reklama

60. Siedleckie Zaduszki Jazzowe

Dorota Miśkiewicz, fot. materiały promocyjne MOK

Początek listopada to święto Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. I czas Zaduszków Jazzowych. Siedleckie Zaduszki Jazzowe świętują w tym roku 60-lecie istnienia. W ramach pięknego jubileuszu w sali widowiskowej "Podlasie" Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach będzie można posłuchać czterech koncertów.

reklama

Tegoroczne Zaduszki Jazzowe poprowadzi Tomasz Tłuczkiewicz – konferansjer, manager muzyczny, tłumacz, dziennikarz i dyplomowany inżynier energetyk, długoletni dyrektor Festiwalu Jazz Jamboree i prezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego.

3 listopada, o godz. 18.00, na dobry początek 60. Zaduszek Jazzowych wystąpi 20-letnia Kinga Głyk Trio.

Kinga jest uważana za najlepszą polską basistkę młodego pokolenia i wschodzącą gwiazdę muzyki jazzowo-bluesowej. 

Pomimo młodego wieku zagrała już dziesiątki koncertów w Polsce i za granicą, m.in w Indonezji, Austrii, Niemczech, Szwajcarii, Włoszech, Portugalii, Słowacji, Czechach i Ukrainie. W marcu 2015 roku wydała swój debiutancki album „Rejestracja”. Płyta otrzymała bardzo dobre recenzje m.in. od Radiowej Trójki, magazynu Jazz Forum i Twój Blues. W lutym 2016 roku Kinga nagrała swój drugi autorski album live pt. „Happy Birthday”.

W czerwcu 2016 roku filmik coveru „Tears in heaven” w wykonaniu Kingi został udostępniony przez facebookowy portal „Bass Player United” i uzyskał tam ponad 20 mln wyświetleń.

Kinga grała między innymi z: Timem Garlandem, Nitai Hershkovitsem, Gregiem Hutchinsonem, Jnr Robinsonem, Bernardem Maselim, Ruth Waldron, Natalią Niemen, Apostolisem Anthimosem, Leszkiem Winderem, Pawłem Tomaszewskim, Grzegorzem Kapołką, Joachimem Menclem, Arkiem Skolikiem, Mateuszem Otrembą (Mate.O), Markiem Dyktą czy Piotrem Wyleżołem.

W październiku 2017 ukazał się najnowszy studyjny album artystki pt. „Dream”. Płyta została nagrana w doborowym towarzystwie światowej sławy muzyków. Razem z Kingą Głyk zagrali: Greg Hutchinson (perkusja), Tim Garland (saksofon), Nitai Hershkovits (fortepian). Album został wydany przez jedno z najbardziej uznanych wydawnictw na świecie – Warner Music Group Company. Koncerty promujące album odbędą się m.in. w USA, Kanadzie, Norwegii, Francji i wielu innych krajach.

Kinga Głyk Trio:
Kinga Głyk – bas,
David Haynes – perkusja,
Paweł Tomaszewski – fortepian.

Po Kindze na „zaduszkowej” scenie wystąpi najbardziej obiecujący polski zespół młodego pokolenia – Tubis Trio, który jest porównywany ze szwedzkim trio e.s.t. 

– „The Truth” proponuje całą gamę podskórnych niuansów, będąc równocześnie znakomitą ofertą dla ludzi, którzy nie są na co dzień fanami jazzu. To urzekający i autentycznie pozytywny album dla ludzi o wszystkich gustach muzycznych – recenzuje ostatni album (wydany przez holenderską wytwórnię Challenge Records) amerykański krytyk jazzowy Geno Thackara z portalu AllAboutJazz.

– Ich muzyka charakteryzuje się chwytliwymi melodiami, zaraźliwym, świetnie dobranym, lekko popowym rytmem pełnym synkop i lirycznymi solówkami w szczególności Tubisa. Kompozycje są bardzo przystępne, ale nie trywialne. Ich siła ukazuje się głównie w energii i dynamicznej grze zespołu, który doskonale się uzupełnia – pisała o Trio Angelique Van Os z holenderskiego magazynu Jazzism.

– Najważniejsze dla mnie jest przekazywanie emocji – mówi Maciej Tubis. Przeżywam głęboko każdy koncert. Skupiam się wyłącznie na muzyce, daję sobie zupełną swobodę, chwytam spontaniczność chwili. Publiczność ulega tej magii spotkania na żywo z twórcą i zawsze żywo reaguje.

