aktualizacja
" >

Komu Wawrzyny? aktualizacja

Siedlce

Aneta Abramowicz-Oleszczuk 2018-06-25 14:58:10 liczba odsłon: 3649

Renata Orzeszek, Dorota Pikula, Krystyna Rudnicka, Witold Okniński to twórcy i animatorzy kultury, którzy zostali dziś uhonorowani Wawrzynami Siedleckimi za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

Prezydent Miasta oraz Przewodniczący Rady Miasta wręczają dziś w Sali Teatralnej Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach nie tylko „Wawrzyny Siedleckie”, ale też statuetki „Mecenasa Siedleckiej Kultury". Te ostatnie trafią do rąk przedsiębiorców i sponsorów - Złotymi Mecenasami Siedleckiej Kultury zostali Zakład Utylizacji Odpadów Sp. z o.o. oraz PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. Mecenasi Siedleckiej Kultury, to: Sawo–Met sp. z o.o., Katarzyna i Maciej Grabowscy - właściciele F.H.U. Matrix Maciej Bartłomiej Grabowski oraz Małgorzata i Dariusz Lipińscy – właściciele firmy Madar Hurtownia Artykułów Dziecięcych.

Wieczór galowy zakończy „Śpiewnik Seweryna Krajewskiego”, czyli akustyczny recital najpiękniejszych piosenek tego kompozytora w wykonaniu AMBITUS band (Radosław Świderski - śpiew, gitara akustyczna, Krzysztof Chromiński - fortepian, Marek Matwiejczyk - bas, Robert Protasewicz - perkusja).

Nazwiska dotychczasowych laureatów nagrody znajdziecie TUTAJ.

A oto tegoroczni laureaci:

DOROTA PIKULA - profesjonalna, skromna, uśmiechnięta i tajemnicza jak Jeronima z czasów El Greco - otrzymała nagrodę za całokształt pracy twórczej. O "Wawrzyna" dla niej wnioskował Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach.

    Pani Dorota jest historykiem sztuki, od 18 lat kustoszem Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach.

Tytuł magistra sztuki zdobyła na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu kształciła się w zakresie zabytkoznawstwa i konserwacji sztuki kościelnej. Obecnie przygotowuje rozprawę doktorską o polskiej architekturze kościelnej XVIII wieku.

Jest autorką licznych esejów, wskazujących wartość artystyczną dzieł sztuki. Miłośniczką piękna w malarstwie, rzeźbie, architekturze, muzyce i tańcu.
W 2008 roku rozpoczęła pracę w komisji artystyczno-architektonicznej Kurii Siedleckiej.
Rok 2010 był przełomowym dla kariery zawodowej pani Doroty. W Perugii ukończyła kurs odnawiania dzieł sztuki. Doświadczenie tam zdobyte wykorzystuje na co dzień zarówno w pracy zawodowej jak też popularyzatorskiej oraz naukowej. Swoją wiedzą dzieliła się m.in. z klerykami Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej, edukując ich, jak należy dbać o zabytkowe kościoły, ich wyposażenie czy dzieła sztuki.
Od 2004 roku, kiedy otwarto ekspozycję obrazu El Greco „Ekstaza św. Franciszka”, ciekawie opowiada o sztuce hiszpańskiej. Dwukrotnie wyjeżdżała do Hiszpanii, by studiować dzieła El Greca. W 2014 roku, który ogłoszono Rokiem El Greca, uczestniczyła w światowej konferencji w Toledo - mieście, gdzie żył i tworzył autor „Ekstazy św. Franciszka”.

Pani Dorota chętnie i profesjonalnie dzieli się posiadaną wiedzą i umiejętnościami, zapraszając zwiedzających do poznawania dzieł sztuki zgromadzonych w Muzeum Diecezjalnym. Wizyta w takim muzeum prowadzi do odkrywania Boga i znajdowania ścieżki do niego. Jest też prawdziwą podróżą przez sztukę.
W 2012 roku, na prośbę i z inicjatywy Siedleckiego Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Brama", Dorota Pikula napisała książkę wspomnieniową „Tańcem oczarowana. Wspomnienia o Ziucie Buczyńskiej”.

 

KRYSTYNA RUDNICKA - otrzymała 'Wawrzyna" za całokształt pracy twórczej. O nagrodę tę wnioskowała dla niej  Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach.

    Pani Krystyna jest rodowitą siedlczanką. Swoje życie i twórczość związała z Siedlcami i Podlasiem. To pisarka tworząca poezję i prozę, mistrzyni metafory.

