Kwietniowe ryby z Liwca

Mazowsze

Zbigniew Juśkiewicz 2023-04-25 08:30:19 liczba odsłon: 5019

Fot. ZBJ

Doświadczeni wędkarze wiedzą, że kwiecień, choć to piękny miesiąc, nie jest najlepszą porą dla wędkarzy. W tym okresie ryby zazwyczaj nie biorą bo choćby grube płocie są już na tarle. Trudno też o ładnego jazia czy klenia. A wiadomo, na szczupaki jeszcze za wcześnie. Pomimo to wybrałem się na wędkowanie w Liwcu w rejonie Wólki Proszewskiej.

I choć kwiecień generalnie potwierdził swą nie najlepszą opinię, to wypad na kwietniowe wędkowanie był generalnie udany. I nie myślę tu tylko o doznaniach wynikających z budzącej się do życia przyrody. Nieźle było też pod względem wędkarskim.

W końcu kwietnia nie mogłem raczej liczyć na „gruntowe” płocie. I faktyczne, nie złowiłem ani jednej. Podobnie, jak klenia czy jazia. Wszystko to wynagrodziły mi jednak trzy inne ryby. Chodzi o gatunki, które uważam za najpiękniejsze, przynajmniej w Liwcu.

Najpierw złowiłem kilka krąpików, ale o tym oczywiście nie będę się rozpisywał. Wspomnę jednak o krasnopiórce, pięknej, bo 29 centymetrów to już coś. Następny w tej trójcy był złocisty linek, taki średniaczek, 32 centymetry. Wiadomo jednak, że w Liwcu taka ryba nie jest częstą zdobyczą. I wreszcie, na zakończenie wędkowania, trafił się piękny okoń - 34 centymetry! Kiedy już miałem się zbierać znad wody, po ostrym braniu, zaciąłem małego bolenia (35 centymetrów). To ewidentne wynik zarybiania Liwca tym właśnie gatunkiem. Bolenia traktuje już jednak jako ewidentny „przyłów” i choć to też piękna, a przy tym bardzo atrakcyjna wędkarsko ryba, to nie wymieniam jej wśród trzech najpiękniejszych gatunków.

Wszystkie ryby złowiłem na czerwonego robaczka, w miejscach niezbyt głębokich. W sumie więc kwietniowe wędkowanie okazało się dla mnie łaskawe, choć jak na ponad 5 godzin spędzonych nad rzeką, trudno mówić o jakichś rewelacjach. Najważniejsze jednak, że w rzece są różne gatunki ryb i że Liwiec, choć presja wędkarska jest nad nim coraz większa, ciągle się nie daje... (Z.J.)

 

Komentarze (4)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najstarsze

  • najnowsze

  • popularne

Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.