Będą kolejne kurniki?

Sokołów Podlaski, gmina Ceranów

Kamil Waszczuk 2019-06-15 23:09:22 liczba odsłon: 5092
Ewa Częścik: Jako gmina jesteśmy szarą myszką w tej całej procedurze (fot. KW)

Ewa Częścik: Jako gmina jesteśmy szarą myszką w tej całej procedurze (fot. KW)

W Lubieszy (gm. Ceranów) jest ferma drobiu, składająca się z sześciu kurników. Wybudowano ją już kilka lat temu. Mieszkańcy wsi skarżą się na smród. Nic dziwnego, że bardzo się zdenerwowali, gdy pocztą pantoflową dowiedzieli się o planowanej rozbudowie fermy.

- Podobno ma być łącznie jedenaście kurników. Gdyby to była prawda, nie wyobrażamy sobie tutaj życia. Przecież smród będzie nie do zniesienia – podkreślają.

Parę tygodni temu prywatny inwestor zwrócił się do Urzędu Gminy w Ceranowie z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach środowiskowych. Rzeczywiście, chodzi o budowę kolejnych pięciu kurników.

- Wystąpiliśmy już do kilku instytucji o wydanie opinii, m.in. do RDOŚ i sanepidu. Na razie nie dostaliśmy żadnej odpowiedzi – mówi wójt Ewa Częścik.

A jeśli opinie będą pozytywne?

- Wtedy nic nie możemy zrobić. Nasza decyzja musi się opierać na tych opiniach. Mnie, niestety, obowiązują przepisy administracyjne. Nic wbrew nim nie mogę zrobić. Jako gmina jesteśmy szarą myszką w tej całej procedurze – podkreśla pani wójt.

Dodaje też, że rozmawiała o kurnikach z samorządowcami z sąsiednich gmin i przedstawicielami organizacji ekologicznych.

- Wiem, że taka inwestycja jest uciążliwa dla mieszkańców. W remizie w Ceranowie było już spotkanie w tej sprawie. Oprócz przeciwników przyszli też zwolennicy. Słuchałam jednych i drugich. Chociaż przyznam, że argumenty „za” budową są dla mnie zupełnie niezrozumiałe – zaznacza Ewa Częścik.

Zostało Ci do przeczytania 61% artykułu

Aby przeczytać całość kup e-wydanie nr 23/2019:

Komentarze (5)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najstarsze

  • najnowsze

  • popularne

Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.