aktualizacja, nowe zdjęcia" >

Teledysk w więzieniu
aktualizacja, nowe zdjęcia

Siedlce

Aneta Abramowicz-Oleszczuk 2018-10-07 21:56:43 liczba odsłon: 24919

Osadzeni napisali wspólnie z raperem Pawłem Przewoźnym piosenkę, a potem nagrali teledysk. Fot. Zbigniew Śpiewak

- Ludzie ciemnych ulic za twardymi kratami / Z twardymi ścianami, z twardymi charakterami / Życie uczy, jak tu przetrwać... Ludzie z wyrokami / Moje życie, moje błędy, moje trudy, moje kary / Żądza władzy, bieda, ból, a na łapach stare dziary... - śpiewają osadzeni w siedleckim Zakładzie Karnym.

- Jestem raperem, ale wiecie, ja jestem takim raperem, który w swoich tekstach nie obraża nikogo i nie używa wulgaryzmów. W muzyce staram się wyrazić siebie i przekazać wartości ważne dla każdego człowieka. Nie przeklinam, nie ćpam, nie piję i nie palę, jedyne, co paliłem, to e-papieros mojej babci, tak z ciekawości... - powiedział na warsztatach muzycznych z profilaktyki uzależnień w Zakładzie Karnym w Siedlcach Paweł (UNDER) Przewoźny.

Zajęcia te odbywały się dzięki współpracy siedleckiej jednostki ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Osób Dotkniętych Chorobą Alkoholową, Narkomanią i Hazardem „SZANSA”. Ich owocem jest... nagrany w Zakładzie Karnym teledysk.

Paweł jest reżyserem filmowym i raperem oraz mówcą motywacyjnym. Laureatem wielu prestiżowych konkursów i festiwali filmowych. Właścicielem „White Studio”, „Underground Studio”, szefem lokalnej telewizji „ZBN channel” i działaczem społecznym. Promuje takie wartości, jak: patriotyzm, wiara i pasja, wartości, które starał się przekazać uczestnikom warsztatów.

Podczas warsztatów rozmawiał z osadzonymi o wartościach, ważnych w życiu każdego człowieka. Pytał o pierwsze wspomnienia, o to, co dla nich znaczy pobyt w więzieniu. Następnie razem szukali punktów wspólnych, by jak najwięcej emocji, uczuć, przemyśleń i wspomnień znalazło się we wspólnie nagranym utworze. Osadzeni zaskoczyli wszystkich swoim zaangażowaniem i kreatywnością.

Siłka a nie dragi
Motywacja daje walczyć
Po przegranej bitwie ciągle ze swoimi zasadami
Ludzie ciemnych ulic za twardymi kratami

Z twardymi ścianami, z twardymi charakterami

Życie uczy, jak tu przetrwać... Ludzie z wyrokami
Garda uniesiona w górę… Łapy jak dynamit
Nie cofnę się przed niczym. Wiem, jak błąd naprawić

Bo już nie ćpam - nic innego. Hantla, sztanga, worek, łapki

Nie oglądam się za siebie, przeszłość trzymam za plecami
Sensem życia me marzenia, kroczę nowymi szlakami
Nie chcesz być na moim miejscu, życie dało mi popalić
Dzisiaj żyję moją pasją, nie dawnymi nałogami

Wyrzuć brat każdą używkę, ona może ciebie zabić
Odpuść słabe towarzystwo, alko, kradzież, ciemne sprawy
Nawet wtedy, jak jest trudno, kieruj się przykazaniami
Abyś tak jak ja nie musiał widzieć świata za kratami


refren

Zmieniaj swoje życie. Podążaj dobrą drogą
Nie żyj na przypale, staraj się być sobą
Walcz o swe marzenia, realizuj plany
Bądź dobrym człowiekiem i już jesteś wygrany


Co by było, gdyby nagle cały Twój świat się zawalił?
System zabezpieczeń serca pokrył się z bólu bliznami
Mami ludzi puste życie, kasa, narkotyki, szpany
Póki nie zabiorą tego, czego dziś nie doceniamy


Mamy tyle, ile mamy - marzenia, rodziny, plany
Złe nawyki, kusi diabeł z delu ziomków procentami
Twarde ciała, słabe głowy, konsumpcjonizm, ładne damy
Wszystko to jest nic nie warte, kiedy krzywdzisz, a nie zbawisz


Nie chcę robić z siebie znawcy, ani dawać wam porady
Moje życie, moje błędy, moje trudy, moje kary
Żądza władzy, bieda, ból, a na łapach stare dziary
To nie zniknie, się nie zmieni, ale chcę po wyjściu zmiany


To, co ludzi nie zabija, czasem może ich naprawić
A jak skończy się odsiadka, to nie czuję już urazy
Tylko żal do siebie się nie godzę z dawnymi sprawami
Wiem chłopaku i dziewczyno, co to znaczy być przegranym

Miejmy nadzieję, że utwór ten będzie nie tylko połączoną w całość niczym patchworkowa kołdra wspólną autobiografią osadzonych, ale również przestrogą dla młodych ludzi, by nie popełnili tych samych błędów, co autorzy utworu.

A co sądzi o warsztatach Paweł Przewoźny?

- Powiem szczerze, że jestem pod wielkim wrażeniem. Początkowo nie miałem pewności, czego mogę się spodziewać, ale chłopaki tak bardzo się zaangażowali w zajęcia, że wzajemnie się motywowali. Rap to muzyka, wywodząca się z ulicy, więc dla nich to bliskie sercu brzmienia. Razem pisaliśmy teksty i udowadniałem im, że można robić dobry rap z przekazem. Nauczyłem się trochę ich życia, bo o wielu sprawach mi opowiadali. To były dobre zajęcia. Na pewno będę starał się robić więcej takich warsztatów w innych placówkach w kraju.

Więcej na https://www.sw.gov.pl/aktualnosc/zaklad-karny-w-siedlcach-osadzenie-z-zk-siedlce-nagrali-utwor (Ana)

Więcej o Pawle Przewoźnym możecie przeczytać w tekście:

http://www.tygodniksiedlecki.com/t43164-trzeba.w.zyciu.miec.pasje.i.zajawke.htm

*   *   *

Dzięki życzliwości Rzecznika Prasowego Zakładu Karnego w Siedlcach oraz wychowawcy ds. kulturalno-oświatowych ppor. Zbigniewa Śpiewaka i uprzejmości dyrektora Zakładu Karnego w Siedlcach ppłk. Marka Suwińskiego, mogłam dziś uczestniczyć w ostatnich godzinach nagrywania teledysku.
Paweł Przewoźny po raz drugi gościł w Zakładzie Karnym w Siedlcach. W grudniu ubiegłego roku zaprezentował osadzonym swój film dokumentalny o Solidarności Walczącej.
Panowie, którzy wzięli udział w tworzeniu piosenki, a potem w śpiewaniu i nagrywaniu teledysku - nigdy wcześniej nie występowali ani przed kamerą, ani przed publicznością. Na co dzień nie śpiewają i nie tańczą.
To oni zaproponowali mi zrobienie wspólnego zdjęcia na pamiątkę naszego spotkania i... opublikowanie go, po wcześniejszym podpisaniu przez każdego z nich zgody na upublicznienie wizerunku. Potraktowałam tę prośbę jako duży dowód zaufania...
Aneta Abramowicz-Oleszczuk

 

Komentarze (5)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najstarsze

  • najnowsze

  • popularne

Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.