List otwarty do siedleckich radnych ws. Samorządowej Karty Praw Rodzin

Siedlce

Arnold Kowalski 2020-05-25 09:27:36 liczba odsłon: 4009
Samorządowa Karta Praw Rodzin

Samorządowa Karta Praw Rodzin

Szanowni Państwo, dla Państwa informacji, wysłałem do siedleckich radnych, którzy podają swój adres e-mail w Internecie, swój apel ws. uchwały o przyjęciu Samorządowej Karty Praw Rodzin .

Być może chcą Państwo zapytać radnych o reakcje siedlczan na ten projekt - byłbym wdzięczny, gdyby w swoich pytaniach odnosili się Państwo również do kwestii poruszonych w moim apelu. Nie mam niestety pomysłu, jak dotrzeć ze swoim apelem do tych radnych, którzy nie wykazują chęci otrzymywania e-mailów od siedlczan - z pewnością Państwo mają większą możliwość dopytania o te kwestie tych radnych.

Treść listu poniżej.

Szanowni Państwo Radni Miasta Siedlce,

Na najbliższej sesji Rady Miasta Siedlce będą Państwo debatować nad stanowiskiem dotyczącym uchwały w sprawie przyjęcia Samorządowej Karty Praw Rodzin (SKPR), projektu Ordo Iuris. Poniżej przesyłam swój apel w tej sprawie, jako że przyjęcie SKPR będzie negatywnie oddziaływać w trzech wymiarach – na odbiór miasta w Polsce, na reputację w relacjach międzynarodowych, zwłaszcza z miastami partnerskimi, oraz indywidualnie na mieszkańców Siedlec.

Słowem przedstawienia, urodziłem się w Siedlcach i mieszkałem tu aż do momentu, gdy ukończyłem I LO im. B. Prusa jako osoba wyróżniona medalem dla najlepszych absolwentów szkoły i wyjechałem na studia do Warszawy. Do dziś, już jako absolwent prawa na UW oraz ekonomii i ekonomicznej analizy prawa w SGH, licencjonowany doradca podatkowy, regularnie przyjeżdżam tu, by odwiedzić swoją rodzinę. Dobro i interes Siedlec stanowi dla mnie jedną z najważniejszych wartości. Gdy usłyszałem o próbie przyjęcia SKPR przez władze mojego rodzinnego miasta, poczułem, że powinienem zabrać w tej sprawie głos i zaapelować do Państwa o roztropne działanie.

1. Skutki dla wizerunku miasta w Polsce

Z pewnością mają Państwo świadomość, że samorządy, które przyjęły SKPR, muszą zmagać się z wizerunkiem miejsc wykluczających i dyskryminujących. Są one powszechnie odbierane jako strefy nienawiści.

Przyjęciu SKPR towarzyszyć będzie bojkot Siedlec jako miejsca wyjazdów turystycznych, wydarzeń kulturalnych i artystycznych, podejmowania inicjatyw biznesowych itp. Znane są już podobne konsekwencje z innych miejscowości. Jestem przekonany, że nikt z nas nie chce, by Siedlce były kojarzone w podobny sposób jak przykładowo:
Białystok czy Lublin – rozpoznawalne z powodu aktów przemocy wobec osób LGBT,
Zwierzyniec – miejscowość, z której wycofuje się Letnia Akademia Filmowa będąca najważniejszym kulturalnym wydarzeniem regionu,
Istebna – gmina, która spotkała się z bojkotem przewodników beskidzkich, co przyniosło dotkliwe straty w wymiarze zorganizowanych wyjazdów turystycznych
i wszystkie inne, które zostały wymienione w Atlasie Nienawiści jako „czerwone strefy” (https://atlasnienawisci.pl/).

Skutki podjęcia uchwały zniweczą wieloletnie starania budowy wizerunku Siedlec jako "miasta przyjaznego". Wysokie kwoty zainwestowane w tę kampanię mogą pójść na marne w wyniku przyjęcia SKPR. Stanowić będzie to naruszenie zasad prawidłowej gospodarki finansowej środkami publicznymi, innymi słowy – marnotrawstwo pieniędzy siedlczan. Zamierzone efekty wizerunkowe zostaną bowiem całkowicie zaprzepaszczone.

