Dom, w którym wieje mrozem

Łuków

Piotr Giczela 2017-02-18 12:36:32 liczba odsłon: 19396

fot. PGL

Iwona ze Szczałbu w gm. Krzywda nie kryje, że jest u kresu wytrzymałości. Psychicznej i fizycznej.

– Jestem po czterdziestce. Życie mi się zawaliło, małżeństwo rozpadło. Straciłam dzieci. Nie mam pracy ani pieniędzy. Nawet nie mam węgla, by porządnie napalić w piecu. Żyję jak Czukcza, bo w chałupie jest prawie tak samo zimno jak na dworze.

CZUKCZA ZE SZCZAŁBU

Niewielka drewniana chatka stoi odsunięta w głąb pola. Dojazd zasypany śniegiem. Z bliska widać, że dom był remontowany. Ściany są obłożone grubym styropianem. Z trzech stron została nawet położona warstwa akrylowego tynku. Zamontowano plastikowe okna. Sień i trzecia ze ścian domu jest tylko oklejona styropianem. Dach nie ruszany od lat. Przez deski prześwituje niebo.

Słychać, że ktoś wewnątrz się krząta. Drewniane drzwi wyglądają jak z XIX w. Gdy

Pani Iwona nie ma pieniędzy, ale chce sama na siebie zarobić. Z góry dziękuje też za pomoc rzeczową. Potrzebuje pracy, a tej nie może uzys- kać, pomimo podejmowanych prób.

Jeśli ktoś mógłby ją zatrudnić, proszony jest o kontakt z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Krzywdzie, tel. (25) 755 12 89 lub z autorem reportażu, tel. 508 266 904.

Ze względu na to, że Iwona S. ma gospodarstwo, a nie dysponuje innym środkiem lokomocji niż rower

się uchylają, ukazuje się nieduża postać, ubrana na cebulę. Spod dwóch grubych czapek ledwie widać kawałek twarzy i oczy. Nie da się określić, czy to kobieta, czy mężczyzna. – Tak, to ja jestem Iwoną S. Ale nie mam gdzie zaprosić, by porozmawiać. Jest mi wstyd – zaczyna postać w dwóch czapkach.

istotne jest, by mogła pracować w okolicach Krzywdy. GOPS zgodził się zakupić jej węgiel na zimę i przyznał zasiłek na żywność.

Sprawa rodzinnego konfliktu jest kontrowersyjna. Do tematu powrócimy.

Zostało Ci do przeczytania 68% artykułu

Aby przeczytać całość kup e-wydanie nr 7/2017:

Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.