reklama

Niektórym chciałbym pokazać lusterko

Mińsk Mazowiecki

Tomasz Markiewicz 2021-08-21 08:39:40 liczba odsłon: 1754
Fot. Aga Król

Fot. Aga Król

Z Leszkiem Celejem, dyrektorem Muzeum Ziemi Mińskiej rozmawia Tomasz Markiewicz.

reklama

Jubileuszowe rzeźby Jana z Gościańczyc i Anny Mińskiej wzbudziły kontrowersje.

- To nawet mało powiedziane. Niektórzy mówią, że jeden z tych pomników to straszydło.

Chodzi o Annę Mińską.

- No właśnie. Niektórym chciałbym pokazać lusterko, żeby na siebie spojrzeli, czy natura rzeczywiście dokonała tego, czego powinna dokonać. Według mnie rzeźba jest rewelacyjna i wcale nie dlatego, że to ja zleciłem jej wykonanie.

Sugerował Pan coś artystom?

- Wpływ muzeum - może to wynika z mojego charakteru - był wyjątkowo znikomy i ograniczony. Obaj wykonawcy, czyli Paweł Wocial (autor pomnika Jana z Gościańczyc) i Mateusz Sikora (twórca Anny Mińskiej) mieli dowolność w zinterpretowaniu obu postaci historycznych. I zrobili to, niekoniecznie używając wszystkich atrybutów historycznych, które są przypisane do danej epoki. W związku z tym powstały dzieła subiektywne, kompletnie autorskie.

Niektórzy mówią, że zbyt subiektywne. I zbyt nowoczesne.

Zostało Ci do przeczytania 73% artykułu

Aby przeczytać całość kup e-wydanie nr 33/2021:

Komentarze (1)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

• najstarsze

• najnowsze

• popularne

Najnowszy numer 49/2021 w sprzedaży od 2021-12-08.

reklama
reklama
reklama
Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.