Ludzie... i miejsca prawdziwe

Siedlce

Aneta Abramowicz-Oleszczuk 2016-01-15 09:30:47 liczba odsłon: 8472

Na ulicy w Tdżykistanie na granicy z Afganistanem. Fot. B. Skarus.

Około 70 zdjęć, wykonanych w Kirgistanie, Tadżykistanie, Afganistanie, Uzbekistanie oraz... na Podlasiu będzie można obejrzeć na najnowszej wystawie Bogusława Skarusa.

Wernisaż już 15 stycznia o godz. 18.00 w Galerii Fotografii FOKUS Miejskiego Ośrodka Kultury przy ul. Pułaskiego 7 w Siedlcach.

Fotografie, które zobaczymy w FOKUSIE, zostały wybrane spośród 2 tysięcy zdjęć, jakie Bogusław Skarus zrobił podczas ostatnich 4 lat. Dużo jest wśród nich kadrów podlaskich, wykonanych nie tylko parę miesięcy, ale nawet kilka dni temu.

Pokażę nie tylko kadry z Azji, ale i najbliższe okolice Siedlec, Bug, a nawet łabędzie, które kilka dni temu spotkałem nad Liwcem – mówi autor prac.

Przedsmak tej wystawy - kilkanaście zdjęć, jakie zrobił na Jedwabnym Szlaku, można było od czerwca do końca sierpnia ubiegłego roku oglądać w Galerii "w Bramie" MOK.

Wystawa, jaką do 12 lutego będzie można oglądać w FOKUSIE, jest trzecią, zatytułowaną przez Bogusława Skarusa "Ludzie... i miejsca prawdziwe". To swego rodzaju suplement do dwóch poprzednich ekspozycji, prezentowanych w 2008 roku w "Podlasiu" oraz na przełomie 2014 i 2015 roku w Akademickiej Galerii Fotografii na siedleckim UPH.

Nieprzypadkowo wracam do tego tytułu. Według mnie bardzo dobrze oddaje tematykę pokazywanych przeze mnie zdjęć. Siedleckie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne "Brama" chce wydać album z moimi fotografiami. Jeśli uda nam się zrealizować ten pomysł, album ten także ukaże się pod takim właśnie tytułem – mówi Bogusław Skarus.

Trzymamy kciuki za powodzenie tego projektu, tym bardziej, że w albumie tym znalazłyby się nie tylko zdjęcia, prezentowane na wystawach "Ludzie... i miejsca prawdziwe", ale również prace, wykonane przez tego fotografa na przestrzeni ponad 30 lat.

 



Bogusław Skarus podróżuje od lat 15. Na pierwszą zagraniczną wycieczkę wyruszył do Paryża. Potem przyszedł czas na inne kraje europejskie oraz Azję, którą zaczął poznawać w Indiach. Po raz kolejny, siódmy już, odwiedzi Indie w lipcu. Tym razem planuje udać się na południe tego kraju.

Podróżnik, który odwiedził już 5 kontynentów, marzy o wyprawie do Iranu (miała być w  ubiegłym roku, ale zdrowie nie pozwoliło) oraz... o sfotografowaniu wszystkich parków narodowych Ameryki Północnej.

Wielu pyta mnie, dlaczego podróżuję. Myślę, że podróże za każdym razem dają mi coś nowego, zarówno w spojrzeniu na świat, jak i w ocenie ludzi. Wyprawy są jak ożywcza kąpiel dla umysłu, która sprawia, że znów jestem młody. I nie jest ważne, czy jadę tysiące kilometrów gdzieś w odlegle kraje, czy kilkanaście kilometrów rowerem – napisał B. Skarus w folderze, towarzyszącym wystawie w galerii FOKUS.

Na wycieczki rowerowe po Podlasiu najchętniej wybiera się sam. Na dalsze wyprawy wyrusza w maksymalnie 6-osobowej grupie. Na wernisażach zawsze ma tłum gości.

Czy dlatego, że autentycznie lubi ludzi, a oni to czują? A może dlatego, że chętnie i barwnie opowiada o swoich podróżach? A może to sprawka błysku w oku i entuzjazmu, charakteryzujących ludzi z pasją? Lub - jak mówią złośliwi - poczęstunków, towarzyszących niemal każdemu otwarciu wystawy Bogusława Skarusa?

To ostatnie będzie można zweryfikować już 15 stycznia, bowiem najnowszą wystawę otworzy dyrektor MOK-u, podczas wernisażu nie będzie żadnych występów, a poczęstunek będzie - i owszem - ale skromny, dostosowany do warunków lokalowych FOKUSA.

____________

Bogusław Skarus – animator kultury, podróżnik, fotograf, DJ (w najbliższym czasie zasiądzie zagra na Dancingu w siedleckiej Brofakturze, 22 stycznia o godz. 20, wstęp bezpłatny), obecnie pracownik Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach. Prowadzi wykłady dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz spotkania z uczniami, organizowane przez szkoły.

Otrzymał m.in.: stypendium Prezydenta Miasta Siedlec w dziedzinie fotografii, wyróżnienie specjalne "Wawrzyn Siedlecki", wyróżnienie Siedleckiego Towarzystwa Naukowego, Delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Siedlcach i Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego "Brama".

Ważniejsze wystawy Bogusława Skarusa: „Moje Podlasie”, „Zdjęcia z lamusa”, „Dawne cesarstwo Abisynii – Etiopia”, „Ludzie i miejsca prawdziwe” (zdjęcia z podróży po: Tajlandii, Laosie, Kambodży i Birmie), „Indie-Nepal”, „Patagonia”, „102 kadry na 102-lecie”.

Komentarze (0)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.