Droga niczym potok

Siedlce

Zbigniew Juśkiewicz 2010-12-17 09:09:02 liczba odsłon: 6882

- To jest droga wojewódzka, a wygląda jak potok – mówi mieszkaniec gminy Siedlce. - Woda płynie jezdnią na odcinku około kilometra. Interweniowaliśmy już nie raz w Rejonie Dróg Wojewódzkich, ale tam nas wyraźnie ignorują. Niedawno była tu wprawdzie jakaś ekipa. Pomachali trochę łopatami, lecz to nic nie dało. Woda jak płynęła, tak płynie. Teraz jest trochę odwilży. Nocą jednak woda zamarza i wtedy na drodze robi się prawdziwa ślizgawka. Było tu już kilka wypadków. Można zobaczyć rozwalony płot jednej z posesji.

Interwencja dotyczy drogi wojewódzkiej na odcinku od Stoku Lackiego w kierunku Mordów. Jak twierdzą mieszkańcy, taka sytuacja powtarza się już od ponad roku. A wszystko przez, zdawałoby się, drobną rzecz. Jeden z przepustów pod przejazdem na prywatną posesję, jest zatkany. Woda gromadzi się więc po jednej stronie rowu i regularnie się z niego przelewa na jezdnię.
- Codziennie wożę córkę do szkoły w Stoku Lackim – mówi mieszkaniec pobliskiej wsi. – I muszę jeździć tą zalaną albo zupełnie oblodzoną drogą. Patrzę, jak dzieci idące wzdłuż drogi są oblewane strumieniami wody tryskającej spod kół przejeżdżających pojazdów. Czy musi dojść do tragedii, żeby ktoś wreszcie zajął się tą sprawą?  Sam bym wziął łopatę i udrożnił przepust, ale nie wiem, jak może zareagować właściciel posesji. Dzisiaj, 10 grudnia, rozmawiałem z zarządcą drogi. Usłyszałem, że zjazdy z drogi wojewódzkiej to nie ich sprawa. Czy tym, że potok płynie jezdnią też się nie interesują? Wcześniej o pomoc prosiła też moja sąsiadka, ale ją, podobnie jak mnie, zupełnie zignorowano.

O wyjaśnienie sprawy i podjęcie jakichś działań poprosiliśmy Rejon Dróg Wojewódzkich z siedzibą w Węgrowie. To, czego się dowiedzieliśmy, wygląda na jakiś kompletny nonsens.
- Zgodnie z ustawą o drogach publicznych udrażnianie rur pod zjazdami na prywatne posesje należy do właścicieli tych posesji – mówi dyrektor Rejonu Dróg Wojewódzkich z siedzibą w Węgrowie, Stanisław Zyśk. – Naszym zadaniem jest natomiast czyszczenie i udrażnianie samych rowów. Jeśli więc czyścimy rów i zbliżamy się do zatkanego przepustu, to, zgodnie z prawem, mijamy go i rów czyścimy dalej… Przepust powinien udrożnić właściciel posesji. Problemy z tego typu sytuacjami nie są rzadkością. Może w ich rozwiązanie powinny się włączyć samorządy?
Kłopoty z przydrożnymi rowami są zresztą dużo większe. Wiele z nich jest praktycznie zupełnie niedrożnych. Stanisław Zyśk szczerze przyznaje, że za to nie odpowiada już nikt inny, jak właśnie on.

- Generalnie rowy przy drogach wojewódzkich są bardzo często niedrożne – dodaje S. Zyśk. – Ich odpowiednie utrzymanie to nasze zadanie. Właśnie dzisiaj byłem w Warszawie, aby zdobyć na ten cel pieniądze. Na razie staramy się na bieżąco interweniować w nagłych sytuacjach. Sypiemy sól na pobocze i krawędzie jezdni, aby nie tworzyły się lodowe zatory i woda mogła szybciej spływać. To jednak tylko działania doraźne.
Dyrektor uznał jednak, że sytuacja, jaka panuje w rejonie Stoku Lackiego, należy właśnie do tych nagłych. Obiecał interwencję, choćby nawet wykraczała ona poza to, do czego Rejon dróg jest zobowiązany.
Natychmiast przystąpimy do udrożnienia zablokowanego przepustu – obiecuje dyrektor. – Przepraszam mieszkańców za utrudnienia i dziękuję za sygnał. To nas na pewno zmobilizuje…

Komentarze (3)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najstarsze

  • najnowsze

  • popularne

Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.