Nie ma wymówek. Nie szczepi się tylko ten, kto tego nie chce

Siedlce

Zbigniew Juśkiewicz 2022-01-20 09:55:34 liczba odsłon: 2272
Fot. Aga Król

Fot. Aga Król

Eksperci ostrzegają: to już ostatnie chwile, by się zaszczepić, także trzecią, przypominającą dawką, przed nadejściem kolejnej fali koronawirusa. Padają opinie, że w najbliższych tygodniach liczba zakażeń może wzrosnąć w Polsce nawet do 300 tysięcy dziennie.

Tymczasem trzecia dawka zaczyna nas chronić w pełnym zakresie po około dwóch tygodniach od szczepienia. Postanowiłem zdążyć z trzecią dawką przed kolejnym szczytem zachorowań. Okazało się, że nie ma z tym najmniejszych kłopotów, przynajmniej w Siedlcach. (Podobnie jak z pierwszą czy drugą dawką).

Na szczepienie trzeba się zapisać, co chyba najlepiej zrobić pod numerem telefonu 609 909 745. Pod tym numerem przyjmowane są zapisy na szczepienia przy szpitalu wojewódzkim w Siedlcach (wejście od ul. Bema). Terminy – praktycznie od ręki, albo jeszcze szybciej. Choć trzeba dodać, że zależy to od tego, na jaką szczepionkę się zdecydujemy. Pfizer/BioNTech jest dostępna każdego dnia, a na przykład Moderna lub Johnson w wybrane dni tygodnia.

12 stycznia zadzwoniłem pod wskazany numer (o godzinie 10.30).

– Możemy pana zapisać na dzisiaj, na przykład na godzinę 14.00, ale może pan wybrać inną.

Zdecydowałem się na zaproponowaną godzinę. Byłem już o godzinie 13.50. Przede mną czekały cztery osoby, po chwili kolejka wydłużyła się do ośmiu osób. (choć, jak powiedział żołnierz pomagający w obsłudze punktu szczepień, nieco wcześniej kolejka stała nawet na zewnątrz budynku). Wszystko przebiegało jednak bardzo szybko. Po 5 minutach, i wypełnieniu prostej ankiety, siedziałem już przy stanowisku lekarza. Zadał mi kilka rutynowych pytań, dotyczących stanu mojego zdrowia. I pytał, czy nie mam jakichś wątpliwości.

Owszem, miałem, i to dość zasadniczej natury. Chciałem się przede wszystkim dowiedzieć, jakiej firmy szczepionka jest najskuteczniejsza przy trzeciej dawce – w sytuacji, kiedy dwie pierwsze były szczepionkami Pfizera. Generalnie nasze ministerstwo zdrowia zaleca, aby trzecia dawka była tej samej formy, co dwie poprzednie. Są jednak informacje, które mówią, że w przypadku poprzednich szczepień Pfizerem najlepiej jest przyjąć trzecią dawkę Moderny. W takim wypadku notuje się największy wzrost liczby przeciwciał. Jak się okazuje, sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana, co bardzo ambitnie tłumaczył mi lekarz. Na tyle ambitnie, że zrozumiałem z tego tylko to, co najważniejsze. Otóż wzrost ilości przeciwciał nie jest równoznaczny z analogicznym wzrostem skuteczności szczepienia. Dowiedziałem się, że kolejna dawka Pfizera może się w indywidualnym przypadku okazać skuteczniejsza, niż doszczepienie się Moderną.

Generalnie wniosek jest taki, że system szczepień w Siedlcach funkcjonuje bez zarzutów. Szczepionki są dostępne „od ręki” i można się zaszczepić praktycznie w dowolnie wybranym terminie. Nie ma więc wymówek – nie szczepi się tylko ten, kto nie chce.

Komentarze (12)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najstarsze

  • najnowsze

  • popularne

Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.