W Mińsku Mazowieckim tworzą najdłuższy szalik w Polsce! Dołączysz?

Mińsk Mazowiecki

Tomasz Markiewicz 2022-01-14 12:53:20 liczba odsłon: 2799
Burmistrz Mińska Mazowieckiego Marcin Jakubowski i urzędnicy magistratu dziergali na drutach w ubiegłym roku. Szalik zrobił furorę. Osiągnął zawrotną kwotę 1075 zł. (fot. arch.)

Burmistrz Mińska Mazowieckiego Marcin Jakubowski i urzędnicy magistratu dziergali na drutach w ubiegłym roku. Szalik zrobił furorę. Osiągnął zawrotną kwotę 1075 zł. (fot. arch.)

Akcja zainicjowana w sztabie WOŚP w Mińsku Mazowieckim błyskawicznie rozpłynęła się na całą Polskę. Czy wolontariusze pobiją ustanowiony przez Norwega rekord Guinnessa i stworzą najdłuższy szalik na świecie?

Organizatorami akcji są Anna Endzelm i miński sztab WOŚP.

– Kiedy po świętach zostawiłam córkę u dziadków, miałam chwilę spokoju. Bezczynność spowodowana brakiem tej małej osóbki uwolniła moją wyobraźnię – mówi pani Anna Endzelm. Tak oto powstała akcja „Rekordowy szalik dla WOŚP”. Ze skrawków włóczek, na które od miesięcy nie było pomysłu, stworzyła pierwsze centymetry „orkiestrowego” rękodzieła.

„Pomysł jest prosty, a idea szczytna. Jeśli umiesz robić na drutach, szydełku lub pleciesz rękoma, masz trochę włóczki i chęć pomagania, zapraszamy do wsparcia akcji!” – można przeczytać w opisie wydarzenia na FB. – „Szalik wykonujemy z dowolnego rodzaju włóczki, a rozmiar narzędzia i technika to także kwestia własnego uznania. Zasada jest jedna: szalik ma mieć 20 cm szerokości”.

Akcja zainicjowana w mińskim sztabie WOŚP błyskawicznie rozpłynęła się na całą Polskę. – Na początku miałam nadzieję, że uda mi się zebrać lokalnie 40, może 50 osób, które się zaangażują, a tu przez dwa dni mamy 2,4 tys. osób zaangażowanych – mówi pani Anna. Zgłosili się ci, którzy robią na drutach lub szydełku i ci, którzy nie robią, a zaczynają, właśnie po to, żeby dorobić swoje centymetry szalika. (...)

Skala wydarzenia spowodowała, że pojawiły się nowe wyzwania. 
– Stawiamy czoła rekordowi Guinnessa, czyli długości 4 565,46 m, ustanowionemu przez pewnego Norwega – emocjonują się inicjatorzy akcji.

Swój kawałek rękodzieła może dołączyć dosłownie każdy, kto tylko umie robić na drutach, szydełkować czy pleść rękoma. – 30 stycznia będziemy zszywać kawałki do siebie, tak aby stworzyły one jedną całość – zapowiada miński sztab WOŚP.

Każda osoba biorąca udział w akcji zostanie podpisana na metce. Dla Mińska i okolic punkt zbiorczy szalików będzie otwarty do 26 stycznia w Dębem Wielkim (Martyna Łuczak-Żurawska, ul. Kościelna 29B, 05-311 Dębe Wielkie). Preferowana forma dostarczenia – kurierem lub osobiście.

Gotowy szalik zostanie zlicytowany w aukcji Allegro na rzecz 30. Finału WOŚP (dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci). Aukcja wystartuje już niebawem i będzie trwać do 5 lutego.

Przedmiotem akcji będzie nie tylko rekordowo długi szalik, ale również zobowiązanie do recyklingu. – Rękodzieło nie może wylądować w koszu. Chcielibyśmy, aby szalik dostał kolejne życie i był przerobiony na przydatne rzeczy: pledy, narzuty, koce. Zobowiązanie to jesteśmy w stanie zrealizować wspólnie ze zwycięzcą aukcji – zapowiadają inicjatorzy.

O wiele krótszy szalik, ale równie niezwykły, bo zrobiony z serca przez urzędników mińskiego magistratu po godzinach pracy, został przekazany na rzecz WOŚP w ubiegłym roku. Na kilka dni przed finałem w sieci pojawiły się filmiki, na których burmistrz Marcin Jakubowski i jego zastępczyni Eliza Bujalska dziergali na drutach.(...)Szalik zrobił furorę. Osiągnął zawrotną kwotę 1075 zł. 

Komentarze (4)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najstarsze

  • najnowsze

  • popularne

Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.