plakat, fot. Krzysztof Bednarzewski
19 listopada o godz. 18.00 na kanale YouTube Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach odbędzie się premiera filmu, prezentującego tegoroczną wystawę poplenerową fotografii z Podlaskiego Przełomu Bugu.
Prezentowane prace zostały wykonane między 13 a 18 września, podczas jubileuszowego 25. już Międzynarodowego Pleneru Fotograficznego „Podlaski Przełom Bugu”. Wzięło w nim udział 37 fotografów z: Polski, Niemiec i Białorusi.
Pomysłodawcą pleneru, jego organizatorem, komisarzem i kuratorem poplenerowych wystaw jest pracujący w Miejskim Ośrodku Kultury jako instruktor fotografii członek Związku Polskich Artystów Fotografików Andrzej Ruciński.
Współorganizatorami pleneru byli: Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach, Bialskie Centrum Kultury w Białej Podlaskiej, Powiat Bialski – Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej, Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych oraz Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej – Stowarzyszenie Twórców.
Wystawa będzie dostępna TUTAJ do czasu, aż zostaną otwarte dla zwiedzających muzea i galerie, w tym Galeria Fotografii Fokus MOK, w której wiszą poplenerowe fotografie. Gdy to się stanie, będzie ją można przez pewien czas obejrzeć w tej galerii. Niektóre z eksponowanych na wystawie zdjęć można będzie również zobaczyć w towarzyszącym wystawie katalogu.
Plenery „Podlaski Przełom Bugu” należą do najważniejszych i najstarszych imprez tego typu w kraju. Przez sześć lat były Ogólnopolskimi Plenerami Fotograficznymi. Od 2002 r. mają rangę międzynarodową. Ich uczestnicy pięknie promują nadbużańskie Podlasie.
Pokazują w swoich kadrach nie tylko jego malowniczość i wielokulturowość, ale również mieszkańców. Na poplenerowych fotografiach nie brakuje też zabytków kultury duchowej i materialnej tego regionu. Bywalcy plenerów mają w swoich archiwach ujęcia, które przez ćwierć wieku istnienia pleneru zyskały na wartości dokumentalnej. Stały się świadectwem historii, która niczym ziarnka w klepsydrze dzień po dniu „przesypywała się” i działa na naszych oczach.
Bazą kulinarną i noclegową większości plenerów był „Gościniec Wygoda” , prowadzony przez Panią Barbarę Orłoś – prywatnie córkę wieloletniego dyrektora janowskiej stadniny, Andrzeja Krzyształowicza. Od dwóch lat uczestnicy pleneru mieszkają w pensjonacie "Urocza" w Serpelicach.
Plenery fotograficzne są okazją nie tylko do częstszego niż zazwyczaj sięgania po aparat fotograficzny, ale również do integracji środowiska fotograficznego, wymiany doświadczeń i promocji twórczości ich uczestników.
Dotychczas wystawy poplenerowe można było oglądać nie tylko w Miejskim Ośrodku Kultury w Siedlcach oraz w Bialskim Centrum Kultury w Białej Podlaskiej, ale również w: Warszawie, Poznaniu, Zamościu, Rzeszowie, Hrubieszowie, Płocku, Lublinie, Ostrowcu Św., Chełmie, Sokołowie Podlaskim, Stalowej Woli i Łomży.
Nawet gdyby wernisaż tegorocznej, jubileuszowej wystawy poplenerowej mógł się odbyć w Galerii Fotografii Fokus MOK, nie udałoby się na nim zebrać wszystkich dotychczasowych uczestników pleneru. Nie dojechaliby: Henryk Rogoziński (zm. 2004) - jeden z najbardziej znanych i cenionych "gumistów" w Polsce, Longin Łępicz (zm. 2008) - współzałożyciel Fotoklubu Galeria MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim, Artur Tabor (zm. 2010) - fotografik i filmowiec, autor filmów przyrodniczych, podróżnik, który zmarł podczas wyprawy fotograficznej do Mongolii, Janusz Czarnecki (zm. 2011) - mistrz fotografii reklamowej, Vojtěh Bartek (zm. 2013) z Instytutu Fotografii Kreatywnej Uniwersytetu Śląskiego w Opawie, Karol Walaszczyk (zm. 2014) - Prezes Towarzystwa Fotograficznego im. Edmunda Osterloffa w Radomsku, inicjator i organizator Ogólnopolskich Biennale Fotografii Czarno-Białej Postać Ludzka w Pejzażu" i ogólnopolskich plenerów "Natura i krajobraz" oraz Roman Domański, którego prace zobaczymy na tegorocznej wystawie poplenerowej. Roman - nazywany przez wszystkich Pinkiem - zmarł 2 listopada. (Ana)