Twardzi faceci nie kryli łez - radny Berdyczowa w Siedlcach

Siedlce

Justyna Janusz 2022-03-07 15:44:31 liczba odsłon: 4455
Prezydent Siedlec i radny z Berdyczowa (Ukraina)

Prezydent Siedlec i radny z Berdyczowa (Ukraina)

Ośmioletni wnuk Wasyla Tołoczki z Berdyczowa od trzech dni nie płakał. Tyle, ile przebywał w Siedlcach. Wcześniej słyszał spadające bomby i musiał biec do schronu. – Dziadku, Polska to jest raj! – powiedział.

Wasyl Tołoczko opowiadał o tym w obecności prezydenta Siedlec Andrzeja Sitnika. Obaj panowie, twardzi faceci, mieli łzy w oczach. Prezydentowi Siedlec drżał głos i trzęsła się broda. Podziękował za te słowa w imieniu wszystkich mieszkańców Siedlec, którzy przyjęli już w swoich domach prawie 800 osób z Ukrainy.

Wasyl Tołoczko jest radnym z Berdyczowa, wcześniej był urzędnikiem miejskim.

– Gdy 24 lutego o 5 rano syn zadzwonił, że słyszy wybuchy, byłem zszokowany – wspomina. – Nikt nie wierzył, że wojna naprawdę się zacznie. Dwie godziny później dostałem SMS od prezydenta Siedlec, że będą nas wspierali.

Przyjechał do Siedlec z synowymi (jedna w 7. miesiącu ciąży) i wnukami. Jego synowie i żona zostali.

– Serce mi krwawi. Żona nie chciała jechać, jest dyrektorką szkoły, chce zostać z synami. Ja musiałem jechać, bo synowa jest w ciąży i chciałem zapewnić bezpieczeństwo wnukom.

Z powodu wieku nie miał problemu z przekroczeniem granicy. – Po drodze widziałem straszne rzeczy. Rosjanie ostrzeliwują szkoły, szpitale, strzelają do cywilów. Nasi rosyjscy „bracia” odpalili już ponad 600 rakiet.

Po przyjeździe poszedł z całą rodziną do kościoła, by modlić się za Ukrainę i za Polaków.

- Bo przyjęliście nas tutaj z takim sercem…

Więcej na temat w papierowym i e-wydaniu „TS”.

Komentarze (5)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najstarsze

  • najnowsze

  • popularne

Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.