X Dyktando Siedleckie czytała uczniom Urszula Dudziak

Siedlce

Justyna Janusz 2022-06-03 13:19:24 liczba odsłon: 11338

Urszula Dudziak czytała Dyktando Siedleckie 2022

2 czerwca w Szkole Podstawowej nr 4 w Siedlcach (i innych miejskich placówkach) odbyło się X Dyktando Siedleckie. W Czwórce treść dyktanda uczniom klas 7. i 8. czytała piosenkarka Urszula Dudziak.

- To dość trudny tekst - przyznała Urszula Dudziak - Ja sama zrobiłabym pewnie ze dwa błędy.

W X Siedleckim Dyktandzie wzięło udział kilkaset osób. Pisali je uczniowie, ale też rodzice i pracownicy wielu instytucji. Wyniki zostaną ogłoszone w przyszłym tygodniu.

Poniżej treść dyktanda dla uczniów klas 7. i 8.

 

DYKTANDO DLA RODZICÓW

X Dyktando Siedleckie

Podróże i inne hocki-klocki

Od zawsze pasjonowały mnie różne hocki-klocki, które można wyczyniać ze słowami. Dlatego z chęcią przyszłam dzisiaj do Szkoły Podstawowej nr 4, żeby napisać X Jubileuszowe Dyktando Siedleckie. Usiadłam vis-a-vis pana Henia, którego kojarzę z zajęć brazylijskiego jiu-jitsu. Zaczęłam się zastanawiać, jakie wyrazy pojawią się na dzisiejszym dyktandzie. Pomyślałam, że na pewno nie będzie: podściółki, rzeżuchy, zasuwki czy słynnej gżegżółki, za to może pojawić się słownictwo związane z nazwami geograficznymi, bo przecież niedługo wymarzone wakacje .

Nagle usłyszałam jakiś harmider. To pan Henio zerwał się z miejsca i ni stąd ni zowąd chyżo do mnie podskoczył. Po krótkiej rozmowie okazało się, że to prawdziwy globtroter, ponieważ przemierzył Polskę wzdłuż i wszerz. Pomyślałam, że może mógłby mi udzielić instruktażu przed zbliżającymi się wakacjami.

W tym roku chciałabym pojechać na Półwysep Helski. Uważam, że to jeden z najciekawszych rejonów polskiego wybrzeża Morza Bałtyckiego. Szczególnie upodobali go sobie amatorzy windsurfingu i kitesurfingu, którym Zatoka Pucka stwarza świetne warunki do uprawiania tych dyscyplin sportu. W Jastarni, Chałupach, Juracie czy samym Helu gromadzi się w sezonie najwięcej fanów tej coraz popularniejszej w naszym kraju aktywności. Z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie. Nie brakuje również szlaków pieszych dla miłośników nordic walking. Będąc na Helu, nie sposób pominąć rezerwatu przyrody „Helskie Wydmy”, znajdującego się na obszarze Nadmorskiego Parku Krajobrazowego na Mierzei Helskiej. Wśród roślin rosnących w rezerwacie są m.in.: bażyna czarna, kruszczyk rdzawoczerwony, mikołajek nadmorski, wrzosiec bagienny. Nie mogę się już doczekać przechadzki po wypełnionym spacerowiczami bulwarze Nadmorskim.

Rozmowa z panem Heniem ukoiła moje zszargane nerwy, ale chcąc nie chcąc pora wrócić do rzeczywistości. Mam nadzieję, że moje rzetelne przygotowanie i hart ducha doprowadzą mnie dzisiaj do zwycięstwa.

 

Dyktando dla uczniów klas I - III

Wakacyjny czas

Wakacje to czas nieograniczonych harców i podróży po krainie fantazji.

Na podlaskiej wsi nad rzeką Bug, niedaleko bobrzych żeremi, Grażynka, Józio i Grześ zrobili sobie huśtawkę. Tam, gdzie rosły potężne i rozłożyste dęby, zbudowali domek na drzewie. Wybrali spośród siebie kapitana Haka i hasali po rozgrzanych słońcem łąkach. Strzelali żołędziami z procy

i niejeden raz naprężali łuki. Ochoczo zbierali leśne jagódki

i grzyby. Unikali purchawek i muchomorów. Wiedzieli, że są one zdradliwe i trujące. Przeczytali o tym w książce pt. „Jak bezpiecznie zbierać leśne runo”.

Później wszyscy zajęli się przygotowaniem pysznych deserów.

Komentarze (3)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najstarsze

  • najnowsze

  • popularne

Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.