Po prostu Meżer

Siedlce

Mariola Zaczyńska 2019-06-26 09:05:41 liczba odsłon: 4591
Andrzej i Grażyna Meżeryccy

Andrzej i Grażyna Meżeryccy

Z GRAŻYNĄ MEŻERYCKĄ rozmawia Mariola Zaczyńska.

Był osobowością. O jego perfekcjonizmie krążyły legendy. Wszystko lubił robić sam. Tworzył historię Siedlec, tę piękną, związaną ze sztuką i kulturą. Gdy został dyrektorem CKiS, Siedlce zyskały miano stolicy kulturalnej Polski Wschodniej. Jego talent doceniła też branża filmowa, ale odrzucił propozycję, pozostał w Siedlcach. W swoim Centrum. Meżer. Po prostu Meżer. Właśnie mija 10 lat od jego śmierci.        

Tyle lat się znaliśmy z Andrzejem, a wiesz, jakiego go pamiętam? Z chustką na głowie, już po operacji. Zastanawiałam się nie raz, czy był świadomy, że trafiła mu się ta nieuleczalna choroba. Czy ciągle wierzył w cud, bo zachowywał się, jakby śmierć go nie dotyczyła.

- Wiedział, co to za choroba, bo w Centrum Onkologii kupił książki na jej temat. Czytał je nocami, w swoim pokoju. Mnie lekarze uprzedzili, że terapia będzie polegała na przedłużaniu mu życia. Że ta choroba jest nie do pokonania. Andrzej zostawił zapiski, przemyślenia ze szpitalnej sali... Sięgnęłam po nie dopiero po jego śmierci. Tak, zdawał sobie sprawę, co go czeka. Ale nie rozmawialiśmy o tym. On chronił mnie, a ja jego.

Cały czas miał plany.

- Tak! Chciał jeszcze wyreżyserować „Ślepców”. Miał już oprawionych kilkanaście scenariuszy dla aktorów. Więc w pewnym sensie śmierć go jednak zaskoczyła.

Cały Meżer! W pracy był per fekcjonistą. A jaki był w domu?

- To trudne pytanie. Trudne dlatego, że Andrzej bardzo sobie cenił prywatność. Nie wiem, co mogę z niej odsłonić.

Spróbujmy. Jeśli uznasz, że przekraczam granicę, nie odpowiesz.

(...)


Spotkanie z poezją Andrzeja

W czwartek, 27 czerwca, o godz. 19.00 na skwerze przy Fontannie (ul. Pułaskiego 6) odbędzie się koncert „Cienie przemijają” poświęcony Andrzejowi Meżeryckiemu. Muzykę do tekstów Andrzeja Meżeryckiego przygotował Maciej Turkowski. Piosenki wykonają: Dominika Ratyńska,

Anna Przedlacka, Krzysztof Żabka. Krzysztof Chromiński będzie grał na fortepianie, Marek Matwiejsczyk na gitarze basowej, a Piotr Sidorowicz na perkusji.

Usłyszymy też wiersze Andrzeja Meżeryckiego w interpretacji: Grażyny Meżeryckiej, Anety Olszyny, Amelii Gaworek, Patryka Czarnockiego, Damiana Laprusa i Macieja Gustołka.

Na koncert zapraszają Miejski Ośrodek Kultury oraz Siedlecka Grupa Literacka „Witraż”.

Dzień później, 28 czerwca, o godz. 18.00 w siedleckiej katedrze odbędzie się msza dla przyjaciół Andrzeja Meżeryckiego.

Zostało Ci do przeczytania 65% artykułu

Aby przeczytać całość kup e-wydanie nr 26/2019:

Komentarze (2)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najstarsze

  • najnowsze

  • popularne

Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.