Akcja bezpłatnych badań słuchu

Siedlce

2012-08-14 10:25:50 liczba odsłon: 2811

18 sierpnia w godz. 8.00-14.00 w Szpitalu Wojewódzkim na ul. Poniatowskiego 26 w poradni laryngoloczniej (1 piętro, gabinet 1041) odbędzie się akcja bezpłatnych badań słuchu.

Wymagana jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna: (25) 640 34 50,
poniedziałek – piątek w godz. 8.00 – 14.00

Do kogo skierowana jest ta akcja:
•    do osób, którym aparat słuchowy nie pomaga
•    do osób, które nie słyszą na jedno ucho lub noszą aparat kostny
•    do osób, które źle słyszą i cierpią z powodu wycieków z uszu

Słuch jest najważniejszym ludzkim zmysłem, nieodłączną częścią naszego życia, wpływa na cały nasz świat. Tylko ten, kto słyszy, ma dostęp do informacji, może kontaktować się z bliskimi, samodzielnie załatwić swoje codzienne sprawy.

Niegdyś najlepszym sposobem przy problemach ze słuchem był aparat słuchowy. Jednak w wielu przypadkach jest on rozwiązaniem niewystarczającym. Wtedy jedyną skuteczną formą pomocy są implanty słuchowe. Dziś każdy może wybrać takie rozwiązanie, które jest bezpieczne, skuteczne i w pełni refundowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Pacjenci często nie zdają sobie sprawy, że urządzenie jest dla nich dostępne za darmo.

Jak wygląda świat bez dźwięków?
Do najczęstszych sposobów radzenia sobie z wadą słuchu należą czytanie z ruchu warg, uważne śledzenie innych wizualnych wskazówek takich jak gestykulacja, mimika, zachowanie innych, prośby o napisanie nowych słów, pomoc najbliższych i rodziny. - W telewizji oglądałam tylko program gdzie był teletekst. Musiałam zrezygnować z pracy zawodowej w wieku 53 lat przeszłam na wcześniejszą emeryturę. Robiłam różne badania słuchu, chodziłam po różnych sklepach sprzedających aparaty słuchowe. W końcu dowiedziałam się, że nie ma takiego aparatu, który by mi pomógł – wspomina Pani Mirosława, użytkowniczka implantu słuchowego. Nieraz udawałam, że wszystko słyszę, rozumiem, uśmiechałam się – nawet wtedy, kiedy to nie było potrzebne. Przestałam udzielać się towarzysko, nawet już do rodziny nie chciałam chodzić – dodaje. Cieszę się, że  w 2004 roku dano mi szansę lepszego słyszenia, większej radości z życia.  

Czym są implanty słuchowe?
Implanty słuchowe możemy podzielić na dwie grupy. Są to implanty ślimakowe dla osób z całkowitą głuchotą lub głębokim niedosłuchem oraz implanty Baha - dla osób cierpiących na przewlekłe wycieki z uszu, uwarunkowania anatomiczne uniemożliwiające dotarcie dźwięku do zdrowego ucha wewnętrznego lub dla niesłyszących na jedno ucho.

Co to jest implant ślimakowy?
Implant ślimakowy to jedyna stworzona przez człowieka funkcjonująca na świecie proteza narządu zmysłu. Jak dotąd nie stworzono innej, która byłaby tak powszechnie i skutecznie stosowana, jak proteza receptora słuchu. Sztuczne oko, choć jest wielką szansą i ogromnym wyzwaniem dla naukowców wciąż pozostaje wirtualnym projektem przyszłości.  Implant ślimakowy nie jest konkurencją dla aparatów słuchowych, lecz kolejnym krokiem, inną formą pomocy. Jest szansą na powrót do świata dźwięków, poprawne rozumienie mowy oraz pełną komunikację z otoczeniem.

Implant Baha – mały cud na nietypowe ucho
Nowoczesna technologia i moc obliczeniowa porównywalna do smartfonów w procesorze wielkości kostki czekolady? Implant Baha to niewielkie urządzenie, które jest umieszczone za uchem, przesyła dźwięki bezpośrednio do ślimaka, omijając niesprawne części ucha. Dlatego implanty te stosuje się u osób z wadami słuchu, które nie mogą korzystać z klasycznych aparatów słuchowych, czy też nie mają korzyści z aparatów kostnych. Implanty pozwalają wrócić do świata dźwięków i do normalnego życia z innymi ludźmi.     

Gdzie szukać pomocy i ile ona kosztuje?
Leczenia głuchoty i głębokich niedosłuchów z użyciem implantów słuchowych w Polsce realizowane jest ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Oznacza to, że system implantu słuchowego jest W PEŁNI REFUNDOWANY. Zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe nie płacą za implant, ani nie ponoszą żadnych kosztów związanych z przygotowaniem do operacji, samą operacją oraz późniejszą rehabilitacją. Jedyny koszt ponoszony przez pacjenta to koszty związane z codziennym użytkowaniem procesora mowy – takie jak np. naprawy pogwarancyjne, zakup baterii czy dodatkowych akcesoriów. Warto zatem zgłosić się na akcję bezpłatnych badań słuchu pod kątem otrzymania implantu słuchowego. To jedyna szansa dla osób, którym aparat słuchowy nie pomaga, dla osób które nie słyszą na jedno ucho lub noszą aparat kostny oraz tych, którzy cierpią z powodu wycieków z uszu. Gorąco namawiam wszystkie osoby, które nie słyszą do poddania się bezpłatnym badaniom słuchu, naprawdę warto – mówi wieloletnia użytkowniczka implantu - Pani Mirosława Zakrzewska. 


Szczegółowe informacje na temat akcji:
Oddział Laryngologiczny
Sekretariat tel. (25) 64 03 450
Dział PR i Marketingu
Tel. (25) 64 03 053



Komentarze (3)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najstarsze

  • najnowsze

  • popularne

Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.