Czarodziejska tuba

Siedlce, Przesmyki

. 2019-09-20 13:07:30 liczba odsłon: 58097

Fot. Aga Król

Akcja „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” - tym razem w Przesmykach.

Trudno wręcz przecenić znaczenie tej akcji, którą już od wielu lat prowadzi samorząd województwa mazowieckiego wspólnie z Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego. Jej motto „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” mówi prawie wszystko. Choć nie do końca, bo w tym wielkim przedsięwzięciu chodzi nie tylko o to, aby, szczególnie wśród dzieci i młodzieży, wyrobić nawyk noszenia elementów odblaskowych. Wymiar akcji jest znacznie szerszy.

- Jej uczestnicy uczą się także zasad udzielania pierwszej pomocy – mówi dyrektor WORD w Siedlcach, Dariusz Napiórkowski. - Są też uczulani na różnego rodzaju niebezpieczeństwa, choćby te związane z korzystaniem z internetu czy też zagrożeń, płynących z używania dopalaczy lub fajerwerków. Można się też dowiedzieć, jak postępować w przypadku spotkania z agresywnym psem. Tak szeroki wymiar akcji jest możliwy dzięki temu, że angażuje się w nią także policja, straż pożarna czy też ratownicy medyczni. A wszystko w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych.

Tym razem akcja „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” dotarła do Szkoły Podstawowej w Przesmykach. W sami audiowizualnej zebrało się ponad 80 uczniów z klas III-VIII. Cały blok zajęć, podzielonych na trzy panele, trwał od godziny 10.00 do 13.00.

- Dziś czeka was wiele ciekawych zajęć, choćby jazda rowerem po torze przeszkód czy też możliwość skorzystania z symulatora jazdy - zwrócił się do uczniów, Dariusz Napiórkowski. - Ale naszym głównym celem jest to, żebyście nosili elementy odblaskowe, i to nie tylko w drodze ze szkoły, ale zawsze, kiedy wychodzicie z domów. Bo taki drobny element może wam uratować zdrowie i życie. Zresztą zamiast wam to opowiadać, zróbmy pewien eksperyment. Mam tu przygotowaną magiczna tubę, która pokaże, jak działają odblaski w praktyce. Proszę do siebie pięciu ochotników.

Dzieci z zainteresowaniem zaglądają do wnętrza magicznej tuby. Mają zapamiętać, ilu ludzików widziały.

- Ja widziałem jednego - woła jeden z uczniów, a inny to potwierdza. - Na pewno jednego? - dopytuje dyrektor WORD. - No to popatrzcie. Zdejmuję teraz pokrywę. I co? Są dwa ludziki, ale tylko jeden jest ubrany w kamizelkę odblaskową. Dlatego tego drugiego nie widzieliście. I tak samo kierowcy nie widzą was, kiedy idziecie poboczem jezdni. Myślę, że od dziś każdy z was będzie nosił element odblaskowy. Za chwilę dostaniecie ich cały zestaw. Podzielcie się odblaskami z rodziną. Wtedy wszyscy będziecie bezpieczni.

- Kto z was ma jakieś elementy odblaskowe? - pyta Beata Trzcińska z Urzędu Marszałkowskiego.

Prawie wszystkie dzieci podnoszą ręce do góry.

- A kto je nosi? - dopytuje pani Beata.

I po tym pytaniu nie ma już takiego lasu rąk.

- Obiecajcie mi, że każdy z was zawiesi chociaż jeden odblask, który dla was przygotowaliśmy.

- Ja zawieszę wszystkie! - woła chłopiec z pierwszego rzędu.

- Potraktujcie dzisiejsze zajęcia bardzo poważnie - zwraca się do uczniów wójt gminy Przesmyki, Andrzej Skolimowski. - I pamiętajcie, że kiedy kierowca widzi wasz odblask, to zwalnia. Wtedy jesteście bezpieczniejsi.

Wójt dba zresztą o bezpieczeństwo uczniów na co dzień.

- Kiedyś autobusy szkolne zatrzymywały się na ulicy, co było niebezpieczne - wyjaśnia wójt. - Teraz mamy na placu szkolnym duży, utwardzony plac manewrowy, a od centrum Przesmyk aż do szkoły jest chodnik, i to z barierkami.

- Nasza szkoła organizuje kursy na kartę rowerową - dodaje dyrektor SP w Przesmykach, Anna Łęczycka. - Uczniowie jeżdżą też do WORD na konkursy o ruchu drogowym, i to z sukcesami.

 - Jako kierowca widzę, że odblaski nosi coraz więcej dzieci - dodaje kierownik Działu Szkoleń i Bezpieczeństwa Drogowego siedleckiego WORD, Dariusz Stopa. - Ale wiele jest jeszcze do zrobienia. Dlatego nasza wspólna akcja będzie kontynuowana.

Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.