Czy kwoty na kartonowych czekach to propagandowy chwyt?

Mazowsze

Milena Celińska 2023-06-01 12:41:47 liczba odsłon: 2577
Prezes OSP w Trzciance Grzegorz Aniszkiewicz, Maria Koc i Bogumiła Głaszczka. Fot. arch. OSP w Trzciance

Prezes OSP w Trzciance Grzegorz Aniszkiewicz, Maria Koc i Bogumiła Głaszczka. Fot. arch. OSP w Trzciance

Ostatnio w wielu lokalnych mediach pojawiały się relacje z wręczania jednostkom OSP czeków z kwotą 950 tys. zł na zakup wozu strażackiego.

Relacje były opatrzone zdjęciami polityków PiS, wręczających symboliczne czeki z napisem: „dofinansowanie do zakupu średniego wozu strażackiego”. Na „cennych” tekturkach były też symbole: Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Komendy Głównej PSP, a także podpisy przedstawicieli rządu. – Gdy zobaczyłam taką relację i zdjęcia, chyba na jakimś portalu powiatu radomskiego, serce mi się uradowało. Promesa wynosiła 950 tys. zł! – mówi Bogumiła Głaszczka, wójt gminy Wilga. A gmina czekała właśnie na rozpatrzenie  wniosku z tego samego programu rządowego. – W budżecie zarezerwowaliśmy na samochód dla straży 500 tys. zł. Nie otrzymaliśmy informacji o rozstrzygnięciu wniosków, tylko, podobnie jak pozostali wójtowie z Mazowsza, dostaliśmy zaproszenie do Węgrowa na przekazanie promes, czyli symbolicznych czeków.

Dzwoniłam do strażaków i do kolegów wójtów, których zaproszono do Węgrowa, ale nikt nie wiedział, ile tej dotacji nam dali. Nawet jeszcze na miejscu pytaliśmy się: ciekawe, ile nam dadzą.(...)

– No, jak zobaczyłam, że dofinansowanie wynosi 950 tys. zł, to była ekscytacja. „Kurczę, 950 tysięcy!”, cieszyłam się w duchu – wspomina pani wójt.

Radość nie trwała zbyt długo. – Bo na drugiej stronie kartonowych czeków, drobnym drukiem, napisano kwoty dofinansowania i kwoty wkładu własnego gminy. W naszym przypadku dotacja wyniosła 450 tys. zł, a nasz wkład własny to było 500 tys. zł. 

Okazało się, że te szumne 950 tys. zł to koszt zakupu samochodu, a nie dotacji!

Przeczytaj cały artykuł Mileny Celińskiej „Uśmiechać się i brać co dają” w najnowszym papierowym i e-wydaniu (kup teraz) "TS". 

Komentarze (23)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najstarsze

  • najnowsze

  • popularne

Czytaj także

Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.