Zespół istnieje od 2006 roku. Obecnie tworzą go: pianista Maciej Tubis, kontrabasista Paweł Puszczało i perkusista Przemek Pacan. Trio wykonuje autorskie kompozycje. Poprzedni album zespołu „Live In Luxembourg” został uznany za jedną z najlepszych płyt jazzowych 2009 roku na świecie przez brytyjski magazyn Jazzwise: „Tubis Trio prezentuje wyraźny, indywidualny styl, który pochodzi z Europy, a nie z Ameryki” – napisał prof. Stuart Nicholson w uzasadnieniu wyboru. Po studyjnej płycie „The Truth” z 2017 roku zespół wyda w październiku 2018 roku kolejny krążek.

Tubis Trio:
Maciej Tubis – fortepian,
Paweł Puszczało – kontrabas,
Przemysław Pacan – perkusja.

Na koniec pierwszego dnia 60. Zaduszek Jazzowych w Siedlcach wystąpi Dorota Miśkiewicz z zespołem w koncercie Piano.pl.

Koncert „Piano.pl” jest kontynuacją bezprecedensowego wydarzenia z maja 2016 roku, podczas którego w Warszawie na jednej scenie wraz z Dorotą Miśkiewicz zaprezentowali się: Leszek Możdżer, Włodzimierz Nahorny, Marcin Wasilewski, Grzegorz Turnau, Andrzej Jagodziński, Bogdan Hołownia, Krzysztof Herdzin, Dominik Wania, Michał Tokaj, Piotr Orzechowski, Tomasz Kałwak, Lutosławski Piano Duo (Bartek Wąsik i Emilia Sitarz), Atom String Quartet oraz gościnnie Henryk Miśkiewicz.

Płyta CD i DVD z rejestracją koncertu otrzymała wiele nagród i wyróżnień, m.in. Jazz Top 2016 magazynu Jazz Forum w kategoriach „Najlepszy album” i „Najważniejsze wydarzenie jazzowe”.

Siedleckiej publiczności Dorota Miśkiewicz proponuje koncert, będący „pomniejszoną wersją” warszawskiego przedsięwzięcia. Wystąpią w nim trzej pianiści, reprezentujący trzy muzyczne pokolenia oraz Atom String Quartet.

Na koncert składają się piosenki, należące do kanonu polskiej muzyki. Ich wyboru dokonała Dorota, kierując się subiektywnym odczuwaniem muzyki i tekstu. Decyzje aranżacyjne, dotyczące wybranych utworów, należały do pianistów. Niektóre aranżacje są zaskakujące, pokazują nowe oblicze mniej lub bardziej znanych piosenek, inne dążą do prostoty, nie odbiegając znacznie od oryginałów.

Wykonawcy:
Dorota Miśkiewicz – śpiew,
Włodzimierz Nahorny – fortepian,
Piotr Orzechowski – fortepian,
Bogdan Hołownia – fortepian,
Atom String Quartet:
Dawid Lubowicz – skrzypce,
Bartosz Dworak – skrzypce,
Michał Zaborski – altówka,
Krzysztof Lenczowski – wiolonczela.

4 listopada o godz. 18.00 w koncercie Struny na ziemi wystąpi Trio Włodka Pawlika z Lorą Szafran i Markiem Bałatą.

Usłyszymy kompozycje Włodka Pawlika do wierszy Jarosława Iwaszkiewicza z jego późnych tomów poetyckich „Xenie i elegie”, „Śpiewnik włoski”, „Mapa pogody” i z pośmiertnie wydanej „Muzyka wieczorem”. 

Włodek Pawlik Trio to jedna z najważniejszych formacji polskiego jazzu, odnosząca sukcesy na arenie międzynarodowej, mająca swój udział w zdobyciu nagrody Grammy w 2014 roku za płytę „Night In Calisia”, nagraną z amerykańskim trębaczem Randy Breckerem oraz Orkiestrą Filharmonii Kaliskiej. 

