Produkcja pelletu drzewnego

Mazowsze

. 2020-08-10 11:10:08 liczba odsłon: 2387
Artykuł
sponsorowany
.

.

Przedsiębiorstwo sprzedaz-pellet.pl ma swoją siedzibę w Olsztynie na ulicy Sielskiej 1b. To polski producent drzewnego pelletu. Firma ta powstała w 2013 roku. Początkowo zajmowała się handlem opałem, dostarczając swoim klientom paliwo do celów grzewczych, takie jak chociażby koks, kostkę, orzech, ekogroszek, czy też wszystkim znany węgiel. Obecnie zajmuje się produkowaniem i dostarczaniem opałowego pelletu drzewnego. 

Pracownicy 

Firma sprzedaz-pellet.pl zatrudnia wyspecjalizowanych pracowników na każdym spośród etapów - począwszy od techników, którzy zajmują się produkowaniem pellety, skończywszy na sprzedaży detalicznej i hurtowej. Ponadto osoby tam pracujące posiadają duże doświadczenie w zarządzaniu procesami technologicznymi produkcji drzewnego pellety. Ma to spory wpływ na jakość oferowanych produktów. Dzięki dużej bliskości leśnych terenów, z których pozyskiwany jest bezpośrednio surowiec, możliwie jest połączenie ze sobą wysokiej klasy A1 wraz z przystępnymi cenami pellety za 1 tonę. Produkty omawianego przedsiębiorstwa można zamówić bez problemu tradycyjnie, ale również i online. W przypadku zamówień pelletu w ilościach przekraczających wagę 975 kg, koszty dostawy są darmowe. Czas realizacji zamówienia waha się w granicach 1-3 dni wraz z dostarczeniem do firmy klienta albo jego domu. 

Pellet drzewny w niskiej cenie – alternatywa ekologiczna dla kopalnych paliw 

Sprzedaz-pellet.pl oferuje swoim klientom najwyższej jakości pellet drzewny przeznaczony do opału. Pellet drzewny zalicza się do tak zwanych biopaliw, gdyż wytwarza się go z wcześniej sprasowanych trocin, powstałych jako odpad w tartaku, przy produkcji mebli czy też wycince drzew. W roli surowca energetycznego, pellet miał swój debiut w 1993 roku. Zapotrzebowanie na takiego rodzaju biopaliwa w Ameryce Północnej i w Europie wzrosło znacząco po 2005 r. jako rezultat uboczny wzrostu w zakresie cen gazu i węgla. Między 2006 a 2012 rokiem, produkcja pelletu na całym świecie wzrosła prawie dwukrotnie, osiągając tym samym wartość 14 milionów ton w przeciągu roku - na terenie naszego kraju produkuje się około 1 miliona ton tego typu opału w skali roku. Poza tym coraz więcej krajów należących do Unii Europejskiej, wprowadza częściowy albo całkowity zakaz co do palenia węglem, co powoduje, iż pellet drzewny staje się stosunkowo najbardziej ekonomicznym źródłem ciepła, tańszym aniżeli prąd, gaz ziemny, olej opałowy, ekogroszek czy brykiety. Produkuje się go z biomasy (odpadów). Jest on doskonałą alternatywą dla nieodnawialnych paliw. Dokonując zakupu taniego pelletu drzewnego bezpośrednio od producenta, możemy być pewni, iż otrzymamy najlepszy w swojej cenie produkt. 

Jak wygląda linia produkcyjna pelletu drzewnego? 

Omawiana firma uruchomiła w Olsztynie technologiczną linię automatyczną celem produkcji drewnianego pellety, wraz ze zbiornikiem buforowym, granulatorem, zbiornikiem pośrednim, suszarnią, młynem domielającym, jak i systemem pozwalającym na przesiewanie, chłodzenie i konfekcjonowanie gotowego już granulatu. 

