zbyt pochopnie decyzji o zakazie zatrzymywania się tam samochodów?

Jestem mieszkańcem Siedlec. Z racji ma mój stan zdrowia często korzystam z wizyt u lekarzy specjalistów w przychodni szpitala wojewódzkiego. Parkowanie na uliczkach osiedlowych wokół szpitala jest niemożliwe. Zostały tam wszędzie umieszczone znaki zakazu zatrzymywania (B-36) z tabliczką informującą, że znak nie dotyczy mieszkańców. Myślę, że zrobiono to na wiosek osób mieszkających na tych osiedlach, którym nie podobało, że ktoś „obcy” zostawia swój samochód np. przed ich domami.

Mieszkamy w mieście i musimy się liczyć z innymi mieszkańcami oraz z niedogodnościami z tego wynikającymi. Sam mieszkam przy innej ulicy i też ktoś często parkuje mi przed domem, ale do głowy by mi nie przyszło lecieć z pismem do urzędu, aby ograniczyć takiemu człowiekowi możliwość zaparkowania pojazdu.

Na uliczkach wokół szpitala nie ma dużego natężenia ruchu.

Na stronie http://drogipubliczne.eu znalazłem tali zapis:

... Znak B-36, jako bardzo uciążliwy dla kierujących, powinien być umieszczony jedynie w przypadkach niezbędnych, uzasadnionych warunkami ruchu. Zasadą powinien być ograniczony czas obowiązywania znaku.

Ograniczenie zatrzymywania się powinno dotyczyć tylko godzin największego natężenia ruchu. Znak B-36 powinien być stosowany przede wszystkim w miastach, na ulicach układu podstawowego, prowadzących komunikację zbiorową autobusową lub trolejbusową oraz na wąskich ulicach dwukierunkowych o dużym natężeniu ruchu.

Według mojego rozeznania na uliczkach osiedli wokół szpitala nie ma uzasadnienia dla umieszczania znaków zakazu zatrzymywania. Chodzi tylko o wygodę tubylców. A co i innymi mieszkańcami Siedlec?

Druga sprawa to tabliczki umieszczane pod znakiem „Nie dotyczy mieszkańców”. Czy są one zgodne z prawem. W Internecie zdania są na ten temat podzielone. Na jednej ze stron zalazłem taką informację:

Rodzaje i typy tabliczek dołączonych do znaków reguluje rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów drogowych. Nie ma w nim tabliczki „Nie dotyczy mieszkańców”. W dodatku jak dowiedziała się nasza redakcja służby mundurowe często nie potrafią określić, kto jest mieszkańcem i nie mają podstaw do ukarania kierowcy, który złamie zakaz. W efekcie używanie określeń „Nie dotyczy mieszkańców” automatycznie powoduje, że cały znak drogowy przestaje obowiązywać. Prawidłowa tabliczka powinna precyzyjnie określać, kogo dany znak nie dotyczy np. „Nie dotyczy mieszkańców posesji od nr…. do nr… ulicy ….”. Precyzuje to znak „B-1e”

Ja też jestem mieszkańcem (Siedlec), a nie bezdomnym. Czy więc ten znak mnie obowiązuje czy nie? Może Redakcja „TS” zapyta funkcjonariuszy Staży Miejskiej i Policji.

A co będzie, gdy do mieszkańca tej ulicy przyjedzie znajomy lub syn (córka), którzy mieszkają przykładowo w Warszawie? Czy może tam zaparkować? W jaki sposób sprawdza się, czy dany, zaparkowany samochódto jest własnością mieszkańca? A jak nie jest jego własnością, ale mieszkaniec wspomnianej ulicy nim jeździ, to co? Czy musi być rejestrowany na osobę mieszkającą na tej ulicy? A jak ma samochód w leasingu? Takie pytania można mnożyć...

Warto też poznać argumenty urzędników miejskich, którzy wydali tę decyzję.

Zapraszam internautów do dyskusji nad oznakowaniem drogowym naszego miasta. Może też są miejsca, gdzie waszym zdaniem znaki są niewłaściwie postawione.

Pozdrawiam
Mieszkaniec Siedlec

Komentarze (18)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najstarsze

  • najnowsze

  • popularne

Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.