SW - Historia Solidarności Walczącej

Siedlce, Zbuczyn

Aneta Abramowicz-Oleszczuk 2017-11-03 08:54:30 liczba odsłon: 1900

Film „SW- Historia Solidarności Walczącej", wyreżyserowany przez 26-letniego mieszkańca Zbuczyna, Pawła Przewoźnego zajął II miejsce na VI Festiwalu Filmu Niezależnego „Okno" w Olsztynie.

Festiwal "Okno" odbywał się od 26 do 28 października.
- Film „SW - Historia Solidarności Walczącej" opowiada historię niedocenionej organizacji opozycyjnej, która w latach 80.  walczyła o niepodległość Polski. W tamtych latach była to najbardziej radykalna organizacja - mówi Paweł Przewoźny.

 

Filmy oceniało jury w składzie historyk i publicysta dr Jerzy Targalski, historyk dr Paweł Zyzak, reżyser i scenarzysta Jerzy Zalewski, reżyser Leszek Ciechoński. Patronat honorowy nad festiwalem objęło Ministerstwo Rozwoju.

- Jestem bardzo zadowolony z tej prestiżowej nagrody dla mojego filmu. Praca nad dokumentem trwała ponad 2 lata. To piękna historia, którą przez długi czas ukrywano. Starałem się stworzyć film dla młodego widza, który po jego obejrzeniu pozna znaczenie słowa Solidarność. Zrozumie podstawowe różnice między NSZZ Solidarność a Solidarnością Walczącą. Zobaczy, jak wyglądało życie w komunizmie i pozna działalność „agentów 007" lat 80., którzy walczyli o niepodległość.
Film jest bardzo nowatorski pod względem użytych narzędzi przekazu, jakimi jest choćby wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, nad którą pracowało wielu artystów. Sceny fabularyzowane są łączone z materiałami archiwalnymi. Nie zabrakło też efektów
specjalnych. Zdecydowanie na tę chwilę jest to moja najlepsza produkcja - przyznaje Paweł Przewoźny.

- Wkrótce odbędzie się pokaz specjalny filmu w Siedlcach. Trwają też rozmowy nad terminem pokazania filmu szerszej
publiczności w telewizji - zdradza reżyser.(opr. Ana)
 

Komentarze (0)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.