Z serca dla Siedlec

Siedlce

Aneta Abramowicz-Oleszczuk 2019-06-04 11:30:39 liczba odsłon: 1731
fragment zaproszenia

fragment zaproszenia

5 czerwca o godz. 18.00 w Galerii Teatralnej Miasta Siedlce zostanie otwarta wystawa prac Piotra Goławskiego, przygotowana w ramach stypendium Prezydenta Miasta Siedlce.

"Nasze przyjazne miasto" to pierwsza indywidualna prezentacja prac siedlczanina. Próba generalna miała miejsce w Zakładzie Karnym w Siedlcach. Osadzeni byli zachwyceni pracami pana Piotra, na których są znane mieszkańcom Siedlec, ale niekoniecznie wyłącznie zabytkowe miejsca, m.in.: ratusz "Jacek", mostek w parku, wejście do Urzędu Miasta, pomnik nad zalewem.

Piotr Goławski prowadzi własną firmę. Do rysowania wrócił w dorosłym życiu. Swoje prace podpisuje "Feliks Dziad", nie chcąc, by ktoś zarzucił mu, że promuje się za pomocą znanego nazwiska, tym bardziej, że zbieżność nazwisk jest w tym wypadku przypadkowa. Dziadka Feliksa nie widział na oczy, podpisem oddaje mu cześć.

- Mam niemalże 50 lat. Od 2 lat biorę udział w kursie dla dorosłych, organizowanym przez Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. To taki kurs bez ocen, ale profesorowie dociskają nas i wkręcają w sztukę - przyznaje pan Piotr.

Na wystawie "Nasze przyjazne miasto" zaprezentuje 27 grafik i rysunków, wykonanych tuszem i ołówkiem. Wszystkim towarzyszą odkręczne wpisy lokalnych VIP-ów.

- Brałem 4 grafiki i szedłem z nimi do dyrektorów, komendantów, wójtów. A oni wybierali ten, o którym chcą coć napisać. Udało mi się uzyskać ok. 100 wpisów, w tym od biskupa, dwóch prezydentów, senatora i generała... Zależało mi na tym, by były od serca. By podzielili się w nich myślami, które chcieliby przekazać wnuczkom i potomnym. Mogły być związane z wykonywaną przez nich pracą, ale nie musiały takie być. Myślę, że udało mi się dzięki tym wpisom oddać ducha dzisiejszych Siedlec - cieszy się pan Piotr.

Oprócz wpisów VIP-ów na wystawie znajdziemy też trzy wpisy statystyczne, z danymi, pozyskanymi w: Urzędzie Stanu Cywilnego, Urzędzie Skarbowym i Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta. Dowiemy się z nich, ilu mieszkańców liczą obecnie Siedlce, ile w tym roku wystawiono aktów urodzeń i zgonów. Poznamy kwoty podatków, jakie wpłacili mieszkańcy.

- Cieszę się, że ludzie uwierzyli w sens tej mojej kapsuły czasu. Myślę, że udało mi się stworzyć reportaż z Siedlec z 2019 r. - cieszy się Piotr Goławski.

"Nasze przyjazne miasto" będzie można oglądać w Galerii Teatralnej do 19 czerwca. Wstęp bezpłatny. (Ana)

Komentarze (1)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najstarsze

  • najnowsze

  • popularne

Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.