Michała Kurca fotoreportaże o Przeździatce i Elżbietowie

Sokołów Podlaski

0000-00-00 00:00:00 liczba odsłon: 10370

Herb Rzeczypospolitej z czasów stanisławowskich na poznańskim odwachu, na środkowym polu Ciołek, herb Poniatowskich, fot. Michał Kurc

Do galerii "Sokołów Podlaski - z tamtych lat" dodałem kilka ciekawostek, dotyczących Przeździatki - tam się urodziłem i mieszkałem przez pierwsze 5 lat oraz Elżbietowa - to dalsze 34 lata mojego życia. Zauważyłem w TS temat Gościńca Litewskiego i pomyślałem, że może to być ciekawostką do tego tematu. Pozdrawiam serdecznie, Michał Kurc.

Urodziłem się w Przeździatce (pow. sokołowski, gmina Sokołów Podlaski) - miejscu wyjątkowym, z ciekawą historią. Przez pierwsze pięć lat mojego życia mieszkałem w XIX-wiecznej oficynie przy pałacu, w którym przyszedłem na świat. Następne 34 lata mieszkałem w dawnym Elżbietowie - tak nazywała się osada fabryczna i cukrownia. Od roku 1988 mieszkam w Węgrowie. Jak przeglądam fotografie z tamtych lat, zawsze wspominam Przeździatkę, dawny Elżbietów i Miasto.

Przeździatka

pierwszy raz jest wymieniona w dokumencie z roku 1415. Należała do rodów: Sepieńskich, Sokołowskich, Kiszków, Radziwiłłów, Krasińskich, Lipskich, Ogińskich...

Elżbietów

W roku 1843 dobra sokołowskie nabyli Hirschmanowie - rodzina fabrykantów z Warszawy pochodzenia niemieckiego, wyznania ewangelickiego. Nabyli dobra sokołowskie z zamysłem wybudowania fabryki cukru. Elżbieta Hirschman (od jej imienia nosiła nazwę osada fabryczna, powstała na gruntach Przeździatki) powołała w 1845 r. spółkę do założenia Fabryki Cukru z Buraków i Rafinerii.

Cukrownia została uruchomiona w roku 1846. Była największą cukrownią w Królestwie i zajmowała znaczącą pozycję w późniejszych latach. Spowodowało to ożywienie gospodarcze samego Sokołowa, korzystały także folwarki Hirschmanów - produkcja buraków była opłacalna. W kampanii 1862/63 cukrownia zatrudniała 366 robotników. Nie tylko ilość decydowała o renomie zakładu - w roku 1883 na wystawie w Moskwie fabryka została wyróżniona złotym medalem za dobrą jakość cukru, co umożliwiło sprzedaż poza kraj.

Należy wspomnieć bohaterską postawę Elżbietowa w powstaniu styczniowym. Wielu z nich brało udział w bitwie pod Węgrowem 2 lutego 1963 r. -  z Elżbietowa i Grochowa 700 ludzi.

Więcej ciekawostek i zdjęć znajdziecie na stronie internetowej Michała Kurca. (opr. Ana)

O Gościńcu Litewskim czytajcie również w tekstach:

» Gościniec Litewski
» O gościńcu na zamku
» Z Wilna do Sokołowa

Komentarze (0)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.