Na rynku literackim zadebiutowała w 1994 r. tomem wierszy „Księżycową ścieżką”. Debiutem prozatorskim była książka „Szeherezada”, wydana w 2002 r. W 2010 roku ukazał się jej debiutancki poetycki tomik dla dzieci „Świerszczykowe nutki”. W 80. urodziny Autorka otrzymała stypendium Prezydenta Miasta Siedlce, w ramach którego powstała książka
 „W pogoni za utraconym czasem”. W ubiegłym roku ukazały się dwie książki poetyckie pani Krystyny - „Przeminęło w murach miasta” oraz „Z kartek pamiętnika”.
Krystyna Rudnicka jest autorką 24 książek, laureatką wielu konkursów literackich, w tym ogólnopolskiego Konkursu Polszczyzny Pięknej, Bogatej  i Skutecznej „O gęsie pióro Mikołaja Reja”, konkursów organizowanych przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Siedlcach, Węgrowską „Gazetę Lokalną” itp. Wiersze poetki zamieszczała na swoich łamach prasa regionalna i ogólnopolska.
W 2000 r. poezja laureatki Nagrody znalazła się w „Antologii współczesnej poezji polskiej”. Od tego samego roku należy do Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza w Siedlcach. W 2013 roku została członkiem Związku Literatów Polskich.
    Pani Krystyna jest ciągle aktywna literacko. Pisze kolejne książki, bo pisanie jest treścią i sensem jej życia. Jej życiowe motto brzmi „Jestem, więc piszę, piszę więc jestem”.

WITOLD OKNIŃSKI otrzymał nagrodę za upowszechnianie wiedzy o dziedzictwie kulturowym. Wnioskodawcą było

Centrum Kultury i Sztuki im. A. Meżeryckiego Scena Teatralna Miasta Siedlce.

Pan Witold jest regionalistą, pasjonatem historii naszego miasta, znawcą siedleckiego sądownictwa i adwokatury. Jest absolwentem Wydziału Prawa  i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. B. Prusa w Siedlcach. Od lat chętnie angażuje się w pomoc przy organizowaniu zjazdów absolwentów swojego liceum. Był prokuratorem, wiceprezydentem Siedlec, adwokatem i sędzią.
    

Jest człowiekiem o niezwykłej wiedzy na temat historii Siedlec i jej mieszkańców. Swoją wiedzę czerpie głównie z dokumentów bibliotecznych i archiwalnych oraz spotkań z potomkami interesujących go osób. Autorem i współautorem wielu publikacji.
Znaczna część jego publikacji jest poświęcona sądownictwu. Wspólnie z Arkadiuszem Berezą napisał książkę "Sądownictwo Siedleckie. Tradycje i współczesność", a z Danutą Sowińską książkę "Sędziowie i prokuratorzy siedleckiego okręgu sądowego w latach 1917-1950". W 2016 r. opracował redakcyjnie książkę Aleksandry Chrzanowskiej „Tęsknota za Siedlcami”,
a w 2017 roku „Dziennik” Haliny Berezy. W marcu ukazała się kolejna publikacja współautorstwa Witolda Oknińskiego i Lecha Krzyżanowskiego „Temida wyemancypowana”.
    Pan Witold w 2010 r. został uhonorowany "Aleksandrią" - nagrodą Prezydenta Miasta Siedlce. W roku 2015 otrzymał medal „Zasłużony dla Wymiaru Sprawiedliwości”.

RENATA ORZESZEK zostałą nagrodzona za działania na rzecz popularyzacji i dokumentowania zabytków miasta. Wnioskodawcą nagrody było Stowarzyszenie Tutajteraz.

Pani Renata zawodowo jest związana z projektowaniem graficznym, reklamą i wystawiennictwem. Jest absolwentką Liceum Sztuk Plastycznych w Mińsku Mazowieckim oraz Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego o kierunku pedagogika z plastyką. Jak sama podkreśla, rozwój artystyczny zawdzięcza siedleckim artystom i wychowawcom m.in.: Andrzejowi Sołtysiukowi, Tomaszowi Nowakowi, Mikołajowi Bieludze oraz Michałowi Gardzińskiemu.


