Drżyjcie, kawki i gawrony!

Mińsk Mazowiecki

Tomasz Markiewicz 2019-04-06 11:20:58 liczba odsłon: 3729
Łukasz Krawiec z sokołem fot. Aga Król

Łukasz Krawiec z sokołem fot. Aga Król

Magistrat zainwestował w specjalistę prosto z lotniska.

Ptaków coraz więcej, a ludzi coraz mniej. Czy tak będzie wyglądał park miejski im. Dernałowiczów w Mińsku Mazowieckim? Na szczęście nie. Miasto wypowiedziało wojnę kawkom i gawronom. Do akcji wkroczyli sokolnik i jastrzębie Harrisa.

Gawrony mnożą się na potęgę, bombardują ludzi i alejki parkowe swoimi odchodami. Najbardziej krzykliwe są w okresie rozrodu, ich jazgot odstrasza spacerowiczów. Czy jest ich dużo w mińskim parku?

- W mojej ocenie to kolonia licząca jeśli nie tysiąc, to przynajmniej kilkaset sztuk - szacuje sokolnik Mariusz Chruściński.

Do niedawna odstraszały je dźwięki ptaków drapieżnych emitowane z głośników zamontowanych na pałacu. Ale ta metoda nie zdała egzaminu. Dlatego 1 marca miasto zatrudniło sokolnika.

ROBOTA NIE ROBI SIĘ SAMA

Dzień sokolnika w mińskim parku zaczyna się o szóstej rano.

- Dyżur pełni mój pracownik Łukasz, który przywozi zamiennie cztery ptaki różnych gatunków. To jeden samiec Harrisa (nazywany też myszołowem towarzyskim), dwie samice Harrisa, jastrząb gołębiarz, raróg górski i raróg stepowy - wylicza Mariusz Chruściński.

Zostało Ci do przeczytania 72% artykułu

Aby przeczytać całość kup e-wydanie nr 14/2019:

Komentarze (7)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najstarsze

  • najnowsze

  • popularne

Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.