Niezwykle nowoczesna linia produkcyjna pellety drzewnego, została przygotowana zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej. Urządzenia odpowiedzialne w firmie sprzedaz-pellet.pl za produkcję pelletu, mają wymagane certyfikaty jakości: FSC, DIN PLUS, EN PLUS A1. 

Bazowym materiałem do produkowania pelletu, są trociny stanowiące produkt uboczny wielu różnych prac, które mają bezpośredni związek z obrabianiem drewna. Oznacza to bardzo niskie koszty pozyskiwania surowca, co przekłada się na niezwykle atrakcyjną ofertę cenową tegoż paliwa. Zmielone w młynie trociny, są przeciskanie przez matrycę posiadającą większą ilość otworów. Tak właśnie dochodzi do powstania granulek pellety. Duże tarcie w czasie procesu kształtowania drzewnego pellletu sprawia, iż przetwarzany surowiec może się nagrzewać do wysokiej temperatury, wymaga zatem schłodzenia. Później produkt gotowy pakuje się w worki o pojemności od 15-1000 kg. 

Pellet drzewny - jaką ma kaloryczność? 

Kaloryczność pelletu ogrzanego z surowca drzewnego wynosi około 19 MJ/kg. Dla porównania, ten parametr w wypadku ekogroszku wynosi 25 MJ/kg. Wydawać by się mogło, iż pellet plasuje się zdecydowanie na przegranej pozycji w roli surowca używanego do ogrzewania. Niemniej jednak nie tylko jego zalety jako surowca odnawialnego i biopaliwa przemawiają za używaniem pelletu. Kotły na ekogroszek są rzadko w pełni automatyczne - a tylko kotły mające automatyczne sterowanie zapalaniem, wygaszaniem, jak i automatyczny dopływ powietrza, mogą zagwarantować ekonomiczne, a przy tym ekologiczne spalanie użytego paliwa. Bowiem wyłącznie tego typu urządzenia, będą reagować na faktyczne zapotrzebowanie cieplne. Takiego rodzaju sterowanie na ogół znajduje się na wyposażeniu najnowocześniejszych kotłów na pellet drzewny i biomasę. Dzięki czemu kocioł może dopasować proces spalania do zmieniających się warunków otoczenia, dzięki czemu pellet drzewny, mimo sporo mniejszej kaloryczności, jest bardzo ekonomiczny. Warto jest zadbać o to, aby pellet posiadał możliwie jak najniższą wilgotność. Jego zawilgocenie nie tylko wpływa na obniżenie wydajności spalania, ale jest też przyczyną pęcznienia granulatu, który może najzwyczajniej nie nadawać się do spalenia w kotle. 

Kotły, które zasilane są pelletem drzewnym, dzięki temu, iż posiadają instalację celem w pełni automatycznego podawania paliwa, mogą osiągać sprawność do 90 procent. Dzięki wydajności i automatyzacji, łączą w sobie cechy urządzeń na ekonomiczne paliwo stałe wraz z komfortem w zakresie technologii grzewczej przy użyciu gazu.  Najwyższej jakości pellet drzewny odznacza się niską wilgotnością (4,3-10 procent), zawiera niewielkie ilości siarki (0,03-0,08 procent) i niewiele popiołu (0,5-3 procent). Zatem, pellet odznacza się nie tylko wysokimi wartościami energetycznymi, ale jest również czystym paliwem, gdyż dwutlenek węgla wytwarzany w czasie spalania pelletu, jest wczesniej pobierany w w całości z atmosfery przez rośliny. Ponadto dodatkowe emitowanie CO2 związane jest tylko z procesem produkcji, jak i transportu pellletu. To następny powód, dla którego warto zaopatrzyć się bezpośrednio w firmie sprzedaz-pellet.pl. 

