To były piękne dni…

W dniach 09 - 14. 02. 2014r. w Skibniewie miała miejsce niecodzienna wizyta pięciu uczniów i pięciu nauczycieli z tureckiej szkoły w Kahramanmaras oraz sześciu pedagogów z partnerskiej szkoły w mieście Kartagena ( Hiszpania).

Od poniedziałku do czwartku  gościliśmy w Zespole Oświatowym w Skibniewie  uczniów wraz z nauczycielami i dyrektorami z krajów partnerskich współpracujących z nami w ramach programu Comenius - uczenie się przez całe życie podczas realizacji projektu ”Let’s play together” (Zagrajmy razem).

Uczniowie tureccy już w niedzielę wieczorem zostali mile przyjęci w domach naszych uczniów, a w poniedziałek wraz z nimi od godz. 8.00 uczestniczyli w lekcjach prowadzonych przez polskich nauczycieli, którzy przezwyciężając barierę językową, starali się włączyć ich w konwersację w języku angielskim podczas zajęć.
Tematem przewodnim uroczystej inauguracji wizyty partnerskiej była prezentacja naszego kraju, gminy i szkoły. Zgodnie z tematem realizowanego projektu, oprócz informacji geograficznych, atrakcji turystycznych, kulinarnych i innych ciekawostek dotyczących naszego kraju, na wesoło zaprezentowaliśmy wybrane dyscypliny sportowe, fragmenty naszych tańców l i utworów muzycznych                               w programie artystycznym „Sport to zawsze dobry wybór”.
Uroczystość powitania uświetnił pokaz poloneza w wykonaniu uczniów kl. II Gimnazjum Nr 2 w Skibniewie, a nasze stroje ludowe wzbudziły wśród gości prawdziwą furorę. Umiejętności wokalne i taneczne zaprezentowały przedszkolaki, uczniowie szkoły podstawowej i gimnzjaliści.
Goście zwiedzili budynek naszej szkoły, odbyli rozmowę z dyrektorem szkoły -  panią Wiesławą Kapustą oraz innymi nauczycielami.  Interesowały ich informacje dotyczące polskiego systemu edukacyjnego oraz organizacji roku szkolnego w Polsce. Nauczyciele wymienili się doświadczeniami z pracy we własnych krajach, podzielili się problemami, które mają na co dzień w swoich placówkach.
Po południu grupa projektowa udała się na zajęcia sportowe do Gimnazjum Nr 2 w Sokołowie Podlaskim. Trener mistrzyń Polski w dziedzinie koszykówki juniorek, Mariusz Świerk, zaprezentował ciekawe gry i zabawy sportowe z udziałem swoich zawodniczek, integrując kadrę i uczniów uczestniczących w projekcie.
    
