Młodzi siedlczanie walczą z kryzysem klimatycznym i... hejterami

Siedlce

Paweł Świerczewski 2019-09-20 11:44:12 liczba odsłon: 25483

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Siedlcach fot. pyt

Na Placu Sikorskiego w Siedlcach odbywa się właśnie Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Uczestniczy w nim kilkadziesiąt osób. Pomimo panującego chłodu, atmosfera jest bardzo gorąca!

Tego typu manifestacje odbywają się dzisiaj na całym świecie. Młodzi ludzie chcą zwrócić uwagę na negatywne skutki zmian klimatycznych. Obawiają się, że przez szkodliwą, działalność człowieka – produkcję plastiku, wysyłanie szkodliwych związków chemicznych do atmosfery, wycinanie lasów - Ziemia już niedługo przestanie być przyjaznym miejscem do życia. Nie inaczej jest też w Siedlcach.

- Uważam, że jest to świetna inicjatywa, w której możemy pokazać jak bardzo zależy nam na przyszłości naszej planety. Pragniemy, by była ona zdrowa, by przynosiła dobre owoce - nie tylko dla obecnie żyjących, ale też dla naszych dzieci, wnuków i kolejnych pokoleń - mówiła Wiktoria Sadowiak, uczennica II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. św. Królowej Jadwigi w Siedlcach. - Tymczasem już teraz latem panują ponad 40-stopniowe upały, prawie nie mamy zimy, nawiedza nas susza i powodzie. To nie wróży nic dobrego.

Filip Wawrecki – tegoroczny maturzysta z „Królówki” opowiadał o tym, co można robić, by być bardziej proekologicznym.

- Naprawdę nie trzeba wiele - tylko szeregu małych czynności, których codzienne wykonywanie, może poprawić obecną sytuację. Pamiętajmy o segregacji śmieci, zgniatajmy butelki po ich zużyciu, nie używajmy plastikowych słomek, nie lejmy wody bez opamiętania, z samochodu przesiądźmy się do autobusów czy na rower – wyliczał.

Młodzież zdecydowała się odpowiedzieć internautom, którzy pod wczorajszą zapowiedzią manifestacji na naszej stronie internetowej, zarzucali jej uczestnikom, że główną pobudką, która im przyświeca, jest chęć „urwania” się z lekcji, a nie rzeczywista troska o przyszłość planety.

- Co mi z tego, że jeden dzień nie będzie mnie w szkole? Jestem uczennicą dobrego liceum. Po to do niego poszłam, gdyż planuję wyższe studia, mam swoje ambicje. Wcale nie muszę tu stać w zimnie, gdy może jest z 7 stopni Celsjusza, bo to naprawdę żadna przyjemność. Przyszłam, bo wierzę, że młodzi ludzie mogą coś zmienić. To, że tu jesteśmy, pokazuje, że nam się chce, w przeciwieństwie do osób, które są zdolne jedynie do hejtowania w internecie – mówiła Olga Kluj z II LO.

Więcej na ten temat w najbliższym papierowym i e-wydaniu „Tygodnika Siedleckiego”.

Komentarze (39)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najstarsze

  • najnowsze

  • popularne

Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.