Rodzina na pełny etat

Sokołów Podlaski

Bartosz Szumowski 2020-02-21 10:12:25 liczba odsłon: 9043
Ze ściany w salonie patrzą na państwa Stokowskich zdjęcia wszystkich dzieci, które wychowywały się w ich rodzinie. fot. BS

Ze ściany w salonie patrzą na państwa Stokowskich zdjęcia wszystkich dzieci, które wychowywały się w ich rodzinie. fot. BS

- Kiedy przekazujemy nowej rodzinie kolejne dziecko, muszę odejść na bok, żeby się nie rozpłakać - opowiada pan Andrzej.

W dużej kuchni domu Stokowskich trwa właśnie jedna z nielicznych chwil ciszy, wykrojona między tym, jak wylewnie witały się ze mną dwa maltańczyki, a pojawieniem się całej ósemki mieszkających tu dzieci. Hanna i Andrzej Stokowscy z Sokołowa Podlaskiego najpierw przez kilka lat prowadzili rodzinę zastępczą, a od jesieni prowadzą jedyny w powiecie Rodzinny Dom Dziecka.

NA ZAWODOWSTWO

- Jak się zaczęło? - powtarza pytanie pani Hanna. - Przez dziesięć lat pracowałam w wioskach dziecięcych w Siedlcach. Później sprowadziłam się do Sokołowa, wyszłam za mąż i urodziłam dwójkę dzieci, dziewięcioletnią dziś Małgosię i młodszego o rok Maćka. W 2014 r. okazało się, że Gosia, żeby się prawidłowo rozwijać, potrzebuje więcej mamy. I tak zrodził się pomysł, że będziemy rodziną zastępczą. Postanowiłam zostać zawodową mamą.

Ale nie było łatwo. Musiał minąć cały rok szkoleń, praktyk i kwalifikacji. Potem państwo Stokowscy czekali na dziecko decyzją sądu odebrane matce. Pierwszy był chłopiec z Siedlec. Kiedy pojechali po niego do szpitala, miał kilka dni.

Zostało Ci do przeczytania 83% artykułu

Aby przeczytać całość kup e-wydanie nr 8/2020:

Komentarze (6)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najstarsze

  • najnowsze

  • popularne

Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.