Dyskografię zespołu otwiera nagrana w słynnym klubie „Birdland” w Hamburgu, z gościnnym udziałem znanego amerykańskiego saksofonisty Richie Cole’a, wydana w 1993 roku płyta „Live at Birdland”. W składzie tria wystąpili wówczas, oprócz lidera, Zbigniew Wegehaupt – kontrabas i Peter Jankowski – perkusja. Kolejny, tym razem dwupłytowy, album zespołu, nagrany w 1996 roku w Jazz Clubie „Akwarium”, pt. „Standards Live”, w składzie Włodek Pawlik, Zbigniew Wegehaupt, Cezary Konrad, wzbudził zachwyt poza granicami kraju, czego wyrazem było m.in. zaproszenie na najbardziej prestiżowy festiwal jazzowy w Europie - North Sea Jazz Festival w Hadze w 1998 roku, który okrzyknął Pawlika mianem „Horowitza jazzu”. Następna płyta tria - „Anhelli” z 2005 roku, nagrana z Pawłem Pańtą – kontrabas i Cezarym Konradem – perkusja, miała premierę podczas JVC Jazz Festival w Warszawie w Sali Kongresowej i przyjęta została owacjami na stojąco. Album spotkał się ze znakomitym przyjęciem krytyków oraz otrzymał nagrodę TVP Kultura dla najlepszej płyty 2005 roku w kategorii jazz/rock.

Kolejne dwa albumy zespołu to połączenie idiomu jazzowego tria z orkiestrą z udziałem wybitnego solisty – amerykańskiego trębacza Randy Breckera. Zarówno „Jazz Suite Tykocin”(2009), jak i „Night In Calisia”(2012) zostały wydane w Polsce i w Stanach Zjednoczonych (Summit Records). Przyniosły muzykom uznanie na kontynencie amerykańskim, w tym wspomniane już Grammy w kategorii „Best Large Jazz Ensemble”. Ostatni album tria pt. „America” nagrany został w 2015 roku. Jego wydanie połączono z koncertem premierowym w Filharmonii Narodowej w Warszawie. 

Muzycy występowali na licznych festiwalach jazzowych w wielu krajach świata, a ich koncerty zawsze spotykają się entuzjastycznymi reakcjami publiczności.

Lora Szafran jest uznawana za jedną z najwybitniejszych polskich wokalistek jazzowych. Jeszcze jako studentka współpracowała z czołową grupą jazzową Walk Away. Od 1988 roku współpracowała z New Presentation. Z grupą tą nagrała dwie płyty - „Lonesome Dancer” (uznana za jazzową płytę roku 1989) i „You've Changed” (1993). W listopadzie 2007 roku ukazała się płyta „Droga do ciebie”, zawierająca jazzowe interpretacje polskich standardów, genialnej spółki autorskiej Wasowski - Przybora. Autorem aranżacji jest Bogdan Hołownia. W styczniu 2012 roku ukazał się album „Sekrety życia według Leonarda Cohena”. Krążek zawiera 12 piosenek kanadyjskiego barda w polskich przekładach nieodżałowanego Macieja Zembatego, a także Daniela Wyszogrodzkiego i Pawła Orkisza.

Najnowsza propozycja Lory to wydany w październiku 2013 roku album „Nad ranem”, składający się z trzynastu premierowych utworów. W trzydziestoletniej karierze wokalistki nie było jeszcze płyty tak zróżnicowanej stylistycznie i jednocześnie bardzo spójnej. Znajdziemy tu kompozycje gigantów polskiej muzyki, jak Seweryn Krajewski i Michał Urbaniak oraz Miłosza Wośko i Tomka Krawczyka (Bisquit, Zakopower). Autorami tekstów są: Jonasz Kofta, Andrzej Poniedzielski, Adam Nowak (Raz Dwa Trzy), Dariusz Dusza (Shakin Dudi, Dżem) i Piotr Brymas.

Marek Bałata to wiodący polski wokalista jazzowy, kilkunastokrotny zwycięzca plebiscytu JAZZ TOP pisma Jazz Forum w kategorii „Wokalista Jazzowy”. Specjalizuje się w improwizacjach scatem, tworząc instrumentalne brzmienia od tenora do falsetowego sopranu. Wykonuje głównie swoje oryginalne kompozycje, ale ma też w repertuarze standardy, transkrypcje utworów Fryderyka Chopina, piosenki Krzysztofa Komedy, Wojciecha Młynarskiego i Agnieszki Osieckiej, które łączy jazzowa interpretacja. Na co dzień występuje z własnym Quintetem.

Jako artysta grafik wykonuje multimedialne pokazy „Śpiewobrazy”, łączące własny obraz video ze śpiewem, tańcem i rysowaniem na żywo. Jego ostatnia wyjątkowa produkcja to koncert „Niemen. Wspomnienie”. 

Wykonawcy:
Włodek Pawlik – fortepian,
Paweł Pańta – kontrabas,
Cezary Konrad – perkusja,
Lora Szafran – śpiew,
Marek Bałata – śpiew (opr. Ana)
 

Komentarze (3)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najnowsze

  • popularne

reklama
reklama

Najnowszy numer 20/2022 w sprzedaży od 2022-05-18.

reklama
Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.