We wtorek 11. 02. 2014 r. grupa Comenius (nauczyciele i uczniowie ze szkół partnerskich oraz polscy nauczyciele i uczniowie) pojechała na wycieczkę do Warszawy. Pierwszym punktem pobytu w stolicy było zwiedzanie Stadionu Narodowego z przewodnikiem. Spacerując trasą ekskluzywną, poczuliśmy się jak wyjątkowi goście. Poznaliśmy trasy, którymi poruszają się fani piłki nożnej w czasie meczu, odwiedziliśmy również strefę VIP. Każdy mógł wejść do loży VIP i przekonać się, jaki jest z niej widok. Sprawdziliśmy, w jakich warunkach przebierają się piłkarze przed meczem oraz jak pracują dziennikarze w czasie imprez. Z dumą stwierdzamy, że nasza najnowocześniejsza wielofunkcyjna arena zdobyła uznanie w oczach naszych gości zaskoczonych zastosowanymi rozwiązaniami technologicznymi.
Ze Stadionu Narodowego udaliśmy się do Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, jednego z najstarszych muzeów tego typu w Europie. Dużym zainteresowaniem naszych gości cieszyła się ekspozycja stała "Dzieje sportu polskiego i olimpizmu" ukazująca dzieje sportu od antycznej Grecji, poprzez narodziny nowożytnych Igrzysk Olimpijskich (XIX w.), początki sportu polskiego (XIX/XX w.) do współczesności. Najciekawszą atrakcją wystawy okazały się eksponaty –  muzealia dotyczące głównie sportu polskiego: medale, puchary, odznaki sportowe i turystyczne oraz monety, stroje i sprzęt sportowy, dzieła sztuki o tematyce sportowej, a także kajak, na którym pływał podczas wakacyjnych spływów Karol Wojtyła – późniejszy Papież Jan Paweł II.
Po obiedzie nauczyciele i uczniowie udali się na  spacer po Starym Mieście. Podziwiali piękne, stare budynki polskiej stolicy, poznali legendę o Warsie i Sawie oraz o Bazyliszku. Największym zainteresowaniem fotoreporterów cieszyła się Warszawska Syrenka i budynki przy Trakcie Królewskim.
Środa także była dniem wyjazdowym, poświęconym grom, wspólnej zabawie i nauce jazdy na łyżwach na siedleckim lodowisku. Dla większości uczestników z Hiszpanii i z Turcji było to pierwsze doświadczenie, ale dzięki sile wytrwania, samozaparciu i chęci, udało im się przezwyciężyć lęk i niektórzy z nich po dwugodzinnych zajęciach świetnie radzili sobie        na płycie lodowiska.
Niezwykle emocjonująca była gra w kręgle nauczyciele kontra uczniowie. Dla dzieci tureckich nowością okazała się także gra w bilard. Na zakończenie dnia, rozładowanie emocji i rozluźnienie mięśni doskonale podziałały hydromasaże w Parku Wodnym w Siedlcach.
Czwartek uczestnicy projektu spędzili również aktywnie. Od godz. 8.00 uczestniczyli w  dwóch lekcjach. Potem odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „True usage of computers and computer games”  z udziałem pani dyrektor, Wiesławy Kapusty, która pogratulowała zwycięstwa wykonawcom nagrodzonych prac z poszczególnych krajów, wręczyła pamiątkowe dyplomy i słodkie upominki.
Następnym punktem były gry  i zabawy ruchowe, integrujące wszystkich uczestników spotkania bez wględu na wiek i pedyspozycje sportowe.
Graliśmy w gry: „Catch the mouse”, „Three in a box”, „The master of music”, „Seven stones”, „Wygibajtus”, „Przeciąganie liny”, “Przerzucanka”. Mistrzami w organizowaniu gier okazali się przedstawiciele Hiszpanii, którzy zaangażowali do wspólnej zabawy największą liczbę uczestników.
Po elegancko podanym i niezwykle smacznym obiedzie w stołówce szkolnej koordynatorzy udali się na spotkanie, na którym omówiono kolejne działania w projekcie i ustalono datę ostatniej, w ramach tego projektu, wizyty w Turcji. Nasi gimnazjaliści pod opieką kilku nauczycieli spędzą w Turcji pierwszy tydzień czerwca. Będzie to ostatnie spotkanie podsumowujące nasze dwuletnie  działania z  zagranicznymi partnerami.
Na zakończenie wizyty roboczej w Polsce goście z Turcji i Hiszpanii otrzymali certyfikaty uczestnictwa oraz pamiątkową płytę z prezentacją naszego kraju.
Podczas kolacji pożegnalnej w rytmie gorących przebojów przedstawiciele poszczególnych krajów zaprezentowali tańce charakterystyczne dla swojej kultury. Dostrzegliśmy swoją różnorodność, ale zrozumieliśmy także, jak wiele nas łączy. Niepowtarzalny klimat tego spotkania i wyjątkowo przyjazna atmosfera sprawiły, że trudno było się rozstać po kilku wspólnie spędzonych, wspaniałych dniach.
Nasi goście byli zauroczeni wizytą w Polsce, spodobał im się nasz region i stolica, wiele rzeczy pozytywnie ich zaskoczyło, dziękowali za możliwość pobytu w naszym kraju, za serdeczność i gościnność, z jaką się spotkali w szkole i podczas wycieczek. Jeden z uczestników, Juan – wicedyrektor szkoły hiszpańskiej, powiedział: „Czuliśmy się tu jak u siebie w domu, a nawet lepiej …”. Wyrazem wdzięczności naszych przyjaciół z Turcji i Hiszpanii są ich serdeczne, pełne ciepłych słów wpisy w kronice szkolnej i słowa piosenki „Friends Forever”, które zadedykowali nam na pożegnanie.
Uczniowie i nauczyciele z Turcji, których pożegnaliśmy w piątek wczesnym rankiem są bardzo wdzięczni rodzinom, które  przez kilka dni gościły ich dzieci, starając  się  stworzyć im atmosferę rodzinnego domu. Dziękując za wszystko, wyrazili swoją nadzieję na wspólne spotkanie w Turcji. Podczas pożegnania mówili: „Czas, który razem spędziliśmy był wspaniały, a wrażenia na długo pozostaną w naszej pamięci. Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tej wymianie, która poprzez włączenie przedstawicieli szkół partnerskich sprawiła, że przeżyliśmy tu niezapomniane chwile. To były piękne dni…”
My, jako gospodarze, cieszymy się, że udało nam się wywiązać z powierzonych zadań i zorganizować pobyt naszych przyjaciół z zagranicy tak, by sprostać ich oczekiwaniom. Dziękujemy wszystkim, którzy w jakimś stopniu się do tego przyczynili.
Z całą pewnością można stwierdzić, że cel wizyty został w pełni osiągnięty, nawiązały się nowe znajomości, może nawet początki przyjaźni, które dziś, w dobie Internetu mają szansę rozwoju. Bo przecież projekt ten, oprócz zmotywowania i zaangażowania uczniów do odnalezienia tradycyjnych gier dziecięcych służących do nauki i zabawy oraz uczestnictwa w nich, ma na celu zbudowanie więzi między państwami uczestniczącymi i wymianę informacji, doświadczeń, wzajemnej wiedzy o kulturach. Celem programu jest także zwiększenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim oraz nowoczesną technologią komunikacji, a to dostrzegli nawet nasi rodzice, którzy mieli przyjemność gościć dzieci z Turcji. Wspólnie przyznali, że podczas kilku minionych dni oni także docenili dobrodziejstwo Internetu, bo mimo trudności w komunikowaniu się, doskonale sobie poradzili dzięki nowoczesnej technologii komunikacyjnej i pomocy swoich dzieci. Wszyscy wspólnie: nauczyciele, rodzice i dzieci przełamaliśmy wiele barier i jesteśmy z tego dumni, cieszymy się, że wzrasta prestiż naszej szkoły w środowisku. Dzięki nawiązaniu współpracy  ze szkołami w Turcji i Hiszpanii nasi uczniowie i nauczyciele mają szansę wyjazdów zagranicznych, nawiązywania ciekawych kontaktów i poznawania świata, doskonalenia umiejętności posługiwania się językiem angielskim, a przy tym doskonale się bawią. A czy to nie najlepszy sposób, by zachęcić dzieci do nauki?

 

Komentarze (1)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najnowsze

  • popularne

Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.