W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Siedlcach Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Siedlce

Zbigniew Juśkiewicz 2022-04-13 14:05:46 liczba odsłon: 4226

.

2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Każdego roku w kwietniu Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Siedlcach aktywnie włącza się w tę akcję - na znak solidarności z osobami ze spektrum autyzmu i ich bliskimi.

Autyzm dość powszechnie występuje w naszym społeczeństwie, ale wiedza na jego temat nie jest zbyt duża, co rodzi dodatkowe problemy. Aby zmieniać tę sytuacje, wychowawcy ośrodkowego internatu, przygotowali prezentację multimedialną, która zostanie udostępniona na Facebooku Ośrodka. Poza tym wystrój Ośrodka, przez cały kwiecień, nawiązuje do tematu przewodniego akcji. Drzwi gabinetów, sal lekcyjnych i sypialni internatu ozdabiają PUZZLE (od 1963 roku puzzle są symbolem autyzmu). Z kolei przy wejściu Ośrodka znajduje się wystawa zdjęć uczniów klas z autyzmem.

Kolejną inicjatywą przygotowaną na ten czas jest akcja propagowania w społeczeństwie wiedzy na temat trudności wynikających z zachowań dzieci z autyzmem. Często postronny obserwator nie umie ich odpowiednio odczytać, co z kolei może powodować niewłaściwe reakcje. Aby propagować wiedzę na temat autyzmu przygotowana została seria plakatów informacyjnych pt. „Mam Autyzm. Przemieszczam się publicznymi środkami transportu”, „Mam Autyzm. Spędzam czas bawiąc się na placu zabaw”, „Mam Autyzm. Towarzyszę rodzicom w sklepie podczas zakupów”, „Mam Autyzm. Ja również choruję i muszę chodzić do lekarza”.

21 kwietnia Uczniowie wezmą udział w warsztatach sensorycznych, mówiąc fachowo, wspomagających budowanie świadomości ciała i przestrzeni u dzieci. Kluczowym elementem obchodów będzie internetowe seminarium prowadzone za pomocą technologii, która umożliwia komunikację między prowadzącym spotkanie a jego uczestnikami. Seminarium będzie dotyczyło najnowocześniejszych metod stosowanych w terapii uczniów z autyzmem, podczas którego zaprezentowane będą pomoce wykonane na wspólnych warsztatach nauczycieli, uczniów i rodziców. Akcja zostanie zwieńczona słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez uczniów na zajęciach praktycznych - będą to ciastka w kształcie puzzla.

- Jednak to nie  symbole są najważniejsze - uważa dyrektor SOSzW w Siedlcach, Krzysztof Prochenka. - Autyzm towarzyszy nam cały czas, nie tylko w kwietniu. Dlatego uczniowie w naszej szkole wsparcie, akceptację i zrozumienie otrzymują na co dzień. W wielu klasach są dzieci ze spektrum autyzmu. Tak właśnie dzieci i młodzież, w naturalny sposób uczą się okazywać empatię, tolerancję i odpowiednio reagować w trudnych sytuacjach. A fachowi pracownicy naszej placówki ich w tym wspierają. (Z.J.)

Komentarze (0)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.