    W codziennej pracy specjalizuje się w ilustrowaniu i projektowaniu, a także oprawie graficznej wydarzeń kulturalno-artystycznych. W 2017 r. opracowała graficznie pierwszą grę planszową „Miasteczko. Siedlce w XX-leciu międzywojennym”, powstałą z inicjatywy Stowarzyszenia Tutajteraz. Gra składa się z ponad 100 kart, na których znajdujemy rysunki budynków istniejących w Siedlcach w XX-leciu międzywojennym, wykonanych skrupulatnie przez naszą Laureatkę. Rysunki na kartach gry były konsultowane z historykami i powstały na postawie materiałów źródłowych: zdjęć, rysunków, obrazu olejnego. Założeniem autorów gry było jak najwierniejsze przedstawienie budynków pod względem historycznym, z zachowaniem walorów artystycznych i Pani Renata doskonale sprostała temu zadaniu. Budynki przedstawione na kartach do gry to obiekty ogólnie znane takie jak Katedra czy ratusz „Jacek”, ale występują też mniej popularne np. siedziby sklepów, zakładów rzemieślniczych czy usługowych.


    Pani Renata współpracuje z lokalnymi stowarzyszeniami, organizacjami, przedsiębiorcami i rzemieślnikami, tworząc różnorodne projekty o charakterze artystycznym czy reklamowo-marketingowym. Wspiera lokalne przedsięwzięcia i inicjatywy i chętnie się w nie angażuje. Prowadzi autorską pracownię „Bez szablonu”.  


Osoby i przedsiębiorstwa wyróżnione statuetką MECENASA SIEDLECKIEJ KULTURY

Złoty Mecenas Siedleckiej Kultury  - Zakład Utylizacji Odpadów Sp. z o.o. - wnioskodawcą jest Centrum Kultury i Sztuki im. A. Meżeryckiego Scena Teatralna Miasta Siedlce.

Firma od wielu lat wspiera projekty artystyczne Centrum Kultury i Sztuki im. A. Meżeryckiego Scena Teatralna Miasta Siedlce. Podkreślić należy ciągłość mecenatu nad przedsięwzięciami kulturalnymi z zakresu edukacji ekologicznej, jak choćby wszystkim dobrze znanego "Duszka śmieciuszka". ZUO jest Partnerem i sponsorem strategicznym przedsięwzięć kulturalnych i edukacyjnych realizowanych w 2017 r. przez CKiS.

Złoty Mecenas Siedleckiej Kultury  - PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. O "Wawrzyna" dla PGE wnioskowało
 Centrum Kultury i Sztuki im. A. Meżeryckiego Scena Teatralna Miasta Siedlce.
PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. jest patronem, sponsorem i mecenasem wartościowych  przedsięwzięć  kulturalnych organizowanych w naszym mieście.
•    Sponsor Główny " Koncertu pod Napięciem" organizowanego w ramach Dni Siedlec z udziałem Agnieszki Chylińskiej, zespołu Afromental, Upstream, Margaret i Perfekt.
•    Sponsor strategiczny koncertu "Mojemu Miastu - Najpiękniejsze Arie Świata" zrealizowanego w ramach Dni Siedlec 2017 z udziałem Orkiestry Wojskowej, Orkiestry Symfonicznej i Chóru Miasta Siedlce oraz Chóru Ziemi Zamojskiej "Cantata".
•    Sponsor Festiwalu Folklorystycznego
•    Sponsor główny projektu Siedleckiej Książnicy "KIM BĘBĘ?", wydarzenia artystycznego dla dzieci i młodzieży.
 

Mecenas Siedleckiej Kultury  - Sawo–Met sp. z o.o. Wnioskodawcą nagrody był Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach.
Sawo–Met sp. z o.o. została doceniona za ciągłość mecenatu nad przedsięwzięciami kulturalnymi, przekazanie farb do renowacji amfiteatru Miejskiego Ośrodka Kultury.
Jest też sponsorem 59. Zaduszek Jazzowych - największej imprezy o charakterze jazzowym organizowanej w mieście.

Mecenas Siedleckiej Kultury  - F.H.U. Matrix Maciej Bartłomiej Grabowski. Wnioskodawcą nagrody był Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach.
Firma wspiera siedlecka kulturę poprzez angażowanie się w realizację przedsięwzięć kulturalnych realizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury.
Sponsor nagród w Festiwalu Kolęd, Pastorałek i Piosenek "Szła Kolęda", Wakacyjnej Krainie Zabawy, Teatrach Ulicznych, Gwiazdce Mikołaja.

Mecenas Siedleckiej Kultury - MADAR Hurtownia Artykułów Dziecięcych. Wnioskodawcą nagrody był Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach.
MADAR jest Mecenasem strategicznym imprez plenerowych: m.in. "Wakacyjna Kraina Zabawy", "Gwiazdka Mikołaja - Mikołaj dla wszystkich". Firma MADAR przekazuje nagrody rzeczowe oraz dofinansowuje wspomniane wydarzenia artystyczne. (opr. Ana)
 

 

Komentarze (1)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najstarsze

  • najnowsze

  • popularne

Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.