Turniej Finałowy Mistrzostw Polski Kobiet do lat 16

Sokołów Podlaski

Maciek Kowalczyk 2018-05-29 10:23:22 liczba odsłon: 6745

Koszykarki MPKK Sokołów S.A. Sokołów Podlaski

Koszykarki MPKK Sokołów S.A. Sokołów Podlaski w kategorii do lat 16 zakończyły sezon 2017/2018 na 3 miejscu w Polsce.

W dniach 23-27 maja w Gorzowie Wielkopolskim odbył się Turniej Finałowy Mistrzostw Polski Kobiet U16. Zespół MPKK Sokołów S.A. OSIR Sokołów Podlaski, prowadzony przez trenera Krzysztofa Iwańskiego, oraz jego asystenta Rafala Haponika zdobył brązowy medal.

Osiem najlepszych zespołów w obecnym sezonie zostało podzielonych na dwie grupy.

Sokołowianki znalazły się w grupie A z Tęczą Leszno, MKS MOS Procom System Ślęza Wrocław oraz UKS Lider Swarzędz.

W grupie B rywalizowały ENEA AZS Poznań, SKS 12 Warszawa, ENEA AZS AJP Gorzów Wielkopolski oraz Zagłębie Sosnowiec.

Na inauguarację spotkań grupowych MPKK Sokołów S.A. Sokołów Podlaski zmierzył się z zespołem z Leszna, który w zeszłym roku zdobył Mistrzostwo Polski w kategorii do lat 14. Spotkanie toczyło się w zaciętej atmosferze, jednak po dwóch kwartach sokołowianki przegrywały ośmioma punktami. Trzecia kwarta to ich diametralna przemiana i wyjście na prowadzenie ośmioma punktami, którego nie oddały już do końca wygrywając 72:67.

W meczu numer dwa zespół z Sokołowa zmierzył się z ekipą z Wrocławia, która rownież wygrała swoje pierwsze spotkanie. Dynamiczny mecz toczył się początkowo w rytmie kosz za kosz, jednak po dwóch kwartach lepszy był MPKK Sokołów S.A. OSIR Sokołów Podlaski prowadząć 32:22. Trzecia kwarta przyniosla rozprężenie w szeregach sokołowianek i Wrocław doprowadził do stanu 43:44. Ostatnia odsłona to agresywna obrona ostatkiem sił z obu stron. Szalę zwycięstwa na stronę Sokołowa przechylił cudowny rzut za 3 punkty Aleksandry Welenc na 12 sekund przed końcową syreną dając rezultat 65:63.

Ostatni pojedynek w grupie A nie miał wpływu na ksztalt jej tabeli, ponieważ MPKK Sokołów S.A. OSIR Sokołów Podlaski zapewnił sobie awans do półfinału wygrywając spotkanie dzień wcześniej, a UKS Lider Swarzędz nie miał już szans na kolejny etap. Sokołowianki rozpoczęły mecz zmienniczkami. Spotkanie nie było jednak jednostronne. Prowadzenie przechodziło z rąk do rąk pomiędzy zespołami. Na zakończenie 2. kwarty Sokołów wyszedł na 8-mio punktowe prowadzenie. Trzecia kwarta to seria błędów, które doprowadziły do remisu, a w konsekwencji zwycięstwa zespołu ze Swarzędza 56:50.

MPKK Sokołów S.A. OSIR Sokołów Podlaski jako lider Grupy A w półfinale trafił na zespół z drugiego miejsca w Grupie B - ENEA AZS Poznań. Obie ekipy były maksymalnie zmobilizowane, jednak to poznanianki miały lepszą skuteczność i wygrały pierwszą kwartę 16:8. Druga część gry to przebudzenie sokołowianek, które dogoniły rywalki i na koniec 2. kwarty objęły prowadzenie 26:29. Po przerwie ENEA AZS Poznań postawił twarde warunki i zmniejszył przewagę do dwóch oczek - 48:46. W ostatniej odsłonie gry lepsze okazały się zawodniczki z Poznania zdobywając 19 punktów, podczas gdy sokołowianki tylko 9. Poznań zwyciężył 65:57 i awansował do meczu finałowego, a Sokołów do spotkania o brązowy medal.

Pojedynek numer 5 dla zespołu z Sokołowa to powtórka ze spotkania numer jeden w fazie grupowej, czyli konfrontacja z Tęczą Leszno. Oba sztaby trenerskie wiedziały już czego spodziewać się po przeciwnikach. Swoje zadanie lepiej odrobili Krzysztof Iwański i Rafal Haponik kończąc pierwszą kwartę wynikiem 11:27 dla MPKK Sokołów S.A. OSIR Sokołow Podlaski. Kolejne 10 minut tylko utrwaliło przewagę sokołowianek i pierwsza połowa zakończyła się 25:46. Po przerwie zawodniczki z Leszna rzuciły się do odrabiania strat zdobywając 25 punktów, a sokołowianki 15. Lider Swarzędz zbliżył się na 11 oczek. Przed ostatnią cześcią spotkania trenerzy wstrząsneli zespolem z Sokołowa i sprawili, że MPKK Sokołów S.A. OSIR Sokolów Podlaski wrócił do skuteczności z pierwszej kwarty. Mecz skończył się wynikiem 63:82 dla sokołowianek. Brązowy medal zdobyły koszykarki z Sokołowa.

Skład MKK Sokołów S.A. OSIR Sokołów Podlaski :

Błońska Karolina, Bolesta Maja, Dec Aleksandra, Dzikowksa Mariola, Jurczak Marta, Kurach Natalia, Lemieszek Zuzanna, Leszczyńska Paulina, Maślanka Wiktoria KPT, Sawicka Monika, Stefańska Martyna, Welenc Aleksandra, Zając Aleksandra, Zalewska Julia, Złotkowska Gabriela

WYRÓŻNIENIA

Najlepsza „5” turnieju :

Natalia Kurach

Najlepszy zawodnik MPKK Sokołów S.A. OSIR Sokołów Podlaski w przekroju turnieju :