50 lat temu mieszkali tu reżyser „Nocy i dni” Jerzy Antczak i jego żona Jadwiga Barańska

Mazowsze

Dariusz Kuziak 2022-10-14 09:19:14 liczba odsłon: 4041
W domu rodziców Sławomira Gaca mieszkali Jerzy Antczak i Jadwiga Barańska. (fot. DK)

W domu rodziców Sławomira Gaca mieszkali Jerzy Antczak i Jadwiga Barańska. (fot. DK)

W domu rodziców Sławomira Gaca ze Stoczka Łukowskiego w trakcie kręcenia "Nocy i dni" mieszkali reżyser filmu Jerzy Antczak i odtwórczyni roli Barbary, Jadwiga Barańska. Przeczytajcie rozmowę Dariusza Kuziaka z panem Sławomirem.

- Dlaczego Jadwiga Barańska i Jerzy Antczak wybrali do zamieszkania akurat dom pana rodziców?

– Ludzie z ekipy filmowej chodzili po domach i szukali kwater. Tak się złożyło, że akurat do naszego domu przyszedł pan Jerzy Antczak. Powiedział, że chciałby dla siebie te pokoje. Podejrzewam, że dlatego, iż dom był w dobrym punkcie. W centrum Stoczka Łukowskiego, przy rynku. No i był nowy. Rodzice wybudowali go zaledwie dwa lata wcześniej. Na ostatnim wolnym miejscu przy placu Kościuszki. Teraz w tym domu mieści się filia banku spółdzielczego z Łukowa.

- Filmowcy dobrze płacili?

– Przed rozmową z panem rozmawiałem na ten temat z bratem. Nie mogliśmy sobie przypomnieć, czy to kwota to 3 400 zł czy 4 300 zł. Dla rodziców była to co miesiąc jakby druga pensja. Mama jako nauczycielka zarabiała coś koło tysiąca złotych. Ojciec w piekarni jakieś 2,5 tysiąca.

- Ile pokoi zajmowali państwo Antczakowie?

– Całe piętro. Pan Jerzy miał pokój z balkonem, od strony rynku. Pani Jadwiga pokój od strony podwórka. A trzeci pokój służył im do prób. Mieszkali u nas jakieś dwa i pół roku.
Choć czasami też na dłużej wyjeżdżali, nawet na kilka miesięcy, bo kręcili też zdjęcia w Krakowie. Pokoje cały czas na nich czekały. Z wyjątkiem tego pokoju do prób, z którego pod ich nieobecność mogliśmy korzystać. Pamiętam, że leżało tam dużo takich bardzo grubych 
plików zszytych kartek. To był scenopis, w którym każda scena filmu była szczegółowo opisana.

- Próby odbywały się w tym pokoju?

– Tak, przychodził między innymi pan Jerzy Bińczycki, który grał rolę Bogumiła Niechcica. Jak te próby wyglądały, to nie wiem, bo aktorom nie można było przeszkadzać.

 

Filmowy dworek

- Miał pan okazję zagrać w „Nocach i dniach”?

– Przez kilka dni pracowałem jako statysta w scenie przy żniwach i w scenie przy budowie czworaków.

- Jak wyglądała praca statysty na planie?

– Dostawało się ubranie, kapelusz. Miejsce z ubraniami znajdowało się w centrum Seroczyna, w dużym budynku, który dziś już nie istnieje. Podobno gościł w nim jeszcze Napoleon.

- W seroczyńskiej karczmie? Jerzy Antczak w swoich wspomnieniach pisze, że zaplecze i garderoba dla filmu znajdowała się w pałacu Wernerów.

– Może tam była garderoba dla aktorów. Mam wrażenie, że my, statyści, przebieraliśmy się w budynku dawnej karczmy. Stał tam, gdzie dzisiaj jest rondo w Seroczynie.

- A sama praca na planie?

– Pamiętam, że głównie leżałem na polu, na snopkach. Co jakiś czas, gdzieś raz na pół godziny, padało hasło: Wstawać, kręcimy. Wrzuciło się dwa, trzy snopki na wóz. Wóz przejeżdżał parę metrów i snopki się zdejmowało. A potem znowu można było leżeć. Bardzo się wtedy opaliłem. Robić nie trzeba było wiele. A dostawało się dniówkę – 100 złotych. Dla ucznia to były wtedy dobre pieniądze.

Cały wywiad przeczytacie w papierowym i e-wydaniu (kup teraz) TS.

 

Komentarze (5)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najstarsze

  • najnowsze

  • popularne

Czytaj także

Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.