Spotkanie autorskie z prof. Adamem Bodnarem i Bartoszem Bartosikiem wokół książek „Obywatel PL” i „ Nigdy nie odpuszczę” było ostatnim działaniem wpisanym w obchody Roku Władysława Bartoszewskiego w Mińsku Mazowieckim.
Obchody rozpoczęło otwarcie wiosną 2022 r. Skweru Władysława Bartoszewskiego z pięknym ogrodem deszczowym. Znalazła się na nim tablica poświęcona bohaterowi roku. Oficjalne uroczystości otwarcia uświetniła etiuda teatralna przygotowana przez społeczność Szkoły Podstawowej nr 4. W kolejnych miesiącach mieszkańcy i mieszkanki miasta mieli możliwość zwiedzenia plenerowej wystawy „Władysław Bartoszewski. Pod tym samym niebem”, prezentującej sylwetkę i osiągnięcia działacza opozycji i polityka. Uczniowie mińskich szkół podstawowych zrealizowali zaś projekty społeczne wokół myśli Bartoszewskiego „ Warto być przyzwoitym”. Efekty pracy przedstawili podczas spotkania w Szkole Podstawowej nr 6 z synem historyka Teofilem Władysławem Bartoszewskim.
Rozmowa z prof. Adamem Bodnarem, byłym rzecznikiem Praw Obywatelskich i redaktorem „Więzi” Bartoszem Bartosikiem na zakończenie Roku Władysława Bartoszewskiego oscylowała wokół znaczących myśli bohatera, w tym znanej frazy: „Warto być przyzwoitym”. Dotyczyła uczciwości urzędu i państwa wobec obywateli, także mediów w podejmowaniu ważnych społecznie tematów. Rozmówcy zastanawiali się także nad kondycją społeczeństwa obywatelskiego, nad naszą wrażliwością na prawa człowieka.
- Centralną kwestią, która silnie wybrzmiewała w trakcie spotkania, była świadomość, że możemy różnić się poglądami, ale podzielać te same wartości i w duchu szacunku odnosić się do siebie nawzajem. Być przyzwoitym to znaczy dążyć do dialogu i współpracy – powiedziała Katarzyna Łaziuk wiceburmistrz Mińska Mazowieckiego.

Rozmowę prowadziła Justyna Radomińska polonistka LO im. Polskiej Macierzy Szkolnej, aktywistka społeczna.
najnowsze
popularne