Warto zwrócić również uwagę na ryzyko utraty reputacji dla radnych, którzy poprą SKPR. Projekt uchwały przez swoje silne nacechowanie ideologiczne stanowi bowiem nawiązanie do niechlubnych poczynań Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. W latach 60. XX wieku, w PRL pod rządami Władysława Gomułki, w podobnym stylu przyjmowano uchwały o zakazie rock and rolla. Radni popierający przedmiotową uchwałę zapiszą się w historii w podobnie kompromitujący sposób jak politycy komunistyczni czasów PRL-u, wrodzy wolności i różnorodności, przywiązani do jedynie słusznej wizji świata.

2. Skutki dla międzynarodowej współpracy Siedlec

Przyjęcie tego ideologicznie motywowanego projektu, jakim jest karta Ordo Iuris, zagraża Siedlcom nie tylko na arenie krajowej, lecz również międzynarodowej. Zagrożona zostanie współpraca z zagranicznymi miastami partnerskimi Siedlec.

Przykład innych samorządów, które popełniły już błąd i przyjęły SKPR, pokazuje, że miasta partnerskie nie dają się nabrać i dostrzegają dyskryminacyjny charakter jej postanowień. Zawstydzające dla innych samorządów akty zerwania współpracy międzynarodowej niewątpliwie powtórzą się w przypadku Siedlec w przypadku przyjęcia tej wadliwej uchwały.

Wśród samorządów, których władze już wyrządziły swoim mieszkańcom tego rodzaju krzywdę, są np. Nowy Sącz, Kraśnik, Puławy, Tuchów, Nowa Dęba, a nawet całe województwa, jak małopolskie.

Krótko- i długookresowe negatywne skutki dla miasta wynikające z ograniczenia współpracy międzynarodowej będą odczuwalne w bardzo bolesny sposób przez wszystkich mieszkańców – w wymiarze kulturalnym, gospodarczym i wizerunkowym.

3. Skutki dla mieszkańców Siedlec

Należy zauważyć, że przyjęcie uchwały w proponowanym brzmieniu będzie de facto oznaczało wystąpienie Rady Miasta Siedlce przeciwko części mieszkańców naszego miasta, których rodziny z powodów czysto ideologicznych nie są uznawane za godne ochrony przez aktywistów Ordo Iuris.

Przyjęcie SKPR będzie prowadzić do aktów godzących w prawa rodziny lub prawa dziecka w zakresie nieobjętym tą deklaracją. Podczas gdy uchwały o strefach wolnych od LGBT wprost wykluczały z lokalnej społeczności niektóre osoby, to SKPR robi to samo pośrednio, promując wąski wzorzec rodziny kosztem innych modeli. Co gorsza, przy okazji wyklucza ona szerszy krąg osób niż osoby LGBT, np. małżeństwa bezdzietne lub niewielodzietne czy osoby samotnie wychowujące dzieci.

Twórcy Karty nie deklarują rzeczywistej pracy na rzecz rozwiązywania codziennych problemów siedlczan ani prawdziwego wsparcia dla rodzin. Przeciwnie, arbitralnie wyłączają niektóre z nich, uznając je za gorsze. Bardzo wyraźnie należy podkreślić, że wiele siedleckich rodzin zostanie wykluczonych przez postanowienia SKPR. Tymczasem wszystkim rodzinom należy się wsparcie, nie zaś tylko tym, które oceniane są jako poprawne ideologicznie.

Jestem przekonany, że zależy Państwu na ochronie interesów również tych grup mieszkańców miasta. Mogą tego Państwo dokonać, odrzucając przedmiotową uchwałę.


Podsumowanie

Rozpatrywany projekt, który ma de facto uczynić Siedlce kolejną "strefą wolną od LGBT", jest częścią homofobicznej kampanii organizacji Ordo Iuris. Został on przygotowany na zasadzie "kopiuj-wklej" od niektórych innych samorządów, które dziś borykają się przez to z wieloma problemami. Są one odczuwane bezpośrednio przez wykluczone rodziny, ogół mieszkańców tych miejscowości oraz przez radnych, którzy poparli SKPR w innych samorządach. Szkody mają wymiar indywidualny, ogólnopolski i międzynarodowy.

Mając na uwadze powyższe, zwracam się z prośbą o odrzucenie przedmiotowej uchwały.

Z wyrazami szacunku
Arnold Kowalski

Komentarze (24)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najstarsze

  • najnowsze

  • popularne

Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.