Liczę, że mam drużynę

Siedlce

Justyna Janusz 2021-07-18 08:36:54 liczba odsłon: 6940
Prof. dr hab. Mirosław Minkina fot. arch.

Prof. dr hab. Mirosław Minkina fot. arch.

W siedleckiej uczelni już rozpoczęły się zmiany.

Nowy rektor siedleckiego Uniwersytetu Przyrodniczo- Humanistycznego, obejmując swoją funkcję nie ukrywał, że będzie wprowadzał na uczelni zmiany. Ostatni ranking polskich uczelni pokazał, że jeśli UPH chce grać w wyższej lidze, zmiany są niezbędne. Siedlecka uczelnia spadła o 20 miejsc.

Zapowiadał Pan, że zmiany będą miały charakter ewolucyjny, a nie rewolucyjny. Czy po opublikowaniu rankingu nie ma Pan jednak ochoty na rewolucję?

– Dla niektórych ewolucja to też rewolucja. Chyba z samego założenia, że to po prostu zmiana. Mówi się, że rewolucja pożera własne dzieci, gdy jest zbyt radykalna, a ja tego nie chcę.

Usłyszałam opinię, że w UPH nawet powolne zmiany mogą stwarzać wrażenie szybkich. Lubią tam teraz Pana, czy nie lubią?

– W każdej organizacji są Ci, którzy aprobują zmiany i ich nie aprobują, tym samym są ci, co lubią i nie lubią.

Wydaje mi się, że część pracowników jest zaniepokojona perspektywą zmian.

– One nie wzbudzają zadowolenia u ludzi, którzy uważają, że stan stały jest stanem dobrym. Łatwo się przyzwyczaić do dobrego i do złego. Jeśli ktoś znalazł sobie na uczelni strefę komfortu, w której się bywa jeden dzień, a nie żyje jej życiem, to zapewne
odczuwa teraz dyskomfort... Ale to nie są zmiany dla samych zmian, one mają usprawnić funkcjonowanie uniwersytetu, muszą nieść nową, lepszą jakość.

Jak określi Pan status uczelni na tle kraju? Jaka to półka?

– Zależy, w jakiej kategorii. Mamy uniwersytety bezprzymiotnikowe, z licznymi uprawnieniami nadawania stopni doktora i habilitacji, i mamy uniwersytety przymiotnikowe, jak nasz, czyli przyrodniczo-humanistyczny. Te są piętro niżej. My na tej półce jesteśmy pośrodku.

To Pana zadowala?

– Z całą pewnością nie. Obecnie mamy 6 uprawnień do nadawania stopnia doktora i 4 uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego. Aby awansować do wyższego segmentu, musimy mieć więcej uprawnień w tych kategoriach. To wymaga lepszych badań naukowych w wymiarze krajowym i zagranicznym. Owszem, można funkcjonować, konsumować subwencje, ale to oznacza cofanie się, a nie rozwój.

Czuję zawoalowaną diagnozę, że UPH stanął w miejscu...

Zostało Ci do przeczytania 66% artykułu

Aby przeczytać całość kup e-wydanie nr 28/2021:

Komentarze (22)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najstarsze

  • najnowsze

  • popularne

Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.