Coś dla duszy…

Mińsk Mazowiecki

0000-00-00 00:00:00 liczba odsłon: 5644

Jednym z naszych salezjańskich zwyczajów są szkolne rekolekcje, w których uczestniczą tylko uczniowie i pracownicy mińskiego liceum oraz gimnazjum. W tym roku przypadły na ostatnie dni lutego (od 25 do 27). Myślą przewodnią tegorocznych zmagań duchowych było Miłosierdzie Boże.

Już od początku mojej bytności w tej szkole czyli od września 2008 w praktyce z Nim się stykałam: uczestniczyłam w akcjach projektu „Szkoła Humanitarna”, koledzy brali udział w zbiórkach na rzecz hospicjum, poznawałam potrzeby innych dzięki kontaktom z misjonarzami. Uświadomiłam sobie, że trzy postawy wobec bliźnich, głoszone przez św. Faustynę: słowo, czyn, modlitwa nie są mi obce. Z radością więc przyjęłam wieść o tym, że tegoroczne rekolekcje wielkopostne przybliżą całemu środowisku duchowość owej Apostołki Miłosierdzia. 

Z powagą obejrzałam film pt. „Faustyna”. Trudny. Być może nie wszystko zrozumiałam. Poruszyła mnie postawa prostej zakonnicy, która bezgranicznie zaufała Jezusowi. Z pewnością  nie było jej łatwo. Nie zawsze rozumiały ją siostry z tego samego zgromadzenia. Na szczęście Bóg stawiał na jej drodze ludzi, którzy zrozumieniem i dobrym słowem pozwolili szerzyć kult Miłosierdzia. Ów film został w pamięci niejednego młodego widza i pozwolił wejrzeć w siebie, w swoje zaufanie Bogu i czyny wobec bliźnich w rodzinie i szkole. Zrozumiałam, by nie skupiać się na sobie, lecz na tym, co Bóg każdemu powierza. Dużą rolę odgrywa na tej drodze cierpliwość i wytrwałość w pokonywaniu trudnych doświadczeń. Nie zawsze otoczenie to rozumie. Czasami koledzy dokuczają. Zawsze pomóc może modlitwa, chęć nawrócenia i dobra spowiedź. 

 Okazja nadarzyła się znakomita. Kapłani posypując głowy zebranych uczniów i nauczycieli popiołem, wzywali: „nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Podobną okazję mieli wieczorem rodzice podczas spotkania dla dorosłych.
 W czwartek podzieleni na grupy przygotowywaliśmy  rozważania Drogi Krzyżowej, następnie opracowywaliśmy znaki graficzne wyznaczonych stacji. Potem w czasie adoracji, modlitw oraz wspólnych śpiewów mogliśmy przystąpić do spowiedzi. Większość zgromadzonych wykorzystała swą szansę. Przyczyniła się do tego zapewne obecność zaproszonych kapłanów. Czwartkowe wydarzenia uwieńczyły komunia święta i błogosławieństwo.

Piątkowa Droga Krzyżowa uświadomiła mi wyraźnie, że przez życie nie idziemy sami. Wznoszą się nad nim kochające ramiona Boga, każdy na swej drodze spotyka Weroniki i Szymonów, wystarczy uważnie spojrzeć, przypomnieć słowa „wystarczy ci mojej łaski”.  

Ufam, że dobrze przeżyty czas rekolekcji daje gwarancję zmian, które zapewne są mi potrzebne. To czas wyciszenia. Moment na zauważenie popełnianych błędów i na rozwianie swoich wątpliwości. Czy tylko moich?

Elwira Leszczyńska
uczennica kl. I gimnazjum

zdjęcia z archiwum szkoły

Komentarze (4)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najstarsze

  • najnowsze

  • popularne

Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.