Jolitka w pałacu

Mińsk Mazowiecki

Aneta Abramowicz-Oleszczuk 2017-05-20 16:51:19 liczba odsłon: 18908

"Żyd" Józefy Dorii-Dernałowicz "wrócił" do rodziny, fot. Aneta Abramowicz-Oleszczuk.

Była jedną z przeszło 30 osób, którą w czasie II wojny światowej ukrywali na Stawisku Anna i Jarosław Iwaszkiewiczowie.

Gdy brała ślub w 1968 roku, nie zabrakło na nim zaprzyjaźnionej rodziny Iwaszkiewiczów. Jolanta Plater-Zyberk, córka Anny Lubomirskiej i Tadeusza Dorii-Dernałowicza herbu Lubicz, wnuczka Wandy i Stanisława Doria-Dernałowiczów, nazywana w domu Jolitką, gościła w Pałacu Dernałowiczów w Mińsku Mazowieckim.

- 17 sierpnia 1968 roku był ślub Jolitki Dernałowicz i wesele. W Jabłonnej. Tak mi się nagle wesoło zrobiło w tzw.  towarzystwie. Nie wiem, czy to wrodzony snobizm, czy jakieś inne powody, ale dobrze się czuję wśród tego pokroju ludzi. Zresztą podziwiam ich sposób przystosowania się i siłę, którą daje tzw. dobre wychowanie – odnotował Iwaszkiewicz w „Pamiętnikach”.


- Bardzo się cieszymy, pani Jolanto, że udało się nam Państwa odnaleźć. To dla nas bardzo ciekawa znajomość i zaszczyt móc z Państwem obcować. Te słowa Iwaszkiewicza, że stanowicie coś lepszego, mają dziś odniesienie. Dzięki takim ludziom naród polski przetrwał. To polska szlachta, arystokracja stanowiła trzon tego społeczeństwa. Bardzo wiele Wam zawdzięczamy - powiedział podczas spotkania w sali Piotra S. (Skrzyneckiego), mieszczącej się nie gdzie indziej, tylko w Pałacu Dernałowiczów, w którym ma siedzibę Miejski Dom Kultury w Mińsku Mazowieckim dyrektor tej placówki, Piotr Siła. To on poprowadził spotkanie, poświęcone związkom Iwaszkiewicza z miastem nad rzeką Srebrną.


Ostatnią mieszkanką pałacu była rzeźbiarka i performerka Józefa Doria-Dernałowicz, czyli cioteczna prababka pani Jolanty.
- To była ciotka mojego ojca. Mój ojciec był jej bratankiem - przyznała pani Jolanta.

Na pamiątkę spotkania w Mińsku Mazowieckim "Jolitka" dostała kopię statuetki "Żyda". To jedyna rzeźba autorstwa Józefy Dorii-Dernałowicz, jaką udało się dotychczas odnaleźć. Jej oryginał znajduje się w posiadaniu rodziny Kolbergów w Poznaniu.

Druga z kopii "Żyda" zdobi złożony z dwóch pomieszczeń pokój Dernałowiczów, który od lutego tego roku można oglądać w pałacu. (Ana)

Więcej w papierowym i e-wydaniu "TS".

Komentarze (0)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.