Magiczne spotkania

Siedlce

Tomasz Markiewicz 2011-02-25 13:41:31 liczba odsłon: 5284
Wystawa Podlaski Przełom Bugu 2010, fot. Janusz Mazurek

Wystawa Podlaski Przełom Bugu 2010, fot. Janusz Mazurek

17 lutego w Sali Podlasie Andrzej Ruciński uroczyście otworzył XV Międzynarodową Wystawę Fotografii, będącej pokłosiem pleneru „Podlaski Przełom Bugu 2010”. Wzięło w nim udział 33 fotografów z Polski i Ukrainy. Wśród nich nasza redakcyjna koleżanka Aneta Abramowicz.

I jest co fotografować, i warto to robić jak najczęściej, bo świat, który uwieczniamy w swoich kadrach, odchodzi w zapomnienie, niepostrzeżenie ustępując miejsca nowoczesności – mówi Aneta Abramowicz, uczestniczka pleneru „Podlaski Przełom Bugu 2010”.

Bug jest naturalną granicą Polski z Białorusią i Ukrainą. Płynie na obszarze zetknięcia się różnych kultur, tradycji narodowych oraz obrządków religijnych. Najpiękniejsza jest środkowa część doliny, zwana Podlaskim Przełomem Bugu. Od piętnastu lat właśnie tam w celu utrwalenia piękna tej krainy organizowane są plenery fotograficzne.

Wsiąkłam...

Aneta nad Bug jeździ od dzieciństwa.
Szereg wakacji spędzałam w domkach wczasowych w: Kózkach, Mierzwicach czy Fronołowie. Tereny te spowszedniały mi na tyle, że... przez dłuższy czas unikałam wyjazdów nad Bug jak ognia przyznaje.

Potem jednak wróciła tu już z grupą „Fotogram” i aparatem w ręku.
Międzynarodowe Jesienne Warsztaty Fotograficzne, od sześciu lat organizowane, podobnie jak Podlaski Przełom Bugu, w ośrodku „Wygoda” na terenie stadniny koni w Janowie Podlaskim, sprawiły, że zatęskniłam za nadbużańskimi okolicami. Wsiąkłam... wyznaje nasza koleżanka. Zaczęłam wracać nad Bug, do monastyru św. Onufrego w Jabłecznej wtedy, gdy chciałam się oderwać od otaczającej, czasem przygnębiającej codzienności.

Zaglądała okiem obiektywu do rozwalających się lub zapomnianych chałupek. Szukała śladów wielokulturowej przeszłości tych terenów i ich mieszkańców na cmentarzach: tatarskich, prawosławnych, szczątkowo zachowanych żydowskich czy unickich.

Jest co fotografować 

Spotkania w Janowie mają swoją magię podkreśla Aneta, wspominając ubiegłoroczny Plener. Czasem śmiejemy się, że nasze zadanie polega na tym, żeby tylko przyjechać. Potem to już nasze tematy czy fascynacje same nas prowadzą dodaje. Niektórzy uczestnicy interesowali się głównie krajobrazami i nieskażoną cywilizacją nadbużańską przyrodą, inni zafascynowani byli niezwykle ciekawym krajobrazem kulturowym.

Wydawałoby się, że fotografując po raz piętnasty te same miejsca, trudno pokazać coś nowego. A. Abramowicz jednak się z tym nie zgadza.
I jest co fotografować, i warto to robić jak najczęściej, bo świat, który uwieczniamy w swoich kadrach, odchodzi w zapomnienie, niepostrzeżenie ustępując miejsca nowoczesności mówi. Ona sama, wspólnie z Mirkiem Radomskim z Kunowa i niebiorącym tym razem udziału w plenerze Lechem Mazurem z Terespola, objechała wszystkie związane z prawosławiem miejsca w okolicy. W ten sposób, całkowicie przez przypadek, trafiliśmy na święto Podwyższenia Krzyża. Zdjęcia, które daliśmy na wystawę, zrobiliśmy podczas procesji wokół cerkwi Podwyższenia Krzyża w Dobratyczach zdradza. (Zdjęcia te możecie również obejrzeć TUTAJ.)

Plener „Podlaski Przełom Bugu” zorganizował Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach przy współpracy: Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu”, Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej, Miejskiego Ośrodka Kultury w Białej Podlaskiej i Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej - Stowarzyszenia Twórców. Wystawę można oglądać do 18 marca w sali „Podlasie”.

TOMASZ MARKIEWICZ


Nasz region, oprócz Anety Abramowicz, reprezentowali na tym plenerze: Aleksander Skums, Andrzej Ruciński, Krzysztof Miduch, Jacek Mazurek, Adam Krasuski, Sławomir Kordaczuk z Siedlec, Roman Domański z Sokołowa Podlaskiego oraz Maciej Pawelec z Maciejowic w powiecie garwolińskim. 

O jubileuszowej wystawie Podlaski Przełom Bugu pisaliśmy również w informacjach:


» Podlaski Przełom Bugu 2011-02-17
» Podlaski Przełom Bugu 2011-02-04
» Podlaski Przełom Bugu 2010 2010-12-05 



Komentarze (5)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najstarsze

  • najnowsze

  • popularne

Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.