Pellet drzewny ma złą opinię

Niestety duże braki w wiedzy powodują, iż pellet drzewny (tak samo jak drewno), znalazł się na liście zakazanych hurtowo paliw w wybranych miastach polski, chociażby w Krakowie. Co istotne, taki sam pellet stanowi część ogólnokrajowego programu pod nazwą ,,Czyste powietrze", gdyż specjaliści określają go mianem czystego zamiennika dla węgla. Najwięcej pellletu drzewnego w Europie zużywa się w krajach, które mają najniższy wskaźnik w zakresie zanieczyszczenia powietrza - w Szwecji, w Niemczech, we Włoszech, w Danii, czy też w Wielkiej Brytanii. Co bardzo ciekawe, nawet do 80 procent pelletu produkowanego w naszym kraju trafia właśnie do wymienionych Państw. Polska zajmuje 5 miejsce liście dotyczącej największych producentów pelletu certyfikowanego. Jak istotny jest pellet drzewny celem uzyskania oszczędności i samowystarczalności, wiedzą na pewno władze Litwy, gdzie w ramach rządowego programu o nazwie ,,From gas to biomas" w 2019 roku, własne paliwa OZE były w stanie zaspokoić 85 procent zapotrzebowania w zakresie ciepłownictwa. Umożliwiły przy tym spadek cen ogrzewania widniejących na ich rachunkach o około 30 procent. W tym przypadku jednakże najważniejszy problem stanowi brak wiedzy. Tyczy się on osób podejmujących decyzję, które podczas tworzenia uchwał zapominają, iż krajowy pellet stanowi doskonałą broń w toczącej się walce ze smogiem. Przecież pellet, zaliczany jest do odnawialnych źródeł energii. 

Dopóki braki w wiedzy nie ulegną uzupełnieniu, zakaz wykorzystania pellletu będzie obowiązywał w Krakowie, podczas alarmu smogowego w Poznaniu i Warszawie. Wkrótce również takie same zakazy mogą zacząć obowiązywać w Rybniku i Tarnowie. 

Na szczęście miast, gdzie niezbyt poinformowani urzędnicy wprowadzili zakazy, nie rozróżniając przy tym stałych paliw kopalnych od tych, które sklasyfikowane zostały w roli odnawialnych źródeł energii, jest jak dotąd bardzo mało. Możemy mieć zatem nadzieję, iż zanim na takie same pomysły wpadną kolejni urzędnicy, uda się dotrzeć do nich wszystkich, przekazując właściwą wiedzę. 

Nie tylko kotły opalane na pellet drzewny 

Na koniec warto jest podkreślić, iż tak jak na terenie miasta Krakowa zakazano nie tylko palenia w kotłach z użyciem paliw stałych, tak również zakazano stosowania kominków (co jest tak samo głupią decyzją, co zakaz użytkowania pellletu drzewnego, gdyż w odpowiedni sposób używany kominek spalający drewno sezonowe, również nie przyczynia się bezpośrednio do powstawania smogu, a co za tym idzie, jeżeli uwzględni się, iż ,,trzeba jakoś ogrzewać" - przyczynia się nawet do obniżania emisji zanieczyszczeń). A poza ekologicznymi kotłami grzewczymi na drzewny pellet, na rynku spotkać można także kominki na pellet (dostępne są również kominki hybrydowe na drewno i pellet). Te nowoczesne kominki spełniają najczęściej normy, które zostały określone przez Unię Europejską. 

 

Jeśli Twoja firma nie osiąga zadowalających wyników w internecie, może czas na profesjonalny audyt SEO? SEOMANAGMENT oferuje szereg narzędzi, dzięki którym posiadana przez Ciebie strona internetowa zwróci na siebie uwagę całej rzeszy nowych klientów. Krok po kroku wytłumaczymy Ci, na czym polegały dotychczasowe błędy i zaproponujemy sposoby ich rozwiązania, dzięki którym pierwsze efekty zobaczysz szybciej, niż się tego spodziewasz. Pomagamy każdemu, niezależnie od branży, więc dlaczego nie Tobie?

 

Czytaj także

Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.