Kolorowanie wsi

Sokołów Podlaski

Bartosz Szumowski 2021-10-23 08:13:44 liczba odsłon: 4748
Krystyną Paczuska fot. Aga Król

Krystyną Paczuska fot. Aga Król

Kiedyś ta miejscowość na granicy gmin Sokołów Podlaski i Bielany była smutna i bura. Teraz pięknieje dzięki mieszkańcom oraz pewnej emerytce, której brakuje czasu.

Gdy zaczyna się rozmowę z Krystyną Paczuską, która jest sołtysem drugą kadencję, trzeba ustalić jedno: Kosierady Wielkie są tak naprawdę małe.

PRZYWILEJ I STRES

- A kiedy obejmowałam funkcję, były też smutne i bure, jak wiele innych wsi. Wtedy wymyśliłam sobie, jak je ożywić - zdradza pani sołtys.

Zaczęła od tego, że w Kosieradach pojawiły się ogrodzenia w kolorze oliwkowym. Potem postanowiła sprowadzić aż z lubuskiego drewnianą rzeźbę-kapliczkę, która stoi teraz na ogromnym głazie.

- Potrzebna była jednak zrzutka od mieszkańców, więc obeszłam ze zdjęciem kapliczki całą wieś. Kiedy dotarłam do seniorek, zaskoczyła mnie mowa ciała części z nich. To był jasny sygnał: coś jest nie tak. Chodziło o to, że figura Matki Boskiej, zamiast naturalnego koloru drewna gruszy, powinna być pomalowana na niebiesko. To przecież tradycja! Ale postawiłam na swoim, co jest przywilejem, ale i stresem sołtysa. Wzięłam sprawę na klatę - śmieje się, dodając, że z czasem mieszkańcy zaakceptowali rzeźbę.

Ale „kolorowanie” wsi na tym się nie skończyło. Wokół miejscowego stawu i na wjazdach do wsi posadzono 26 jarzębin.

- Są specjalne, kolumnowe - tłumaczy Krystyna Paczuska. - To dlatego, że mamy wąskie pobocza. Po długich poszukiwaniach znaleźliśmy smukłą odmianę „fastigiata”.

NARZUCANIA NIE MA

Zostało Ci do przeczytania 79% artykułu

Aby przeczytać całość kup e-wydanie nr 42/2021:

Komentarze (0)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.