Małgosia z gminy Huszlew potrzebuje pomocy

Łosice, gmina Huszlew

Milena Celińska 2020-06-26 14:09:33 liczba odsłon: 3694
fot. arch

fot. arch

Dwa miesiące temu u Małgosi Lipke zdiagnozowano nowotwór mielodysplastyczny. Jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od niespokrewnionego dawcy.

Małgosia pochodzi z Liwek Szlacheckich (gm. Huszlew). Ma 34 lata. Jest mamą dwójki dzieci – 4-letniej Poli i 10-miesięcznego Edmunda. – Przeszła już chemioterapię. Walczy, bo ma dla kogo żyć. To wspaniała dziewczyna. Chodziłyśmy razem do szkoły – mówi mieszkanka Łosic, która zadzwoniła do redakcji z prośbą, by nagłośnić akcję pomocy dla Małgosi. Wieść o chorobie przyszła nagle. 

– Nie skarżyłam się na żadne dolegliwości, nic mnie nie bolało i absolutnie nic nie wzbudzało mojego niepokoju. Choroba rozwijała się podstępnie, po cichu. Dwa miesiące po urodzeniu synka zrobiłam rutynowe kontrolne badanie krwi. Wyniki znacząco odbiegały od normy. Zaczęło się szukanie przyczyny, aż pół roku później badanie szpiku dało odpowiedź brzmiącą jak wyrok: zespół mielodysplastyczny – opowiada Małgosia. To był dla niej szok. 

– Przed diagnozą tak jak każdy miałam plany na bliższą i dalszą przyszłość. Niestety, moja choroba zmieniła wszystko. Teraz swój czas muszę
dzielić między szpital i dom – dodaje Małgosia. Jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczep szpiku od dawcy niespokrewnionego.

– Mam ogromną motywację do tego, aby wyzdrowieć i głęboko wierzę, że jeszcze wrócę do normalnego życia. Jednakże sama wiara to za mało. Aby żyć, potrzebuję odnaleźć swojego genetycznego bliźniaka – mówi Małgosia.

Jak można pomóc Małgosi? Wystarczy poświęcić 5 minut, by dołączyć do bazy dawców szpiku. By się zarejestrować, należy wejść na stronę  internetową DKMS, kliknąć na ikonę „zostań dawcą”, zarejestrować się, a fundacja DKMS wyśle pocztą pakiet rejestracyjny. Kiedy dotrze, należy zrobić wymaz, wypełnić formularz i odesłać pakiet do DKMS. W ten sposób można zostać potencjalnym dawcą komórek macierzystych. Jeśli nawet nie będzie bliźniakami genetycznymi Małgosi, to może się okazać, że uratuje inną osobę. Nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

Komentarze (2)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najstarsze

  • najnowsze

  • popularne

Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.