"Siedlce w kręgu sztuki. Artyści i ich dzieła", czyli promocja książki Piotra Ługowskiego

Siedlce

Edyta Zdunek oraz Dariusz Kuziak 2023-06-14 09:31:32 liczba odsłon: 1254
Piotr Ługowski (fot. DK)

Piotr Ługowski (fot. DK)

16 czerwca o godz. 12 w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury odbędzie się promocja książki Piotra Ługowskiego "Siedlce w kręgu sztuki. Artyści i ich dzieła".

Publikacja zawiera opracowane artykuły popularnonaukowe Piotra Ługowskiego, które ukazywały się od października 2015 do marca 2018 roku w bezpłatnym miesięczniku „Prestiż Magazyn Lokalny" ,wydawanym w Siedlcach.

Informacje zostały zebrane w oparciu o wieloletnie badania naukowe w większości ogłoszone drukiem. Część z nich, zwłaszcza te poświęcone czasom Aleksandry Ogińskiej, stanowią szersze fragmenty lub skondensowane wyciągi z poszczególnych opracowań. Całość opatrzono bogatym materiałem ilustracyjnym. Zebrane razem teksty dają szeroką panoramę dziejów artystycznych miasta.
 
Partnerem tego wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.
 
W najnowszym wydaniu "Tygodnika Siedleckiego" nr 24  (kup e-wydanie) znajdziecie obszerny wywiad Dariusza Kuziaka z autorem książki Piotrem Ługowskim. Oto fragment tego materiału. 
 
- Siedlce to miasto, które może zainteresować historyka sztuki?
 
– Zwłaszcza barokistę...
 
- Czyli specjalistę od baroku.
 
– Jako osoba zajmująca się sztuką i architekturą barokową, spacerując po Siedlcach, często patrzę na miasto i wyobrażam sobie, jak ono wyglądało w czasach Czartoryskich i Ogińskich. Niestety, późniejsza zabudowa, dwudziestowieczna, powojenna i ta z lat 90. deformuje ten
odbiór. Bardzo różnie to u nas wygląda. Miasto oczywiście jest ciekawe, warte poznawania i odkrywania. Mam nadzieję, że moja książka w tym pomoże.
 
- Czy można liczyć na to, że odnajdą się jeszcze jakieś nowe dokumenty, które wzbogacą wiedzę o sztuce i architekturze Siedlec?
 
– Zawsze możemy na to liczyć. Zwłaszcza jeśli chodzi o XIX wiek, gdyż według mojej oceny mamy tu wielką lukę. Przydałoby się opracować pełne monografie kilku obiektów, jak np. więzienia projektu Henryka Marconiego, czy secesyjnego dworca kolejowego. Przydałyby się badania, jak rozwijał się obecny układ urbanistyczny Siedlec. Myślę, że wiele zagadnień architektoniczno-urbanistycznych wymaga głębszego spojrzenia. Oczywiście mamy podstawowe informacje i są drobne opracowania różnych tematów. Natomiast w Archiwum Głównym Akt Dawnych jest sporo nieopracowanych materiałów, dotyczących XIX wieku. Niestety, zwłaszcza te powstałe po powstaniu styczniowym są w języku rosyjskim. Jest to więc nie lada wyzwanie dla badaczy. 
 
Dalsza część  wywiadu w papierowym i e-wydaniu TS nr 24. 
Komentarze (1)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najstarsze

  • najnowsze

  • popularne

Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.