Przepływy i przerwany dialog

Siedlce

Aneta Abramowicz-Oleszczuk 2019-02-22 20:25:05 liczba odsłon: 18914

Michał Banaszek z żoną i dziećmi, fot. Aneta Abramowicz-Oleszczuk

- Z twórczością jest chyba jak z kochanką. Mówię chyba, bo nie mam w tym temacie doświadczenia. Chwilowe zauroczenie i idę dalej, bo czekają następne, a w pracowni się piętrzą kolejne pomysły w hurtowych ilościach...

...Wszystkie prezentowane na wystawie prace są moim fundamentem, który szanuję, choć są w nim i te mniej udane formy. Nie wstydzę się ich. Nie rozbiję ich młotkiem. Są częścią mnie - powiedział na wernisażu wystawy "milczenie form", prezentowanej w A Galerii Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, Michał Banaszek. 

Ekspozycję tę będzie można oglądać do 24 marca.

Prezentowane na wystawie prace pochodzą z ostatniego półtora roku -2 lat. To odlewy, ujęte w stalowych konstrukcjach. 

- Niektóre z nich powstały w kilka dni, inne przez miesiąc, a jeszcze inne nigdy nie będą skończone. Niektóre z tych form są bardziej poetyckie [jak ich tytuły: "Dotyk", "Przerwany dialog", "Źródło", "Forma czerwona", "Przepływy", "Porzucone" - przyp. Ana ] i... wywołują u odbiorcy niepotrzebne skojarzenia. Wolę "gołe" rzeźby. Jedne z moich prac lubię bardziej, inne mniej. Staram się nimi wszystkimi nie krzyczeć, zależy mi, żeby raczej wyciszać - mówi Michał Banaszek. 

- Jego realizacje w bardzo swoisty sposób oswajają przestrzeń, a często ją intrygująco troszeczkę burzą. Z materiałów, które spotykamy na co dzień, autor kreuje ciekawe propozycje przestrzenne - powiedział kurator wystawy dr hab. Tomasz Nowak, prof. Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.

- Te odlewy są bardzo cienkie. Tak, wszystko w moich pracach robię sam, spawam też. Nauczyłem się spawać na studiach, spawając konstrukcje pod figury, które się lepi z gliny. Bardzo często mojej pracy towarzyszą niepowodzenia. Prace nie wychodzą, kruszą się. Samo życie. I kompromisy. Nie pędzę z prędkością meteorytu, spadającego na Nowy Jork, bo gdzieś mnie te biegające kamyczki [dzieci - przyp. Ana] przytrzymują. Zaciskam zęby, zostawiam pracę i idę do dzieci - mówi Michał Banaszek. 

- Dlaczego jest to milczenie form? Przed otwarciem wystawy w A Galerii, kiedy jeszcze nikogo nie było, było tu bardzo cicho. Tego typu formy dobrze jest oglądać w milczeniu. One nic nie powiedzą nam, bo są uniwersalne. Starałem się, żeby takie były, a jednocześnie, żeby były otwarte na interpretację odbiorcy - dodaje. 

Kiedy był dzieckiem, bardzo często bawił się piaskiem i wodą. Teraz sam ma małe dzieci i je od tej wody odgania. Czasami łapie się na tym i myśli w duchu: zostaw, niech się bawią... On sam do "zabawy" z piaskiem i wodą wrócił kilka lat temu.  

- Żeby robić rzeźby i wrócić do dzieciństwa, są potrzebne osoby, które nas wspomagają. Bardzo bym chciał podziękować mamie mojej żony Marty, która przygotowała dziś poczęstunek i bardzo mnie wspiera, a przede wszystkim mojej żonie, która pilnuje dzieci i ogromnie mnie wspiera - przyznaje Michał Banaszek.

*   *   *

Michał Banaszek jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom obronił w pracowni rzeźby prof. Adama Myjaka, aneks - w pracowni rysunku prof. Marka Wyrzykowskiego. W Katedrze Sztuki Krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie prowadzi pracownię rzeźby i rysunku. Prywatnie jest mężem Marty oraz tatą 8-letniego Andrzeja i 3-letniej Ani. (Ana)

Komentarze (0)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.