Elektryczne kolędy mechatroniczne w wigilijny wieczór. Przeczytajcie, jak powstawały

Siedlce

Aga Król 2022-12-24 14:32:29 liczba odsłon: 4978

Elektryczne kolędy mechatroniczne w wigilijny wieczór

Na YouTube i Facebooku siedleckiego Elektryka pojawiły się dwa filmy z nagraniem kolędy „Przybieżeli do Betlejem” i pastorałki „Gore gwiazda Jezusowi” w wykonaniu muzyków i mechatroników.

Frontmenem obu nagrań jest „maszyna”. Filmy są bardzo popularne. W ciągu dwóch dni od opublikowania obejrzało je ponad tysiąc internautów. Skąd ta popularność?

- Uczniowie połączyli muzykę z mechatroniką. Nad projektem pracowały dwa zespoły uczniów Elektryka z klasy 4 dt o kierunku technik mechatronik.

Wykonanie obu utworów na nagraniu trwa krótko, tylko parę minut, jednak praca nad grającym urządzeniem była zdecydowanie dłuższa i mozolna. Pomysł na projekt powstał we wrześniu, a jego wykonanie trwało ponad dwa miesiące – mówi Ewa Jastrzębska-Pypowska – koordynator projektu.

Gabriel Ławecki, uczeń, który wymyślił zainstalowanie w jednym z urządzeń  mechatronicznych klawiszy obliczył, że sam poświęcił projektowi wiele godzin - Zaprojektowałem i wydrukowałem na drukarce 3D mocowania i specjalistyczne końcówki siłowników. Napisałem schematyczny szkielet programu. Poznałem możliwości oprogramowania do programowania sterowników PLC. Projekt robiłem przez tydzień, tak co drugi dzień.

Mechatronicy pracowali na podstawowych zestawach dydaktycznych, które wyposażyli w instrumenty grające, takie jak flety proste i keyboard oraz elementy, które zrobili sami. Do tego celu użyli drukarki 3D i kreatywności.

Urządzenie mechatroniczne z klawiszami jest bardzo spektakularne, ponieważ widoczne  są pracujące tłoczyska siłowników. Dla widza i słuchacza pastorałki „Gore gwiazda Jezusowi” jest to ciekawostka, ponieważ widać jak ona gra. A na czym polega praca urządzenia z fletami? Tłumaczy to mgr inż. Edyta Nowak, nauczyciel przedmiotu urządzenia i systemy mechatroniczne i opiekun zespołu uczniów - Sprężone powietrze jest dostarczane przez sprężarkę i podawane przez zawory elektrycznopneumatyczne do poszczególnych fletów. Każdy flet gra inną nutę. Działaniem zaworów steruje program, który napisali uczniowie i wgrali na sterownik PLC. 

- Głównym celem projektu było pokazanie praktycznej strony nauki zawodu technik mechatronik - to specjalista zajmujący się programowaniem i automatyzacją urządzeń. Uczniowie udowodnili, że ich ściśle techniczna praca może mieć związki  również z muzyką – mówi Ewa Jastrzębska-Pypowska.

W projekcie uczestniczyli też uczniowie Elektryka i ich nauczyciel Łukasz Jóźwiak. Zadaniem zespołu muzyków było zapisanie gam i dźwięków w taki sposób, żeby zaprogramować oba urządzenia oraz dostroić podłączone do nich instrumenty. - Moim zadaniem, było ustalenie długości dźwięków w programie oraz regulowanie zaworów odpowiadających za ilość przepływu powietrza - mówi Bartosz Krasnodębski - a następnie ustawienie fletów prostych w ten sposób, żeby melodia była zgodna z harmonią.

 Elektryczna aranżacja muzyków jest tłem dla grającego urządzenia. Co lub kto gra lepiej? Oceńcie to sami.

Zespoły odpowiedzialne za muzyczno-mechatroniczny projekt powołał dyrektor ZSP nr 1 Jerzy Kopański, który nie miał wątpliwości, że uczniowie i ich opiekunowie sobie poradzą. I tak było. Próbę generalną do filmu i premierę uczniowie mieli w Dniu Patrona Szkoły.

W grudniu pojawiły się możliwości promocji projektu oraz nagroda w postaci wyjazdu na koncert do Filharmonii Narodowej. 15 grudnia oba zespoły uczniów, czyli mechatronicy i muzycy pojechali do Warszawy zaprezentować swoją pracę. Zostali zaproszeni na wigilię organizowaną przez Adama Abramowicza rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz na koncert na zaproszenie Marka Traczyka, prezesa Warszawskiej Izby Gospodarczej, przedsiębiorcy, organizatora i społecznika.

Na wigilii uczniowie koncertowali z udziałem zaprojektowanych urządzeń. Mieli możliwość zagrać i zaśpiewać oraz porozmawiać z przedsiębiorcami, którzy z zainteresowaniem wysłuchali informacji o projekcie i robili grającym urządzeniom zdjęcia. Po wigilii wszyscy udali się do Filharmonii Narodowej, gdzie uczestniczyli w koncercie charytatywnym „Pastorałka dla pokoju” w wykonaniu Agny & Vlasty oraz chóru Alla Polacca

Komentarze (4)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najstarsze

  • najnowsze

  • popularne

Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.