Smutna Aleja Zasłużonych

Mazowsze

Mariola Zaczyńska 2021-08-30 08:56:50 liczba odsłon: 3267
Taka brama nie dodaje splendoru Alei Zasłużonych. Fot. MZ

Taka brama nie dodaje splendoru Alei Zasłużonych. Fot. MZ

- Jest mi po prostu smutno. Nie tak powinno wyglądać miejsce pochówku obywateli zasłużonych dla miasta obywateli - mówi siedlczanka, której bliska osoba spoczęła w Alei Zasłużonych przy ul. Cmentarnej.

Wydawałoby się, że pochówek w Alei Zasłużonych na siedleckim cmentarzu to zaszczyt. W zamyśle na pewno tak jest. Jednak ta część cmentarza ma w sobie coś przygnębiającego.

- Zimą, gdy już wcześnie robi się ciemno, przygnębienie jest jeszcze większe. Za ogrodzeniem, parę kroków dalej, palą się lampki, jest czysto i nastrojowo. Tutaj jest obskurnie - ubolewa siedlczanka.

Na tej części cmentarza jest na razie niewiele grobów. Wydzielono ją za cmentarzem wojennym, bliżej ulicy Spokojnej. Cmentarz wojenny jest otoczony pięknym, estetycznym ogrodzeniem. Ale już cmentarz dla zasłużonych...

- Zainteresujcie się tym, proszę - alarmował nasz Czytelnik. - Przejechałem właśnie obok pordzewiałego, zdezelowanego ogrodzenia, i dowiedziałem się, że to cmentarz dla zasłużonych siedlczan! Nie chce mi się w to wierzyć.

Ogrodzenie rzeczywiście sprawia żałosne wrażenie. Wjazd na cmentarz również, prowadzi do niego wyboista, nierówna droga z popękanych płyt chodnikowych. Brama ledwo wisi na zawiasach, przewiązana łańcuchem.

- To obraz nędzy i rozpaczy - podsumowuje rozżalona siedlczanka. - Nie mam w sobie spokoju, gdy odwiedzam grób męża. Ból po stracie jest przez to jeszcze większy.

Cmentarzem dla zasłużonych zarządza urząd miasta.

- Zatrudniliśmy firmę, która dba o czystość i koszenie trawy - dowiadujemy się w urzędzie. - A brama?

Jak się okazuje, w tej chwili miasto może niewiele zrobić, by poprawić estetykę Alei Zasłużonych (oprócz codziennego dbania o czystość i przycinania trawy). Ta część cmentarza została wydzielona z terenu należącego do cmentarza wojennego, który jest własnością Skarbu Państwa.

- Prezydent wystąpi o podział tej nieruchomości, by wydzielić działkę, na której znajduje się Aleja Zasłużonych i oddać ją miastu - mówi Aneta Krajewska, rzecznik prezydenta. - Jeśli wojewoda przekaże nam teren, rozpocznie się budowa nowego ogrodzenia.

Komentarze (8)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najstarsze

  • najnowsze

  • popularne

Czytaj także

Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.