Ksiądz, który ciągle zaczyna od nowa

Siedlce

Justyna Janusz 2017-10-15 08:21:32 liczba odsłon: 11379

fot. arch.

Kapłan z Siedlec wykupił jedną dziesiątą kościoła na Syberii. Od ponad 20 lat tworzy parafie katolickie tam, gdzie o Chrystusie wiedzą bardzo niewiele.

Gdy ponad 20 lat temu rozpoczął pracę na Syberii, kapłan, który był tam od lat, uprzedził go: „Nigdy nie porównuj liczby wiernych w Polsce i na Syberii, bo możesz się załamać”. W Polsce kościoły są pełne, a na Syberii budowanie parafii rozpoczyna się często od jednej osoby, lub dwóch. Gdy na msze przychodzi 50 osób, to już sukces.

Ksiądz Jarosław Mitrzak jest siedlczaninem i absolwentem miejscowego seminarium. Pracował w parafii w Wisznicach i Łosicach. O wyjedzie na misje nie myślał. Chciał studiować w Rzymie. 

– Ale do Siedlec przyjechał z Syberii ksiądz Kazimierz Jóźwik. Gdy opowiadał o swojej pracy, pomyślałem, że można mu pomóc – mówi ksiądz Jarosław. – Bo poklepać po ramieniu i powiedzieć „będę się za ciebie modlił”, może każdy.

Z PAPIESKIM BŁOGOSŁAWIEŃSTWEM

Decyzja nie była łatwa. Przez 3 miesiące zastanawiał się, czy myśl o wyjeździe pochodzi od Boga, czy to tylko chęć duszpasterskiej przygody. Decyzję podjął w Wigilię Bożego Narodzenia. Uzyskał zgodę ówczesnego biskupa Jana Mazura. Pod koniec stycznia dostał list od swojej siostry ciotecznej – nazaretanki, która wiedziała, że nadal bije się z myślami. „Modlę się, by pan Bóg dał ci znak, po którym będziesz na 100 % pewny swojej decyzji” – napisała. 

– I gdy odczytałem to zdanie, zadzwonił telefon z Rzymu. Właśnie ważyła się sprawa mojego stypendium. Byłem pierwszy na liście, miałem zdecydować, czy jadę tam, czy na Syberię. Wiedziałem, że to ten znak. Wybrałem misję. 

 

Zostało Ci do przeczytania 75% artykułu

Aby przeczytać całość kup e-wydanie nr 41/2017:

Komentarze (16)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najstarsze

  • najnowsze

  • popularne

Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.