Medycyna to nie usługa, to pacjent...

Siedlce

Mariola Zaczyńska 2019-12-18 09:03:02 liczba odsłon: 10769
Hanna Wilk-Manowiec fot. Aga Król

Hanna Wilk-Manowiec fot. Aga Król

Mijający rok należał do Hanny Wilk-Manowiec, ordynator oddziału kardiologi w Szpitalu Miejskim w Siedlcach.

W plebiscycie prestiżowego wydawnictwa „Polska the Times” lekarka z Siedlec uzyskała tytuł Kardiologa Roku!

O sercu, stylu życia i medycynie wyniesionej z domu z doktor Hanną Wilk-Manowiec rozmawia Mariola Zaczyńska.

O pani ordynator chciałoby się powiedzieć: filigranowa postura, ale serce wielkie. Tylko że z tym „wielkim sercem” trzeba uważać. Dlaczego?

Zastanawiam się, czy pacjenci reagują na pani widok tak, jak ja... CO?! Ta dziewczynka jest TYM KARDIOLOGIEM?!

- Czasem tak. Tym bardziej, że używam panieńskiego nazwiska Wilk. Gdy ktoś pyta o doktora Wilka i dostaje odpowiedź: „O, tam poleciała”, to trochę się dziwi. Inaczej sobie mnie ludzie wyobrażają.

A mogę zapytać o wiek?

- Nie wstydzę się wieku. Mam 50 lat, rocznik 1969, 25 lat pracy.

Trudno uwierzyć. Podejrzewam, że to efekt pracy na najbardziej wysportowanym oddziale, jak zawsze mówił doktor Piotr Kołodziej.

- Mój sport to bieganie po oddziale. Gdyby policzyć te wszystkie kroki...

Czyli petarda sama z siebie...

- Sport nie zawsze jest lekarstwem na wszystko, czasem nawet z doktorem Kołodziejem się o to kłócę. Umiarkowany wysiłek, owszem, fajnie... Ale nadmierny?

O! Nie zaleca Pani?

- Mówię o nadmiernym wysiłku, do którego nie jesteśmy przyzwyczajeni. Poza tym przy stale zbyt dużym obciążeniu serce może przerastać i wtedy zaczynają się problemy. Takie serce potrzebuje większej energii, a organizm nie nadąża jej dostarczać.

 

Zostało Ci do przeczytania 78% artykułu

Aby przeczytać całość kup e-wydanie nr 51/2019:

Komentarze (9)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najstarsze

  • najnowsze

  • popularne

Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.