Podlasze oczami fotografa

Łosice

0000-00-00 00:00:00 liczba odsłon: 2860
Skan plakatu wystawy fotografii

Skan plakatu wystawy fotografii

Od 18 maja do 30 czerwca w Łosickim Domu Kultury można oglądać wystawę fotografii Konrada Węsaka. Wystawa nosi tytuł „Podlasze”.

- Zatytułowałem tak ekspozycję, bo Podlasze  to najstarsza nazwa naszego regionu. Ponadto (oprócz nawiązania do historii) chciałem „ominąć” tak często spotykane tytuły wystaw, jak: „Podlasie”, „Podlaskie pejzaże”, „Ginące Podlasie”, „Podlasie nadbużańskie” itp. - mówi Konrad Węsak.

W Łosickim Domu Kultury można oglądać wiele ciekawych zdjęć  zrobionych właśnie na Podlasiu. Fotografie przedstawiają pejzaże z okolic Białej Podlaskiej, Ciechanowca, Drohiczyna, Hajnówki, Kleszczel, Kosowa Lackiego, Łosic, Międzyrzeca Podlaskiego, Mordów, Siedlec, Siemiatycz, Sokołowa Podlaskiego, Tykocina, Węgrowa oraz Zabłudowa.

- Są fotografie z ziem historycznego Podlasia (woj. podlaskiego od 1520 r.): bielskiej, brzeskiej, drohickiej, kamienieckiej, kobryńskiej i mielnickiej. Na razie w fotografowaniu nie dotarłem tylko do Ziemi Kobryńskiej, ale to dlatego, że jest całkowicie poza obecnymi granicami naszego kraju. Może kiedyś wyruszę za Bug, na razie jest to dla mnie nierealne. Muszę zadowalać się tym, co dla mnie możliwe - tu i teraz - stwierdza K. Węsak.

W zbiorach K. Węsaka nie brakuje fotografii przedstawiających starą architekturę drewnianą.
- Chciałem uwiecznić te wiatraki, chaty, drewniane, pięknie zdobione domy, których jest coraz mniej. Uważam, że zasługują one na ocalenie, dlatego znalazły się na moich zdjęciach. Czy te - niejednokrotnie kunsztownie wykonane - zdobienia okien, narożników, okapów, ganków, szczytów domów - nie są świadectwem poczucia piękna u tych, którzy je wykonywali? Czy ci - anonimowi dla mnie - ludzie nie zasługują na miano twórców ludowych? Czy twórczość, sztuka ludowa nie zasługuje na to, by - choć szczątkowo, choćby tylko w fotografiach - zachować jej piękno? - pyta autor wystawy. 

-  Dlatego jestem pewien, że to, co robię, ma sens - dodaje K. Węsak. (mc)
Komentarze (0)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.