Minister docenił zasługi Polaków- oświadczenie Henryka Kowalczyka

Mazowsze

Paweł Świerczewski 2022-03-10 09:25:51 liczba odsłon: 1742
.

.

Na wywodzącego się z naszego regionu ministra rolnictwa - Henryka Kowalczyka spadła duża krytyka po słowach o zasługach rządu w pomoc uchodźcom z Ukrainy.

- To, że w Polsce nie ma obozów dla uchodźców, to właśnie zasługa polskiego rządu. Wiem, że nie możecie już patrzeć na to, że polski rząd znakomicie sobie radzi, że społeczeństwo naprawdę nie słucha was, tylko jednak pomaga, na ile może uchodźcom ukraińskim - mówił w Sejmie wicepremier Henryk Kowalczyk.


Słowa te zostały przez wielu odebrane jako niedocenienie działań samorządów i społeczeństwa pomagającego Ukraińcom w większości przypadków całkowicie bezinteresownie, poprzez przyjmowanie ich pod swój dach, organizowanie zbiórek i akcje wolontariackie. Minister wydał oświadczenie, w którym tłumaczy, że nie miał intencji "umniejszania roli Polaków przyjmujących uchodźców do swoich domów i oferujących im różnorodną pomoc”. Z pełną treścią zapoznacie się poniżej. 

Szanowni Państwo,

pragnę podkreślić, że zasługi Polaków w przyjmowaniu uchodźców z Ukrainy są ogromne i niepodważalne. To przede wszystkim dzięki Polakom, polskim rodzinom i samorządom Ukraińcy mogli znaleźć w naszym kraju schronienie.

Mój wtorkowy komentarz do wypowiedzi pani poseł Urszuli Zielińskiej był reakcją na wyrażoną przez nią opinię, że rząd nic nie robi w sprawie pomocy uchodźcom. Dlatego chciałem podkreślić, że dzięki zaangażowaniu rządowemu powstały bardzo sprawnie działające punkty recepcyjne na granicach, a służby graniczne sprawnie prowadzą czynności umożliwiające przekroczenie granicy z Polską. Należy też pamiętać, że koordynację noclegów od początku prowadzili i nadal prowadzą wojewodowie, we współpracy z samorządami.
Stwierdzenie przez panią poseł, że jakoby działania rządu nie miały tutaj żadnego znaczenia, było nieprawdziwe i niesprawiedliwe. Niewątpliwie to, że nie ma u nas obozów dla uchodźców, jest zasługą zarówno rządu, jak i wszystkich Polaków, którzy poświęcają swój czas, siłę i zasoby materialne na pomoc uciekającym przed wojną Ukraińcom.

Moją intencją nie było umniejszenie roli Polaków przyjmujących uchodźców do swoich domów i oferujących im różnorodną pomoc. Nie mogę jednak zgodzić się z opinią, że rząd w tym zakresie nic nie robi. Przykładem może być choćby przygotowanie ustawy, która umożliwi wsparcie finansowe wszystkich tych, którzy przyjmują Ukraińców.

Rząd pomoc organizuje, wspiera finansowo i jest w tych działaniach skuteczny. Dzięki współpracy z organizacjami pozarządowymi, samorządami i wszystkimi ludźmi dobrej woli udowadniamy, że nie jesteśmy obojętni na cudzą krzywdę. Razem możemy więcej.

Komentarze (19)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najstarsze

  • najnowsze

  • popularne

Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.