Akcja reaktywacja

Siedlce, Dziewule

Zbigniew Juśkiewicz 2018-05-13 10:33:28 liczba odsłon: 3013
Artur Prochenka chce reaktywować „Siódemkę” (fot. arch)

Artur Prochenka chce reaktywować „Siódemkę” (fot. arch)

Czy powróci kultowa „Siódemka” znad wiejskiej żwirowni koło Dziewul?

Pewnego letniego dnia w 2013 roku grupa kumpli pomyślała, że warto by zrobić coś oryginalnego. Mieli zapał, szczere chęci i nic więcej, ale to wystarczyło, aby zagospodarować okoliczną żwirownię w pobliżu wsi Dziewule. Tak powstała „Siódemka”, miejsce z muzyką i wypielęgnowanym placem pod ognisko.

- Frekwencja z wydarzenia na wydarzenie była coraz większa, a rozkład jazdy pociągów z Łukowa i Siedlec do Dziewul znał każdy - mówi Artur Prochenka, który był jednym z inicjatorów pomysłu. - Wszystko w imię integracji, miło spędzonego czasu i zawiązania nowych znajomości, które trwają do dziś. Przez nasze cykliczne spotkania, w których na początku uczestniczyła głównie grupa kumpli z dziewulskiej szkoły, przewinęły się setki młodych ludzi.

„Siódemka” stała się wręcz kultowym miejscem. A potem było jak w życiu. Przyszły studia, pierwsza praca, czyli tak zwana dorosłość. Nad wiejską żwirownią znowu zrobiło się pusto i cicho. Ponownie zamieniła się ona w przydomowy nieużytek. I pewnie dawny klimat już by nie powrócił, ale zaledwie kilkaset metrów dalej powstał zbiornik rekreacyjno-retencyjny „Rówce”. Dzisiaj ożywa on tylko w upalne dni, jako kąpielisko. Z zalewu korzystają głównie wędkarze. Ten marazm znowu zainspirował Artura Prochenkę.

- Chcę zagospodarować przestrzeń rekreacyjną, wykorzystując sprawdzony kilka lat temu pomysł. Bo dawna „Siódemka” znad wiejskiej żwirowni ciągle budzi wielki sentyment wśród mieszkańców mojego regionu. Dlatego przystąpiłem do programu Lechstatter. Przypadek sprawił, że dowiedziałem się o naborze wniosków do tego projektu. Niewiele myśląc, wziąłem się za przygotowanie całej koncepcji „Siódemka - Letnia Strefa Relaksu”.

Artur jest 22-letnim DJ-em, który pierwsze kroki stawiał właśnie na „siódemkowych” ogniskach.

- Niedawno minęło 5 lat, od kiedy zacząłem grać. Uświadomiłem sobie, że warto by wrócić do korzeni i jeszcze raz poczuć klimat tamtych spotkań.   Czym jest program Lechstarter? Jego celem jest inspirowanie oraz wspieranie społecznie pożytecznych zmian. Można otrzymać dotację w postaci grantu o wartości 50 000 zł (dla organizacji 100 000 tys. zł). Na każdą edycję Lechstartera przypada 1 mln zł do podziału pomiędzy zwycięskie projekty. Zgłaszanie pomysłów trwało do 18 marca. O zakwalifikowaniu się ich do kolejnego etapu zadecydowało jury. Ocenie podlegały kryteria kreatywności, oryginalności, atrakcyjności, powszechnej dostępności i stopnia pożyteczności dla lokalnego społeczeństwa.

- W naszej kategorii znalazło się 11 projektów z miast, z różnych części Polski, i tylko ten jeden nasz, dwunasty, ze wsi - mówi Artur.

Dotacja miałaby być przeznaczona na wyposażenie wielkiego namiotu w kształcie kopuły. Ma on stanąć przy zalewie „Rówce” nieopodal stacji PKP w Dziewulach, do której dojazd z Siedlec czy Łukowa zajmuje zaledwie kilkanaście minut.

- Głównym założeniem jest utworzenie klimatycznego miejsca do spędzania czasu poza miastem - wyjaśnia Artur. - Można będzie obejrzeć dobry film, posłuchać występów młodych talentów, zjeść coś z grilla, pośpiewać na karaoke, pokibicować w strefie kibica, wziąć udział w konkurencjach plażowych lub poleżakować ze znajomymi na łonie natury. Chciałbym stworzyć coś więcej niż miejsce do opalania się. Bogaty o doświadczenie z dawnej „Siódemki”, chciał- bym stworzyć obiekt użyteczny nawet podczas deszczowych lub chłodniejszych dni, bez obawy o prognozę pogody. Letnia Strefa Relaksu ma być też miejscem do długich rozmów i głośnego śmiechu, tętniącym pozytywną energią. Jestem młody, na bieżąco śledzę aktualne trendy i mam sporo pomysłów na ciekawe pokazanie „Siódemki” światu. Chcę, aby służyła ona wszystkim przez długie lata.

Co dalej? Głosowanie nad projektami potrwa do 17 maja. Głosować można raz dziennie przez stronę http://bit.ly/wspieram7. Wystarczy zalogować się przez facebooka lub podać swoje imię, nazwisko oraz e-mail. Akcja reaktywacji „Siódemki” spotkała się z wielkim poparciem lokalnej społeczności, która dziennie oddaje minimum 300 głosów.

- Wszystkim serdecznie dziękuję! - mówi Artur Prochenka. - Wielkie podziękowania również dla wójta gminy Zbuczyn Tomasza Hapunowicza, który dał zielone światło projektowi i mocno trzyma kciuki za zebranie wystarczającej liczby głosów. I wszystkich bardzo o nie proszę.

Czy poza trzymaniem kciuków wójt sięgnie też do gminnej kasy, aby wesprzeć projekt?

- Pomysł jest świetny i myślę, że gmina też może go dofinansować - deklaruje Tomasz Hapunowicz. - Na razie jednak wszystko zależy od tego, czy projekt uzyska wystarczającą liczbę głosów. Na pewno będzie wśród nich także mój. 

Strona projektu: https:// lechstarter.urbanforms.org/projekty/R-0311-633780 Wydarzenie na facebooku, gdzie na bieżąco są informacje o postępach w głosowaniu: https://www.facebook.com/ events/184465702353464/permalink/186585308808170/.

ZBIGNIEW JUŚKIEWICZ

Komentarze (2)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najstarsze

  • najnowsze

  • popularne

Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.